Salmelt saab nii jõuluvärvi kui ka igasugust muud tooni villaloori

Salmelt saab nii jõuluvärvi kui ka igasugust muud tooni villaloori

JÕULUVÄRVID SALMELT: Pilvelambad OÜ omanikud Kaupo ja Leena Sirel demonstreerivad jõuluvärvides viltimisvilla, mis käsitöömeistrite juures hinnas.

“Kus müüakse villaloori?”
“Mina tellisin www.pilvelambad.ee . See asub Saaremaal, neil on suur värvivalik ja kiiresti tuli kohale, jäin rahule.”

Just niisuguse dialoogi leidsin internetist enne, kui otsustasin Salme vallavanema Kalmer Poopuu soovitusel Pilvelambaid vaatama sõita. Natuke vähem kui kolm aastat tegutsenud Pilvelambad OÜ on Salme valla üks edukamaid väikeettevõtteid.

“Neil on praegu aasta kõige kiirem aeg. Ilmselt tahavad väga paljud käsitööharrastajad jõuluvana kingikotti just Salmel toodetud kraasvilla saada,” toonitas vallavanem Poopuu. Seda kuuldes tekkis lehemehel ettevõtjate vastu veelgi suurem huvi. Mida siis jõulude ja aastavahetuse eel Salmelt teele lähetatakse?

Enne aga veel infot internetist. Mida ettevõtte omanikud on eelmise aasta jaanuaris Isetegija käsitööfoorumis oma tegemistest teada andnud?
“Nüüd, kus Pilvelambad huviorbiiti tõusid, otsustasin teie elu natuke kergemaks teha ja üht-teist meie villast kirjutada

2006. aasta suvel, kui me viltimisvilla tegemist alustasime, kasutasime tooraineks ainult kohalikku saaremaist lambavilla, ilma et me selle viltimisomadusi eelnevalt oleks kontrollinud. Ja nii saimegi siis mitmelt poolt tagasisidet, et osa värve vildib kehvasti. Tegime sellest oma järeldused… Villa kokku ostes muutusime väga valvsaks.

Nüüd juba läbib kogu vill eelneva “sobivustesti”. Lisaks hakkasime alates novembrist 2006 kohalikku villa segama Uus-Meremaalt pärit peenvillaga. Selle tulemusel kadus klientide nurin ja huvi meie villa vastu on järjest kasvanud.

Villa viltivus ja vanuvus sõltuvad põhiliselt villakiu omadustest. Mida peenem, pehmem ja säbaram (loogeline, siksakiline) kiud, seda kergemini see viltib.
Kui panete kõrvuti meriino ja Eesti lamba villa, siis näete kindlasti suurt erinevust. Tooraine erinevus ongi põhjus, miks eri tootjate viltimisvillad tegelikult erinevalt käituvad, töötlemise tehnoloogia on kõigil praktiliselt sama.

Ka sama tõugu lammaste seljast võib saada mõnevõrra erinevat villa. Mõni on siidisem ja sirgem, mõni jälle kohevam (nii nagu inimeste juuksedki on erinevad). Ja tegelikult ei ole selles ju midagi halba, kui järjest tehislikumaks muutuvas maailmas tunnetad aeg-ajalt, et sinu käe all on looduslik materjal.

Selleks et Eesti villamaastikust õiget ülevaadet saada, tasub proovida erinevaid materjale ja siis otsustada, missugune neist millise töö tegemiseks just see parim on,” saavad foorumis osalejad teada.

Samast foorumist veel üks arvamus: “Pilvelammaste vill on algusest lõpuni toodetud Eestis, tooraineks kasutatud saaremaist lambavilla, mis on töötlemisel segatud Uus-Meremaa peenvillaga. Toodang valmib suures osas käsitööna… Muide, see ongi põhjus, miks ma Pilvelammaste villa eelistan. Tahaksin ikka kodumaiseid tootjaid toetada.”

Pilvelambad OÜ omanikel Kaupo ja Leena Sirelil on niisuguseid positiivseid hinnangud heameel lugeda. Ettevõtte loomisest alates on nad teinud kõik selleks, et kohalikust villast valmistada viltimiseks ainult kvaliteetset kraasvilla.

Milles siis jõulueelne kiirus seisneb?

Kaupo Sireli sõnul on Pilvelammaste toodang käsitöölistele nõutav kaup. Ütlemata tore, kui käsitöömeistrid jõuluvana kotist suurema koguse kraasvilla kingiks saavad, millest mitmesuguseid asju valmistada.

“Toodame värvilist viltimisvilla, millest saab igasuguseid asju. Jõulude eel soovitakse kõige rohkem looduslikku valget värvi tooteid, samuti jõulupunast ja kuuseokkarohelist ning naturaalseid hallikaid toone,” loetles Leena Sirel nõutavamaid värvitoone. Väljastatavad kaubakogused on detsembris mitu korda suuremad näiteks suvekuude nõudlusest.

Viltimisvilla toorme ehk tavalise lambavilla ostavad ettevõtjad ümberkaudsetelt lambakasvatajailt.
“Paraku ei suuda me kõigi Saaremaa lambakasvatajate pakutavat vastu võtta. Üks asi on meie võimsus ja teine asi see, et igasugune vill viltimiseks ei sobi,” rääkis Kaupo Sirel.

Ligi kolme aastaga on firmal välja kujunenud kindel koostöövõrgustik. Lambakasvatajad juba teavad, millist villa Pilvelambad OÜ vajab. Määravaks on siin villakiu omadused ja puhtus.

Kraasimisvabriku rajamise idee andis abikaasale varem käsitööga tegelenud Leena. Eesti põllumajanduse akadeemias metsameheks õppinud Tallinna mehest, kes kolm aastat tagasi veel maamõõdufirmas töötas, sai 2005. aastal päevapealt ettevõtja. Interneti vahendusel leiti Soomest firma, kes oli sellealase töö lõpetanud. Villatöötlemisseadmed olid müügis. Saarlased haarasid kohe sikul sarvist.

“Soomlased olid valmis oma ettevõtte kõige saba ja sarvedega meile müüma. Pikka mõtlemist enam ei olnud. Soomes sain ka väljaõppe ja läkski lahti. Salmel ostsime vanast majandi töökojast ühe osa endale. Siin saame ka töödeldavat villa pesta ja värvida, kuna see eeldab kanalisatsiooni ja biopuhasti olemasolu. Kolm aastat tagasi astutud samm oli õige,” arutles Kaupo Sirel.

Osaühingu kogutoodangust jääb kolmveerand Eestisse. Firmal on ka Soomes edasimüüja. Posti teel on Salmel valmistatud toodang läinud Rootsi, Hollandisse, Bulgaariasse, Austriasse, Ungarisse, Ukrainasse ja teistessegi riikidesse. Nõnda siis on väikeettevõte OÜ Pilvelambad Euroopa mastaabis endast teada andnud ja tore, et Salmel tegutsevat firmat teatakse kui kvaliteetset toodangut väljastavat ettevõtet.

“Me oleme suutnud aru saada, missugune villakiud sobib viltimiseks ja selle teadmisega ostame toorainet sisse. Kui toodame viltimisvilla, siis see vill peab ka viltima,” avaldas Kaupo Sirel kogu saladuse.

Ettevõtja hinnangul oleneb palju ka seadmetest. Soomest saadud masinad on küll üsna soliidses eas, tehasest välja lastud 1951. aastal, kuid veel väga heas töökorras.

“Meie jaoks on need ka sobivas suuruses. Tänapäeva masinad vajavad tohutult palju toorainet, et neid üldse käivitada saaks. Usun, et meie seadmed peavad siin selle koormuse juures mitukümmend aastat vastu,” arvas Kaupo Sirel.

Põhilise töö teevad Kaupo ja Leena kahekesi. Jõukohasemaid töid, nagu villa pakkimist, aitavad pere koolis käivad lapsedki teha.

Salmelt läheb tellitud kaup teele mitmel viisil: S-kulleriga, postiteenusena või Kuressaarest Gargobus’iga. Kuressaares müüakse Pilvelammaste viltimisvilla kahes käsitööpoes. Tallinnast, Tartust, Pärnust, Valgast ja Viljandist saavad käsitöömeistrid samuti Salmel valmistatud viltimisvilla.
Mõnelgi suuremal laadal, nagu Tartus hansalaadal ja mardilaadal on saarlased oma kaupa pakkunud.

Põhiliselt suhtlevad ettevõtjad ostjatega ikkagi interneti teel. Tellimused saadetakse elektronkirjaga ja kaup läheb tellijale põhiliselt posti teel.
“Suurema osa klientidega pole me näost näkku üldse kokku puutunud,” nendib firmaomanik. 

Tooteid nipsasjadest vestideni ja ruumide siseviimistluseelementideni

Viltvillast saab valmistada igasuguseid isevärki tooteid – väikesest nipsasjast kuni vestini ja koguni seina- või põrandavaibani. Suur töö vajab suurt kogemust. Alustatakse väiksemate asjadega, kuni jõutakse suuremateni välja.

“Kui viltimine Soomest meile tuli, siis tehti peamiselt saunamütse. Neid oli kõikides käsitööpoodides. Leiliviskamise jaoks tehti ka saunakindaid. Õnneks on vill selline tänuväärne materjal, et kui inimesel on fantaasiat, siis ta annab kohutavalt palju loomingulisi võimalusi,” rääkis Kaupo Sirel.
Viimastel aastatel on viltimisvilla avastanud ka disainerid.

“Nägin televiisorist saadet, kus presidendiproua tutvustas oma Ärma talu. Selle talu seinal oleva tekstiili valmistas kohalik käsitöömeister meie firma villast. See meister on meie klient ja tundsime oma villa Ärma talu seinal kohe ära,” mainis Kaupo Sirel.

Nõnda siis on järgmisel aastal oodata kutset presidendi vastuvõtule, sain selle peale pisut aasivalt küsida.
“Ei. Tahaksime jääda ikkagi oma liistude juurde ja tasapisi oma asju siin ajada. Muidugi oleme avatud igasugustele küllakutsetele,” jäi ettevõtja vastusega tagasihoidlikukuks.

Kaupo Sireli sõnul on Pilvelammaste klientide hulgas üsna palju nimekaid sisekujundajaid, nagu Liisa Tomasberg ja Liisa Kallam, kes Salmel toodetud villa kasutavad. Üleriigilistel konkurssidelgi on võitnud käsitöömeistrite esemed olnud valmistatud Salme töökojas valminud materjalidest.

Tekivati nime all teeb ettevõte veel villateki täidiseid. Säärast täidismaterjali saavad kasutada käsitöölised. Masstoodangu tegijatele pole see mõeldud.
Aastas ostab firma töötlemiseks 3–4 tonni toorvilla. Inglismaalt imporditakse lisaks veel peenvilla, mida segatakse kohaliku villaga. Tarbijaile pakutakse viltimismaterjale ja tarvikuid ka mujalt maailmast.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 211 korda, sh täna 1)