Margus Vaheril ilmub esimene plaat (3)

Margus Vaheril ilmub esimene plaat

HINGELE LÄHEDAL: Margus Vaheri sõnul on Urmas Alenderi muusikaga plaadil “Minu Eestimaa” olevatel lauludel olnud küpsemiseks piisavalt aega.

Pea aasta tagasi legendaarse lauluvõistluse “Kaks takti ette” võitnud Margus Vaher on salvestanud oma esimese plaadi. Saarlasest laulja valis kogumiku materjaliks Urmas Alenderi esituses kõlanud lood, mis Vaheri sõnul on eriliselt hingestatud.

Margus Vaheri suvi möödus mööda Eestimaad tuuritades, esitades Urmas Alenderi muusikat tuuril “Minu Eestimaa”. Seal esitatud paladest valmiski samanimeline plaat, kus Vaherit saadab tema kauaaegne juhendaja Ursel Oja.

Esimene plaat tuleb alles praegu, tegelikult on “Kahe takti” võitmisest ju pea aasta mööda läinud, kas ei kippunud kohe kiirustades salvestama?
Tahtsin plaadi välja anda lauludega, millel on küpsemiseks aega olnud. “Minu Eestimaa” plaadil kõlavatel lugudel on seda aega tõepoolest olnud.

Esitad plaadil Urmas Alenderi loomingut. Millest selline valik?
Idee plaat salvestada tuli pärast suvist kontserttuuri “Minu Eestimaa”, mille raames andsime Urmas Alenderi muusikaga ligi kakskümmend kontserti Maarjamaa erinevates linnades. Kontserdid said väga sooja vastuvõtu osaliseks ning paljud armsad inimesed inspireerisid meid sedasama kava ka helikandjale salvestama.

Kas lood on üks ühele või olete teinud oma seaded, tõlgendanud Alenderi muusikat omamoodi?
Arvan, et igale artistile on omane enda viis läbi muusika lugusid jutustada. Mina esitan Alenderi muusikat nii, nagu mõistan ja olen selle läbi tunnetanud mina. Nii sündisid enamikele lugudele ka uued seaded.

Alenderi loomingust veel. Mis sind selle juures võlub? Leiad sa tema lugudest mingi sõnumi, mis sulle hingelähedane?
Alenderi muusika juures on mind alati võlunud tema lugude hingestatus, mille ta lauljana kahtlemata väga oskuslikult esile tõi. Ning kuna ta viisistas lisaks enda sõnadele ka suurepäraste eesti luuletajate loomingut, siis need kaks asja kokku moodustavadki tema lauludes terviku, mis kuidagi sügavale südamesse jõuab.

Milliseid lugusid plaadilt kuulda võib? Kas pigem ballaadilikke ja lüürilisi või leiab ka natuke rujalikumaid lugusid?
Kui Ruja repertuaaris oli peamiselt Rannapi, Nõgisto ja Garšneki looming, siis minule isiklikult on Alenderi esituses hingelähedasem tema enese soololooming. Laulud nagu “Kui mind enam ei ole”, “Minu Eestimaa”, “Hüvasti, kollane koer”, “Vaiki, kui võid” jne.

Plaat on salvestatud mööda Eestimaad tuuritades esitatud lugudest – mis sa arvad, kas inimesed tulid kuulama Alenderi laule või pigem Margus Vaherit?
Usun, et küllap veidi mõlemat. Kindlasti oli inimesi, kes tulid lihtsalt kuulama Alenderi ilusat muusikat. Samuti neid, kes soovisid seda kuulata just minu esituses. Sest eks ole neid varem esitanud ka teised artistid nagu Kait Tamra, Jassi Sahharov, Tajo Kadajas jne.

Jõulude ajal räägivad muusikud tihedatest graafikutest. Kuidas sul esinemistega on? Oled ennast Eesti muusikaturule n-ö sisse söönud?
Õnneks on detsembrikuu suhteliselt mõistliku graafikuga – kolmteist kontserti, mis jätab piisavalt aega nii talve nautida kui ka pere ja sõpradega koos olla.

Aasta kohta tuleb kontserte kokku veidi üle saja – armastan musitseerimist ja olen tänulik, et on olemas inimesi, kellele minu laulmine hinge läheb.

Esimene plaat väljas, millised plaanid edaspidiseks? Uued salvestused – mida sooviksid järgmisena linti võtta?
Kogu selle aasta vältel olen stuudios paralleelselt salvestanud ka omaloomingut. Kogu plaadimaterjal veel päris lõpuni valmis ei ole, kuid see aeg ei ole enam kaugel, kui ilmub minu enda looming. Juba praegu saab mõnda lugu uudistada minu myspace’i lehelt: www.myspace.com/margusvaher .

Jõulud on soovimise aeg. Mida sa sooviksid?
Me oleme sellised, millised on meie mõtted. Hoidkem need siis puhtad!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)