Eerik Haamer on saanud legendiks

Eerik Haamer on saanud legendiks

Kunstniku tütar Liina Haamer Waller (vasakul) ja raamatu “Eerik Haamer” autor, kunstiajaloolane Reeli Kõiv trükise esitlusel Haamerite Näitusemajas.

Aja must mask ja eesriie varjasid tema nime, tema loomingut… siin, Eestimaal, kaasaarvatud kunstniku sünnisaarel Saaremaal.
ENE 3. köide (1988) märgib Haamerist siiski järgmist: “Loonud ilmeka tüübistikuga eepilisi olustikumaale eesti, rootsi ja norra kalurite elust, maastikumaale ning 20 “Kalevipoja” illustratsiooni”.”
Ainult 2 aastat varem, 1986. aastal külastas Eerik Haamer Saaremaad. Ja temast hakati rohkem rääkima.
Tänavu oli tema 100. sünnijuubel, mida Eestimaal väärikalt tähistati.

6. detsembril kogunesid Kuressaares Haamerite Näitusemajja Eerik Haameri kunsti austajaid osalemaks Tartu kunstimuuseumi kunstiajaloolase Reeli Kõiva raamatu “Eerik Haamer” esitlusel.

Enne raamatu presentatsiooni märkis Olavi Pesti, Saaremaa muuseumi teadusdirektor: “Haameri esimesi originaalteoseid nägin keskkooliõpilasena. 60-ndate aastate lõpul olid meie kunstimuuseumides tema mõned teosed väljas. Aga veel suurem elamus oli tema enesega tutvumine, kui ta pärast sõda käis 1986. aastal esimest korda Saaremaal.

Siis oli mul õnn olla nende hulgas, kes teda Kuressaare linnuses vastu võtsid. Eriti hästi on mulle meelde jäänud, kui ta oma klassikalise teose “Saaremaa” ees seisis ja meenutas selle sünnilugu. See on tema üks meisterlikumaid maale üldse. Eskiisid, mille järgi ta maalis, tegi ta Lääne-Saaremaal Karala kandis ja veel mitmel pool. Inimesena jättis ta väga sügava mulje.

Mõned aastad hiljem käis Eerik Haamer koos laste ja lastelastega inkognito Saaremaal külas. Ta ei tahtnud, et sellest külaskäigust saaks ajakirjandus teada. Tol korral palus ta mul Kuressaare linnust näidata.”
Raamatu esitlusel peatus trükise autor Reeli Kõiv pikemalt teose sünnilool ja kunstniku elukäigul.

Huvilised said teada, kuidas raamatu autor otsis Rootsis Haameri tööde jälgi. See sai alguse tänu kunstniku tütrele Liina Haamer Wallerile, kes andis Reeli Kõivule esimesed Rootsi kontaktid, millest sai peagi alguse lumepalli efekt.

“Aja jooksul korjasin palju materjali nii Haameri elu kui loomingu kohta, mis sai siis süsteemi viidud ja raamatule alus pandud. Tähtsaks osaks pean kogu loomingu kataloogi, kus on ligi 1000 kirjet. See on see püsiväärtuslik osa, mis jääb edaspidi kasutamiseks ka Haameri loomingu uurijatele. Raamatu esimene osa on kunstniku elu ja loomingu käsitlus…”

On teada, et kunagi oli plaanis koostada Haamerist monograafia, kuid asi jäi pöördeliste aastate tõttu seisma. See raamat aga seab ajaloolise tõe jalgele. Peale maalireprode on raamatus palju fotosid, kasutatud on ka kunstniku kirjavahetust.

Raamatu autorile on eriti tähtis olnud see, et on Rootsis olles külastanud paljusid paiku, kus Haamer on maalinud. Kõiv on neid kohti fotografeerinud.
Reeli Kõiv: “Haamer, olles suur realist, on näinud nähtuste taha, näinud nende olemust.”

Eerik Haamer on saanud kodumaal legendiks. Nii sügav, nii tähenduslik, nii ajast aega elav on tema looming. Seda tõestavad nii tema rannaelu ja kalurite teema, paljud maastikud, paljud tüübid. Võib-olla on Eerik Haameris midagi Saaremaa vägilasest Suure Tõllulikku kunstis.

Legendid aga jäävad jutustama elust endast ja tema inimestest aastatuhandete taha. Seda on nii imekena, nii armas, nii vajalik teada!
Esitlusel avaldati arvamust, et Eerik Haameri raamat võiks olla Muhu- ja Saaremaa igas koolis, et Saaremaa muuseumis peaks Haameri maalile “Saaremaa” leidma eksponeerimiseks sobivama koha.

Arvamuste avaldaja on näinud “Saaremaad” Kumus ja seal jättis maal hoopis kõnekama mulje.

… Ajalõikes kasvab suure kunsti suurus veelgi. Ka see on tõde Haamerist.

Enda Naaber

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 105 korda, sh täna 1)