Saarlasest rändur, Uhhuduuri matkade üks eestvedajaid, ja praegune rahandusministri nõunik Hannes Hanso (37) asub uuest aastast tööle diplomaadina Hiinas.
Euroopa Komisjoni delegatsiooni liikmena Hiinas toimuvaid poliitilisi arenguid jälgima ja nendele reageerimisega tegelema hakkav Hanso rääkis Oma Saarele, mis teda Hiinas ees ootab ja millised on mehe tulevikuplaanid.
Milline amet teid Hiinas ees ootab?
Läbisin konkursside kadalipu ja mulle on tehtud pakkumine Euroopa Komisjoni delegatsioonis (asukohaga Pekingis) poliitikadiplomaadina töötamiseks.
Ega see kerge töö olema saa. EL-i ja Hiina vahel on laiaulatuslikud kaubandus- ja majandussuhted, kuid poliitika valdkond on see, kus tuleb arutada ka Hiina valitsuse jaoks ebameeldivaid teemasid.
Ka teiste teemadega – nagu näiteks Hiina sise- ja välispoliitika – on Euroopal aeg-ajalt probleeme. Minu töö saab olema ka nende arengute jälgimine ja neile reageerimine.
Tegu on Euroopa Komisjoni ühe suurema ja olulisema välisesindusega, kus tegemist on väga palju. Ja valida on neil ka sadade kandidaatide seast.
Kas võtsite pakkumise vastu kohe – olete ju varemgi sealkandis pikemalt olnud? On see n-ö vana armastus?
Ennekõike on minu armastus ikka Saaremaa. Aga see ei välista Hiina-armastust. Eks ta nii välja kukub jah, et mul on selle riigiga mingi pikemaajalisem suhe tekkinud. Olen ju ka Londoni ülikoolis bakalaureusekraadi ja hiljem magistrikraadi omandades Hiina sise- ja välispoliitika teemadega pikalt tegelenud. Pluss veel seal kohapeal pea kolm aastat õppinud või ringi rännanud.
Ka oma eelmisel töökohal kaitseministeeriumis tegelesin Hiina temaatikaga. Sellise pakkumise saamine ei ole kunagi otsus, mida saab teha hetke-emotsiooni ajel ehk kohe. Avalduse tegin vist juba aprillis, siis järgnes pikk paberite täitmine, seejärel filtreeris meie välisministeerium kandidaate, keda Brüsselisse saata. Alles novembri alguses teatati Brüsselist, et nad pakuvad mulle Pekingis kohta.
Plaanin oma tuleviku suure tõenäosusega siduda Eesti poliitikaga – seega on see hea võimalus enne järgmisi valimisi paar aastat välismaal ära käia.
Kui kaua lähetus kestab?
Lähetuse pikkus on 1+1 aastat. Mulle see sobib hästi, kuna uut riigikogu valitakse 2011. aastal. Kui kenad inimesed Saaremaalt peaksid selle aja jooksul Pekingisse sattuma, siis võtke ühendust. Koduinimesi on kaugel maal ikka tore näha.
Mis saab Uhhuduuri rattamatkadest, kas nüüd saate matkakaaslastega poolel teel kokku, et kuhugi rännata?
Uhhuduuri jätkumine on kindel kui aamen kirikus. Algselt oli plaan 2010 jälle startida. Eks nüüd pean reisikaaslastega aru pidama ja midagi välja mõtlema. Mida aastaid edasi, seda raskemaks läheb sobiva aja leidmine.
Alustame Iraani pealinnast Teheranist, sõidame läbi Araabia Ühendemiraatide, siis läbi Omaani ja Jeemeni. Lõpetada tahaks järgmise matka Etioopia pealinnas Addis Abebas. Seega me poolel teel kohtuda ei saa, peame ikka kõik koos Tallinnast alustama.
Ennast imetlmast ma ei väsi…
Sellel mehel on põhjust ennast imetleda ja ka teistel teda imetleda.Poiss hakkas pisikesest peale rasket talutööd tegema ja mitte midagi pole talle elus lihtsalt kätte tulnud ning mitte ühegi raskuse ees pole ta tagasi kohkunud vaid rinnutsi vastu astunud nagu õigele mehele kohane.Mõni, kes memme saba peal istub, vanemate rahaga õpib ja julgeb vaid nii kaugele kodust minna ,et ema keedetud supi lõhn ninast ei kaoks, see teeb suu lahti ja arvab endal õigus olevat seda meest arvustada.Kes ei tunne asja ja selle poisi elu, olgu parem vait.Selgituseks pean ütlema, et ma pole selle pere miski soosik ega tuttav, vaid nägin poisi kasvamist lihtsalt kõrvalt pealt ja sellepärast tean.
Olen ise ka Saaremaa mees, lisaks H H koolivend ja tõsi ta on, ei olnud see eluke samamoodi lihtne (enne 10 eluaastat jäin vanematest ilma, hilisem õppimine tuli samamoodi endal organiseerida, tööd ja suppi ei toonud emme-issi kätte), kuid visadus toob lõpuks ka edu ning väljakutsete vastuvõtmine arendab, miskil moel alati.
Hannes oli teatud hetkeni väga tore mees, ei vaidle vastu, kuid pettumus on pigem selles, et ta läheb nüüd mainstream’iga kaasa. Olgugi, et ta on tagatoa poliitik olnud juba peale Inglismaalt naasmist, viitab see allakäigule – kõik mida mees varem teinud on, rääkinud on, muutub justkui tühjaks hämaks, mida mõned lollid tõe ja tarkusena võtsid ja mille varjus saab samamoodi koos poliitikutest ja vusserdajatest sõprade abiga hiilida krabama rasvast tükki maksumaksjatelt tulevast papist. Küsiks kohe – kas ja miks ka sina Hannes?
Ei vaidle vastu, et meil oleks vaja natuke teistsugust poliitilist atmosfääri, kuid uut poliitilist kultuuri ei too nüüd saarele küll mees, kes Tarandi, Nestori, Padari jt. “kompetentsete” tegijatega koos viinalauas istub ning sedasi Saare või Eesti-Asja ajab.
Seega varasema kommentaari mõte oli ikka pigem selles, et inimene, kes on ühel hetkel olnud väga tore, lootustandev ja mõnus mees, muutub populistiks ning parteinukukeseks ja näitab kõigile keskmist sõrme. Loodetavasti ei tule päevavalgele kõik need perega seotud laenudetailid, eraeludraamad, õigusrikkumised jms. See pole küll imetlemisväärt…