Raadiomuuseumi uudised: Nuti makk ja Käbini krapp (2)

Raadiomuuseumi uudised: Nuti makk ja Käbini krapp

“GOVORIT MOSKVA!”: Raadiomuuseumi omanik Lembit Kadarik demonstreerib vastuvõtjat, mille tellis oma sanatooriumituppa Johannes Käbin. Unikaalne eksponaat on ka N. Liidus toodetud miniraadiovastuvõtja.

Riigikogu liige Mart Nutt annetas Sakla seltsimajas asuvale Lembit Kadariku raadiomuuseumile eksponaadiks oma vana lintmagnetofoni Kometa 209.

Lõppeval aastal täienes Sakla muuseumi kogu paarikümne aparaadi võrra. Nende hulgas on raadioaparaate, magnetofone, telereid, grammofone ja ka filmiprojektor.

Sügisel muuseumi külastanud riigikoguliige Mart Nutt vaimustus külamehe ettevõtmisest ja lubas muuseumi omanikule annetada oma vana päevinäinud lintmagnetofoni. Mõni aeg hiljem tõsteti see Toompeal Nuti autost Kadariku kasupoja omasse.

Raadiomuuseumi riiulis on ka kunagise EKP keskkomitee I sekretäri ja hilisema ENSV Ülemnõukogu presiidiumi esimehe Johannes Käbini krapp ehk kolmekanaliline raadio-translatsiooni vastuvõtja.

“Käbin oli Saaremaal sanatooriumis tervist kosutamas,” räägib Kadarik. Tol ajal puhkasid partei- ja riigitegelased sanatooriumi juures asuvas väikeses mustas majakeses, mida rahvas tondilossiks kutsus. Nii nagu siis kombeks, oli igas toas traatraadio ehk rahvakeeli
krapp.

“Saaremaal oli krapist tavaliselt võimalik kuulata Eesti Raadio eestikeelset programmi. Kõrgele parteitegelasele oli sellest vähe.
Nii toodi ekstra tema jaoks uuetüübiline vastuvõtja, mis võimaldas ka Moskvat kuulata,” pajatas Kadarik.

Kadariku sõnul on talle teada veel kümmekond äratoomist ootavat aparaati. “Kahjuks ei ole enamikul aparaatidel enam passe järel. Head inimesed, kellel on veel vanade raadiote, telerite või magnetofonide passid alles, ärge neid ahju visake! Koguja jaoks on ju väga tähtis teada, millal ja kus kohas üks või teine asi valmistatud on,” sõnas Lembit Kadarik.

Vanematüübiliste ja suuremõõtmeliste aparaatide kõrval näeb Kadariku kogus ka päris tillukesi mitukümmend aastat tagasi toodetud eksponaate. Ühte miniraadiovastuvõtjat näitab koguja pea külastajale eraldi, osutades eksponaadi väiksusele.

Peale raadiote, telerite, grammofonide ja magnetofonide kogub Lembit Kadarik kellasid, lampe, logodega pudeleid, pudelikorke ja mida kõike veel.
Nüüdsest on kellade kollektsioonil Sakla seltsimajas omaette toakene. “Siin on päris vanu laua- ja seinakellasid. Eriti peaks see väljapanek noori huvitama.

Tänapäeval ju üleskeeratavaid ja pommidega kellasid majapidamistes peaaegu ei kasutatagi,” rääkis Kadarik.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 199 korda, sh täna 1)