Kesklinna projekt on põhimõtteliselt valmis (8)

Kesklinna projekt on põhimõtteliselt valmis

ROHKEM RUUMI INIMESTELE: Kunagi tulevikus valmiva keskväljaku juures on pandud rohkem rõhku jalakäijate liikumisvabadusele ning piiratud autode oma. Kogu väljak, kaasaarvatud purskkaev, on viidud ühele tasapinnale, mis teeb seal liikumise mugavamaks ning annab võimaluse väljakut kõiksugu üritusteks kasutada.

Eile vaatas Kuressaare linnavalitsuse projektikomisjon läbi linna keskväljaku projekti. Ehkki mõned nüansid võivad tegemise käigus veel muutuda, on põhimõtteliselt nüüd teada, milliseks keskväljak paari aasta pärast kujuneb.

“Pilt on suhteliselt selge,” ütles Kuressaare linnaarhitekt Hannes Koppel. Tema sõnul oleks varasem projekt platsi liiga kirjuks teinud ning selle kasutus olnuks pärsitud.

Eelmises projektis olid väga konkreetselt ära määratud näiteks kohvikute kasutatavad alad, mis juba praeguseks oleks lubanud Wildenbergile ja Vaekojale vaid ühise välikohviku, üks välikohvik pidanuks olema endise Edu poe ees.

Purskkaev raekoja ette

Nüüd on platsi kujundamise üks eesmärke, et selle saaks kerge vaevaga lihtsalt ringi kujundada või suisa tühjaks teha, näiteks ralli avamise või mõne muu ürituse jaoks. “Praegu on loobutud kõigist viguritest, mis väljaku kasutamise keeruliseks teevad,” ütles linnaarhitekt.

Nii näiteks ei ole välikohvikutele ette nähtud puidust aluseid ega piirdeaedu, vaid kohvikud hakkavad paiknema väljakuga ühel tasapinnal ning neid piiravad piklikud lillekastid.

Et väljakul ühtset pilti hoida, peab kohvikutele tegema ettekirjutuse, et nende päikesevarjud ja mööbel oleksid samas võtmes.

Raekoja ette üle tee soovitakse rajada purskkaev, mis on väljakuga samal tasapinnal. Maa seest tuleks kümme veejuga ning kui vesi ei purska, ei saa arugi, et seal purskkaev on – jääb vaid sile väljak, mida saab vajadusel muul otstarbel kasutada.

Praegust kõnniteed keskväljaku ümber sellisel kujul ei jää, vaid kogu ala muutub liikumisalaks. Terve keskväljak on ühel tasapinnal ning see pind läheks ühtlaselt üle ka turuks. See tähendab, et edaspidi tuleb ka turg madalamale. Turuväravast kaovad ära putkad ning vaekoda ja turuhoonet piiravad müürid.

Keskväljaku pinnalangus jääb vahemikku 10–40 sentimeetrit. Seepärast tuleb tööde tegemisel arvestada ka platsi ümbritsevate majade soklite remondiga. Näiteks Holostovi kompleksis asuvate teeninduskohtade uste ette peaks ehitama väikesed trepid.

Parkimiskohad kaovad

Parkimiskohtadest on keskväljakul ette nähtud vaid jalgrattaparkla maavalitsuse maja ees. Autod peavad parkima keskväljakust kaugemal asuvates parklates. Üldse tehakse kesklinna läbiv sõidutee projekti järgi kitsamaks, mille võrra laiendatakse jalakäijate liikumisruumi ning mis teeb autoliikluse ebamugavamaks.

Rae poe poole pööramiseks jääb ruumi vähem ning linnaarhitekti sõnul on räägitud ka raekoja ja apteegi vahelise tänavalõigu muutmisest vaid jalakäijatele ligipääsetavaks. Kui see pööre laiemaks teha, kaoks ära ühtse platsi tunne ära. Kesklinna liikluskoormus peaks langema ümberkaudsetele tänavatele.

Jalakäijate olemist jäävad väljakul hubasemaks tegema puiduga kaetud kandilised betoonpingid. Pinkide alt hakkavad kumama LED-valgustid. Vanematele inimestele on mõeldud seljatoega pingid, millel on kena ümbrust jälgida.

Praegu kõnniteedel paiknevad tänavalaternad viiakse majadest kaugemale platsile sissepoole ning kesklinna bussipeatus nihkub hoopis Kodulinna lokaali poole. Osa laternaid jääb oma kohale. Keskväljak kaetakse projekti järgi graniitplaatidega.

Üle 10 miljoni krooni

Eelkirjeldatud muutused on kirjas projektis, mis üldises plaanis enam ei muutu. Samas ei ole projekti jaoks raha veel olemas, nii et ei ole täpselt teada, millal ehitamiseks läheb. Selle aja peale leitakse võib-olla ka mõni veel parem tehniline lahendus, mida rakendada.

Praeguses projektis on maksumusena kirjas 9,3 miljonit krooni. Lisandub veel töö hind ning näiteks hoonete soklitega seotud tööde maksumus. Ka on võimalik, et pinna süvendamise käigus leitakse midagi muinsuskaitsele huvipakkuvat, mis pikendaks väljaku valmimise aega veelgi.

Linnaarhitekt täpset ehitamise aega öelda ei oska. Ütleb, et see periood on pikk ning reaalselt hakatakse väljakut tegema ehk pooleteist aasta pärast.
Keskväljaku ümbertegemist hakati kavandama 2003. aastal. Tookord valiti välja nn “sõõrikute”-projekt, kus keskväljakut ilmestasid betoonist silindrid. Praeguse projekti projekteerija on Ösel Plan OÜ ning arhitektuurse osa autor Terje Truumaa. Tehnilise lahenduse koostas Klotoid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 250 korda, sh täna 1)