Sartexi sokid on saarlaste hulgas populaarsed (3)

Sartexi sokid on saarlaste hulgas populaarsed

JÕULUVANA KOTTI SOKKE 500 KROONI EEST: Pärsama kultuurimajas tundis Karja elanik Marta Toompuu heameelt, et sai oma saare Sartexi firmalt suure koguse väärt kaupa jõuluvana kotti poetamiseks.

Orissaares asuv sokifirma Sartex on alustanud oma iga-aastaste traditsiooniliste jõulukuupakkumistega maakonna alevikes ja külades. Eile hommikupoole oli sokilett avatud Pärsama kultuurimajas.

“Juba enne üheksat olid inimesed ukse taga ootamas. Praegugi on siin viis-kuus ostjat endale kaupa valimas. Kiirustage, müük käib kella poole üheteistkümneni!” vastas kultuurimaja juhataja Aina Tomson eile kella kümne paiku, kui telefonitsi pärisin, on’s kaubal ka minekut.

Kui Oma Saare tiim poole üheteistkümneks Pärsamale jõudis, pakkis Sartexi juhataja Maimu Õispuu viimasele ostjapaarile, Marta ja Endel Toompuule üsna suurt kogust kaupa.

Saare maakonna kunagine populaarseim põllumees, teeneline agronoom Endel Toompuu kiitis Sartexi toodangut, öeldes, et sellised jõulueelsed pakkumised teevad maarahvale vaid rõõmu.

“Kauplustes nii suurt valikut ei ole. Siin on ikka sortiment väga täiuslik. Saab nii suuri kui ka väikesi, pehmeid ja karedaid. Ostsime siit jõuluvanale kotti panemiseks üsna suure koguse – ikka mitukümmend paari. Siin on need ka odavamad. Poodides on kaubanduslik juurdehindlus lisaks. Meil ju suur pere. Kõik tulevad jõuluks koju. Umbes 40 kingipakki tuleb meil teha,” rääkis Endel Toompuu.

Elukogenud majandusmees tundis heameelt, et saarlased saavad jõuludeks ja ka muul ajal just Saaremaal tehtud kaupa. Samas tundis ta muret selle üle, et tema oma kodukandis on paljud väiksemad ettevõtted, sealhulgas ka perefirmad, hingusele läinud.

Pereema Marta maksis kogu kauba eest üle pooletuhande krooni. Kas oli kahju nii suurt summat välja anda või läks see raha asja eest?

“Minu jaoks on see suur rõõm, et saan jõuludeks igaühele väikese kingituse teha. Elu jooksul olen ise väga palju kudunud, kuid nüüd teevad aastad oma töö. Enam ma ei koo. Hea, et Saaremaal niisugune firma tegutseb. Meie jääme Sartexi sokkidega küll rahule,” märkis Marta Toompuu.

Sartexi sokke soovivad nii saarlased kui ka mandriinimesed

Firma juhataja Maimu Õispuu sõnul on aastatega juba välja kujunenud paigad, kuhu Orissaare sokifirma oma kaupa pakkuma sõidab. Väga hästi on seni läinud Leisi vallas, nii Pärsamal, Karjas kui ka Leisis. Sartex on jõudnud ka Lümandasse, Kihelkonnale ja teistessegi paikadesse.

Jõulukuul on firmajuhti tema kaubaga kutsutud paljudesse paikadesse. Suvekuudel on Maimu Õispuu Sartexi sokkidega oodatud nii Saare- kui mandrimaa laatadel.

Tuleval nädalal sõidab Sartexi pisike kaubaauto koguni kuude kohta. Mandrimaa laatadel lähevad Sartexi kudumid nagu soojad saiad.
“Meil on nagu oma fännklubi. See pole mingi ime, kui mandri laadal ostab üks inimene meilt kaupa umbes 500 krooni eest, öeldes, et nüüd saab ta aasta üle elada,” teavitas 14 aastat Sartexis töötanud Maimu Õispuu.

Kümnendat aastat tegutseb Sartex Orissaares kunagises käsitöömeistrite Uku majas. Praegu on firmas palgal vaid neli töötajat. Toodang on püsinud juba aastaid stabiilsena. Kandjad hindavad Sartexi sokkide kvaliteeti kõrgelt.
“Peaaegu iga päev saan meile, kus küsitakse, millisest Tallinna või Tartu kauplusest meie sokke osta saab. Nad on varem Saaremaalt Sartexi sokke saanud ja tahavad nüüd mujaltki sama firma kaupa osta, kuid alati ei tea, millisest poest küsida. Paraku väiketootjad suurtesse kaubanduskettidesse ei pääse. Seal seatakse meie jaoks tingimusi, mida on võimatu täita,” kurtis Maimu Õispuu.

Saaremaal on õnneks mitu kauplust, kust omamaist toodangut osta saab. Firmajuhi sõnul on mõne ostja nõudmised üsna erilised.
“Igasuguseid friike on. Minu käest on küsitud, miks teil ei ole roosat värvi sokke suuruses 44– 47. Aastaid oleme ka teinud hästi pehme äärega sokke, mis lähevad diabeetikutele ja neile, kellel veenidega probleemid.
Just tänavu on niisugustel sokkidel eriline minek,” rääkis Õispuu.

Sartex teeb ka üsna palju tellimustöid. Sokke tellivad spordiorganisatsioonid ja -klubid ning pikki põlvikuid rahvatantsurühmad. Eriti just mandri ettevõtted tahavad oma firmamärgiga sokke.

Lõppev aasta oli Sartexi jaoks normaalne. “Kui tuleme ots-otsaga kokku, siis on meil väga hästi läinud. Kuigi toiduainete hindu tõstetakse, siis süüa inimesed ikka ostavad – sööma ju peab. Kui tõstad aga 50 sendi võrra sokipaari hinda, siis võib mõnelgi pool kisa pilvini tõusta, mis sest, et materjalid on kallimaks läinud. Loodame aga ikka kõige paremat.

Tahame ka järgmisel aastal samas vaimus jätkata. Ka meie peremees ja firma omanik Enn Meri on äärmiselt mõistev ja tolerantne,” võttis Maimu Õispuu jutuajamise optimistlikult kokku.

Jääb veel lisada, et Sartex toodab aastas umbes 100 000 – 110 000 paari sokke. Kui kõik saarlased kannaksid Orissaares tehtud sokke ja kogutoodang elanike arvuga jagada, siis jaguks igaühele ligi kolm paari. Mõningane osa toodangust läheb siiski ka ekspordiks, peamiselt Soome ja Rootsi.

Kodumaist toorainet Orissaare vabrik peaaegu kahjuks aga ei tarbi. Puuvillane lõng imporditakse Hispaaniast, peenike ja tugev polüamiidniit, veetakse sisse Itaaliast.

Soki sääre sisse minev kummiosa tuuakse Sindist.
Lõppeva aasta toredaks märksõnaks võib Sartexi jaoks pidada seda, et firma on suutnud oma turunišši hoida ja tasapisi tarbijaid juurde võita. Igal juhul seostub Sartexi kaubamärgiga Saaremaa. Laupäeval pakub Sartex oma tooteid Lümanda laadal, teisipäeva õhtupoolikul aga Leisi vallamajas ja Karja mõisas.

Nädala pärast rubriigis “Ettevõtlus maal” lugu Mustjala vallast.


Sartexi sokivabrikust

Sartex OÜ on asutatud 1991. aastal. Sellest ajast on toodetud umbes 7 miljonit paari sokke. Põhitoodanguks on puuvillased sport- ja logosokid.

Lisaks puuvillale on sokkide koostises veel polüamiid ja lükra, viimane tagab, et sokkide sääreosa pärast pesu välja ei veniks ega kokku ei tõmbuks. Peale puuvillaste sokkide toodab firma villa ja akrüüli segust pakse froteesokke, mida eriti hindavad palju metsas või merel viibivad inimesed, kuna need sokid on soojad ja vastupidavad. Kootakse ka nn träpsusokke, mille koostises on puuvillane ja akrüüllõng pooleks.

Soki suurusnumbrid algavad imetillukestest ja lõpevad tõeliselt suurtega, mida tehakse eritellimusel. Võimalik on

valida just teile sobiv sokisääre pikkus, samuti on valida õhukeste, poolfrotee- ja froteesokkide vahel.

Väikesel firmal on alati võimalik tarbija vajadustele kiiresti reageerida. Orissaares valmistakse väga palju erinevaid tooteid, nii värvidelt kui mudelitelt. Kõik oleneb tellija soovist. Tootmine toimub Tšehhi masinatega.

Logosokke koob Orissaare sokivabrik vastavalt tellija saadetud logole. Kõigepealt valmistatakse proovisokid, mis seejärel saadetakse tellijale kooskõlastamiseks. Lisaks soki põhivärvile saab logode valmistamisel kasutada kuni kolme erinevat värvi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 93 korda, sh täna 1)