Saare maakonna riskianalüüsi 2008. aasta kokkuvõte toob kõige tõenäolisemate ja ohtlikumate õnnetustena välja tulekahjud ning nendega kaasnevad plahvatused hoonetes, kus on igapäevaselt palju inimesi, elektri- ja sideliine murdvad tormid ning paljude vigastatutega avariid.
“Esmast tähelepanu pälvib piirkonna elektrienergia ja side pikaajaline katkemine, mille esinemise korral katkeb praktiliselt kogu ettevõtluse ja elutähtsate valdkondade tegevus maakonnas,” märgitakse eelmisel nädalal siseministeeriumile saadetud kokkuvõttes.
Samas tuuakse välja, et maakonnas puuduvad elektrigeneraatorid, mis oleksid strateegiliselt tähtsate objektide juures hädavajalikud. Iga omavalitsus peaks kaaluma varugeneraatorite soetamist.
Valmisolek puudub ka spetsiifiliste õnnetustega – epideemia, loomataud, laiaulatuslik keskkonnareostus – toimetulekuks. Tuulte ja tormide tõttu mandriga laevaühenduse katkemise sageduseks tuuakse kokkuvõttes 2–5 korda aastas, millega tuleks piirkonna varustatuse koha pealt arvestada.
Tulekahjude võimalike põhjustena tuuakse eelkõige välja inimlik faktor. Teiseks põhjuseks on loodusjõud.
Kui aga peaks juhtuma suurem liiklusõnnetus, siis on meil tõenäoliselt probleeme kiirabiressursiga, sest maakonda toetab hetkel kolm kiirabibrigaadi, kellest igaüks võib erandjuhul korraga vaid kaht kannatanut transportida. Samas öeldakse, et siiani on politsei-, pääste- ja kiirabiressurss maakonnas piisav olnud.
Ennetavate meetmete seas mainitakse eelkõige ära ennetustöö elanikkonna hulgas, mis aitab tõsta elanikkonna teadlikkust ümbritsevatest ohtudest.
“Hädaolukorra tagajärgi elanikkonnale on võimalik leevendada kiire ja õigeaegse informeerimisega tekkivatest ohtudest, ohtlikele objektidele juurdepääsu piiramine, eriti ohtlike kemikaalide või tootmisprotsesside käitlemise ja ladustamise ärakeelamine teatud piirkondades või selle läbiviimise aja või koha muutmine.” Samas rõhutatakse ka reageerivate jõudude väljaõppe ning kaasaegse varustuse vajadust.
Rahva hädaolukorras kiireks informeerimiseks on sõlmitud vastavad kokkulepped Kadi raadioga ning realiseeritud on projekt rannaelanike varustamiseks patareitoitel raadiotega.
Positiivse asjana hinnatakse kokkuvõttes heaks maakonna asutuste koostöövalmidust hädaolukordade lahendamisel, mida võimaldab saare kompaktsus. Samas märgitakse ikkagi ära riigiasutuste, päästeasutuste ja Kaitseliidu, kohalike omavalitsuste ja teiste koostöö tõhustamise vajadus.
Väheke teemast välja, aga selle infojagamisega tuleb meelde mulle viimane torm, kui sai kai peal oodatud 13h ja kell 5 hommikul helistasin 1182 peale (kuna kassad ei vastanud parajasti) sealne näitsik ütles et temaarust küll praamid ei sõida kuna tal akna taga tuul päris kõva. Ma tänasin väärt info eest ja lõpetasin kõne. Vähemalt 1182 pole riigiasutus, selliste informaatorite kohta tuleks kohe ettekirjutus teha :P
Küsi Saare Infoabist 45 36363, need teavad paremini. Pappi ka ei küsi.
Oleks võinud ära märkida ka tsunami ja maavärina, pooluste sulamiste tõttu arvatava üleujutuse ning tuumapommi plahvatamisest tingitud õudused. See tooks sellesse luulusse juurde traagikat ja õudu!
Seaduse järgi tuleb riskianalüüsi teha alt üles, mitte ülevalt alla ja riskianalüüs tehake ette, mitte tagasiulatuvalt. Sellisel kujult tehtud riskianalüüs ongi üks põhjustest, mille pärast siseminister peab vajalikukuks kohaliku ajalehe vahendusel kirjutada, mis on kohaliku politsei prioriteet Kuressaare linnas, mitte Kuressaare Linn ei ütle riskianalüüsist lähtuvalt, mis on kohaliku politsei prioriteet Kuressaare linnas. Kas kuskil on võimalik lugeda ka Saare Maakonna riskianalüüsi või riskianalüüsi 2008 aasta kokkuvõtet?
Põhja jäämeres jää ja lume sulamine ei muuda tegelikult merevee taset.
Mistarvis need elektrituulikud siis on?
no kuule, tuulikud võivad ju jahvatada ja Vasja Narvas kivisütt katlasse visata, aga kui elektriliinid ümber on, mis sellest tootmisest siis tarbijale kasu on?
See informeerimine on küll naljanumber. Ei olnud isegi tormi tarvis, piisas vaid alajaama põlengust ja informaator nimega Orissaare TV ja raadio saatekeskus oligi eetrist kadunud. Veel enam kahtlen et Kadiraadio sarnases olukorras töösse jääb, kuulud ju küllalt kuidas voolukõikumisegagi juba eetris jupiks ajaks vaikus on. Ja politsei ja pääste häirekeskustest infot ju ka ei saa, need seal kaugel mandrimaal ei tea midagi ja võibolla pole ühendustki.