Nädala lõpus tuleb Karujärvel Orkaan

Nädala lõpus tuleb Karujärvel Orkaan

LÄHEB MADINAKS: Kui novembrikuu alguses tegid Saaremaa maleva kaitseliitlased oma suuremat sorti õppusega harjutusi eelseisvaks, siis sel nädalavahetusel läheb Karujärve piirkonnas tõeliseks Orkaaniks ning seda juba koos Lääne, Pärnumaa ja Sakala kaitseliitlastega.

Eeloleval nädalavahetusel korraldatakse Karujärvel suurim õppus Saaremaal pärast taasiseseisvumist. Õppusest Orkaan 2008 võtab osa 350 kaitseliitlast Pärnumaa, Lääne ja Saaremaa malevast.

Viimane suurim ettevõtmine, mis Kaitseliit Saaremaal korraldas, oli 2003. aasta mais samuti Karujärve piirkonnas toimunud Eel-Erna, kuid siis oli osavõtjaid “vaid” 250.

Kaitseliidu Saaremaa maleva propagandapealiku Taavi Tuisu sõnul osaleb õppusel Orkaan 2008 ka õhuväe lennuk An-2 koos langevarjuritega sõjaväe langevarjuklubist ning õhuväe kopter Robinson R-44.

“Kopteri ülesanne on imiteerida vastase õhuväe tegevust ja jälgida Kaitseliidu üksuste maskeerumist. Langevarjurid korraldavad õhudessandi vastase tagalasse,” tutvustas Tuisk ees ootavat.

Õppuste üldjuht, Kaitseliidu Saaremaa maleva pealik kapten Toomas Luik märkis, et õppuse eesmärgiks on lihvida Lääne-Eesti malevate vahelist koostööd. Tegemist on kontrollõppusega, kus tahame hinnata meeste väljaõppe taset enne järgmise aasta kaitseväe suurõppust Kevadtorm 2009.
Orkaan 2008 juhtstaap alustab Karujärve endise sõjaväeosa territooriumil tööd juba neljapäeval. Reedel saabuvad allüksuste ettevalmistusgrupid, mis valmistavad ette põhijõudude saabumist reede hilisõhtul.

“Haapsalust ja Pärnust hakkavad reede õhtul pärast kella 18 Virtsu poole liikuma paari-kümnest veoautost ja maasturist koosnevad kolonnid,” ütles kapten Luik, lisades, et pärast ülesõitu lastakse Kuivastus ülejäänud autodel praamilt lahkuda ja alles siis hakatakse Kuressaare ringtee kaudu Karujärvele edasi sõitma.“

Lastakse alates reede ööst

Karujärvele jõudes hakkab õppus kohe pihta. Kapten Luige sõnul võib laskmist õppuste piirkonnas kosta reede ööst kuni pühapäeva lõunani, lisaks paukpadrunitele kasutatakse suitsugranaate ning pimedal ajal ka valgustusrakette.

Orkaan 2008 käigus on plaanis üksnes jalgsi lahingoperatsioonid ning masinatega teedelt kõrvale maastikule ei sõideta. Õppus lõpeb pühapäeva lõuna paiku rivistusega, seejärel sõidavad üksused oma kodumalevatesse tagasi.

“Sõjaväemasinate kolonnid liiguvad reeglina tavaliiklusest veidi aeglasemalt,” sõnas Luik, lootes reedel ja pühapäeval inimeste mõistvale suhtumisele, kui nad nendest kolonnidest möödasõitu teevad.

Õppust jälgivad ka Kaitseliidu peastaabi esindajad. Lisaks Kaitseliidu Lääne, Pärnumaa ja Saaremaa malevale võtab õppusest osa Sakala malev, kes paneb välja osa vahekohtunikest.

Lääne-Eesti malevate ühisõppust Orkaan korraldatakse juba kolmandat korda: 2006. aastal harjutati üheskoos Pärnumaal Tõstamaa piirkonnas, mullu Läänemaal Piirsalus.

Loe ka juhtkirja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 31 korda, sh täna 1)