Prügila sulgemine võib maksta kuni 40 miljonit (1)

Saaremaa Prügila OÜ otsib võimalust vähendada Kudjape prügila sulgemisega seotud kulusid, mis hinnanguliselt võivad küündida 40 miljoni kroonini.

Prügila sulgemise maksumust saab Saaremaa Prügila OÜ hinnangul oluliselt kärpida, kui vähendada prügila kattekihti keskkonnateenistuse poolt nõutud 1,2 meetrilt 0,5 meetrile.

1,2-meetrise kattekihi nõue tuleneb prügilamäärusest, 0,5 meetri paksuse kattekihi kui uuendusliku lahenduse pakkus välja prügila sulgemise keskkonnamõjude hindamise teinud ettevõte.

Saaremaa Prügila OÜ tellitud ekspert Valdo Liiv tõi välja, et sõltuvalt kattematerjali paksusest võib nelja hektari suuruse prügila sulgemine maksma minna 20–40 miljonit krooni. Kalleima variandi puhul on hinna sisse arvestatud ka gaasikogumissüsteem, mille väljaehitamist ei pidanud ekspert gaasi väikesele kogusele viidates samuti mõttekaks.

Valdo Liiv rääkis, et katmisjärgselt tuleb vana prügilat hooldada veel 30 aastat, aasta jooksul kulub hoolduseks paarsada tuhat krooni.

Saaremaa keskkonnateenistuse välisõhu kaitse peaspetsialist Liia Krumm ütles Oma Saarele, et 1,2 meetri paksuse kattekihi nõude ümbervaatamine keskkonnateenistuse poolt on teatud tingimustel võimalik, kuid seda eeldusel, et uut lahendust aktsepteerivad ka keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna spetsialistid.

Liia Krumm arvas, et prügila katmise maksumus võib olla ülalmainitust ka odavam, sest praegu on uuritud vaid mullaga katmise maksumust. “Kindlasti on võimalik kasutada ka odavamaid materjale, näiteks reoveesetet,” pakkus Krumm. 1,2 meetri paksuse kattekihi korral kulub prügila katmiseks umbes 40 000 tonni materjali.

Eile toimunud prügila sulgemise teemalisel nõupidamisel tuli Liia Krumm välja seisukohaga, et tulenevalt prügigaasi seire tulemustest võiks prügila sulgemisele teha uue keskkonnamõjude hindamise.

Kuressaare abilinnapea Kalle Koov ütles, et keskkonnateenistus ja arendaja peavad kiiremas korras leidma ühised seisukohad, et vältida viivitusi ja rahataotlemisega edasi minna.

Eesmärk on jõuda välisprügilate sulgemise märtsikuu taotlusvooru, sest juulis avatavas viimases taotlusvoorus ei pruugi raha enam soovitud mahus jätkuda.

Tavaprügilate sulgemiseks saab Eesti Euroopa Liidult 680 miljonit krooni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)