Kas hobusesalv avitab ka inimest? (1)

Kas hobusesalv avitab ka inimest?

 

Viimasel ajal kasutavad paljud inimesed oma liigese- ja reumavalude leevenduseks hobusesalvi nimega Horse Power MSM-Liniment. Tean juhtumeid, kus spetsiaalselt sõidetakse Tallinna, et Hipodroomi vet-apteegist soetada seda nn originaalset hobusemääret, mille liitrine purk maksab 625 krooni. Enamik kiidab taevani, aga on inimesi, kellele see ravim ilmselgelt ei sobi.

Pilguse mõisa perenaine, kokk ja psühholoog Signe Sarah Arro kiidab hobusesalvi MSM Power Liniment kõvasti.

“See salv aitas mind terve suve end lausa kergejalgsena tunda. Mu tööpäev Pilguse köögis kestis sageli hommikul kella seitsmest öösel poole kaheni välja. Jalad valutasid, lausa tulitasid. Kolleegid soovitasid määrida hobusesalviga ja uskuge mind, see tõepoolest aitas. Määrisin jalgu kolm korda päevas ja tulemuseks oli see, et ma lausa kepsutasin köögis.”

Hiljaaegu oli Signel väga tugev seljanärvipõletik. Koju jääda ei saanud, sest tuli loengule minna. Määris taas hobusesalviga ja läinud see valu oligi.
Samas räägib Tallinnas elav saarlanna Laine(77), et temale tekitas Hipodroomi apteegist soetatud hobusesalv üsna ebameeldiva reaktsiooni.

“Määrisin kõik oma valutavad kohad sisse ja läksin tütrega rõõmsasti kinno. Mõne aja pärast tundsin end kummaliselt, no päris kehvasti. Ma kuumasin üle keha, tekkis õhupuudus ja väga sant oli olla. Peaaegu et minestasin… Panin kiiresti keele alla kaks nitroglütseriinitabletti ja see aitas. Kui koju jõudsin, pesin kiiresti määrde maha. Alles siis rahunes mu keha maha… Öösel magasin üle hulga aja suurepäraselt. Rohkem pole ma julgenud sellega ennast määrida.”

Jüri (67) kasutab hobusesalvi juba pikemat aega ja on ravimiga rahul. Mees ise arvab, et aitab. Tema abikaasa aga tunnistab ajakirjanikule, et tema kõrvaltvaatajana küll suurt tulemust ei näe, aga kui inimene usub, las siis määrib.

Kui riskid, vastutad ise

Kuressaare tohtrid hobusesalvi asjus suurt sõna sekka öelda ei soovi. Üks neist (oma nime ei luba ta mainida) ütleb selge sõnaga, et ajakirjanikul ei tasu seda meie arstide käest mitte küsidagi: “Niikuinii ei taha teile sellest mitte keegi rääkida, sest hobusele mõeldud määre pole ju inimese rohi.”

Ainus julge on perearst Kerli Jaagosild, kes rõhutab, et räägib ainult iseenda eest. “Kui inimene midagi peale määrib ja tema ihu selle välja kannatab, siis las määrib, olgu see siis inimese või looma ravim. Mina ei keela ega laida, kuid otseselt seda ei soovita ka.” Jaagosild märgib, et tänapäeva meditsiin on siiski teaduspõhine, mitte empiiriline ehk kogemustel põhinev.

“Nimetatud salviga pole inimeste peal uuringuid tehtud ja seda, kas uuringuid on tehtud hobuste peal, mina ei tea.” Perearstina on tal kogemus, et inimesi ravib suures ulatuses siiski USK ja see usk on väga tugev ravimite osas, mida on soovitanud naabrinaine.

Tallinnas Põhja-Eesti regionaalhaiglas töötav saarlannast neuroloog Anu Saar rõhutab, et MSM Power Liniment on ette nähtud siiski hobuste raviks ja mitte inimestele.

“Loomade ravimid võivad sisaldada aineid ja koguseid, mis pole inimorganismile mõeldud. Näiteks sisaldab hobusesalv ühe komponendina ka dimeksiidi, ainet, millel on väga hea kudedest läbitungivõime ja mis toimib kiiresti. Ägeda valu ja trauma korral võtab kiiresti valu ära, pikaajalisel kasutamisel võib see aga osutuda kantserogeenseks.”

Saare sõnul kasutati dimeksiidi 25 aastat tagasi efektiivse antiseptikuna, tänapäeval seda inimeste ravimiseks enam ei pruugita.
Wikipedia toob ära terve nimekirja haigusi, mille puhul on dimeksiid lausa vastunäidustatud, näit maksa- ja neeruhaigused, stenokardia, ateroskleroos jms.

Kulunud liigest uueks ei tee

Loomaarsti ja Kuressaare loomakliiniku juhataja Lea Hioväina sõnul on inimesed tihti oma hädadele ja valudele leevendust otsinud loomadele mõeldud ravimitest. Nii olevat lisaks nn hobusemääretele väga nõutud ka udarasalvid, mida hetkel on loomakliiniku riiulil üle 12 sordi, kõik loomulikult mitte käsimüügis.

Loomaarst juhib tähelepanu, et nn hobusesalvi üks toimeaineid on piparmündiõli, mis algselt tõmbab valutava koha välispidiselt jahedaks, mõne aja pärast tekitab aga seespidiselt sooja tunde.

“Hobusemääre sisaldab põhiliselt samu koostisosi, mida kasutatakse ka humaanmeditsiinis, kuid mõnevõrra rohkem ja kangemaid. On ju looma ja inimese nahk teatavasti erinev. Seega on igale loomaliigile ja ka inimesele ette nähtud ikka oma määrded ja oma salvid. Katsetama ei tasuks hakata,” rõhutab Hioväin.

Kuigi nn hobusemäärdes sisalduvad kamper, eukalüptiõli, piparmündiõli jms leevendavad hästi valu, ei kõrvalda need valu põhjust ehk teisisõnu üht kulunud liigest nad uueks ei tee. Pikaajalisel kasutamisel võib nn hobusesalv nahka ärritada või tekitada isegi allergiat. Seega soovitab Hioväin inimesel usaldada eelkõige oma arsti ja tema määratud ravi.


Ravimiamet hobusesalvi ei soovita

Pöördusime kommentaari saamiseks ravimiameti veterinaarravimite osakonna poole. Meile vastas osakonnajuhataja kohusetäitja Ave-Ly Toomvap:

“Nn hobusesalvide puhul, mida on võimalik osta veterinaarapteekidest, ei ole tegemist ravimitega. Preparaat on ette nähtud kasutamiseks hobustel pärast treeningut abistava vahendina. Kuna tegemist ei ole ravimiga, puuduvad ravimiametil andmed selle preparaadi täpse koostise ja tootmise kohta. Samuti ei ole teada, milliseid uuringuid ja kas üldse on läbi viidud toote toime tõestamiseks.

Arvestades seda, et ei ole teada, kuidas see konkreetne toode on toodetud ja milline on tema mõju inimesele, ei ole soovitatav seda kasutada.”
Kas ravimi kasutamisel võib olla halbu tagajärgi?

“Kuna toodet ei ole inimese peal testitud, puuduvad ka andmed sellise kombinatsiooni kasutamise ohutuse kohta.”

Kas on olemas samasuguse koostisega salve ka inimestele?
“Ilmselt on apteekides müügil tooteid, mis sisaldavad sarnaseid üksikuid toimeaineid, nt piparmündiõli või mentooli, kuid täpselt sellise koostisega toodet inimestele meie teada turul ei ole.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 615 korda, sh täna 1)