Orissaare välistab suurvalla (2)

Orissaare valla peatselt valmiv arengukava 2009–2020 peab tähtsaimaks eesmärgiks Ida-Saaremaa suurvalla loomist keskusega Orissaares.

“Meie ei poolda Saaremaa ühtset suurvalda, sest tänane seadusandlus ei ole jõudnud veel selleni, et suurvalda luua,” ütles Oma Saarele Orissaare vallavanem Raimu Aardam, kelle sõnul on küsimus osalusdemokraatia puudumises.

“Saaremaa suurvald saab olema Kuressaare linna keskne ja Orissaare kant jääb põhimõtteliselt hääleõiguseta, sest Orissaare ei suuda võistelda Kuressaarega volikogu kohtade pärast,” lausus Aardam.

Tema sõnul võiksid Ida-Saaremaa suurvalla koosseisu kuuluda tulenevalt rahvaarvust ja koolivõrgust Orissaare, Pöide ja Laimjala vald, kus praeguse seisuga elab kokku ligemale 4000 elanikku ja mille pindala on 401,8 m2.
“Kuna arengukava on aastani 2020, siis loomulikult ei näe me nii kaugele kõiki asju ette, kuid niisugune on meie soov ja tahtmine täna,” ütles Aardam.
Vallavanem tõdes, et Ida-Saaremaa suurvalla sünd oleneb suuresti poliitilistest arusaamadest, valdade finantsolukorrast ja rahastamise skeemidest, mis täna soosivad paraku veel väikevaldasid.

Laimjala vallavanema Vilmar Rei sõnul on Ida-Saaremaa suurvalla idee nagu ka Saaremaal ühe omavalitsuse loomine Laimjala vallale praegu vastuvõetamatu.

“Orissaare vald on kogu aeg seda Ida-Saaremaa suurvalla juttu rääkinud, aga ega me sellest tänasel päeval vaimustuses küll pole,” lausus Vilmar Rei.

“Teades seda Orissaare majanduslikku seisukorda ja kõiki asju, siis ma arvan, et kasulikum on väikevaldadel praegu omaette olla.”
Pöide vallavanem Jüri Linde avaldas lootust, et Orissaare valla plaan kolm valda liita ei teostu, sest Pöide rahval on külanõukogu ajast kooselust Orissaarega mitte kõige paremad mäletused.

“Kui siin oli üks suur Pöide külanõukogu, oli see väidetavalt väga Orissaare-keskne, ja sellest ajast on Pöide rahvale jäänud ebameeldivaid mälestusi,” rääkis Linde, kelle sõnul hävineks ühinemise tulemusel Pöide valla identiteet. “Soovime jätkata nii, nagu praegu on, ja pigem teha koostööd,” lisas ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)