SÜM-i uus peadirigent on Mari Ausmees (2)

SÜM-i uus peadirigent on Mari Ausmees

MEHED, NATUKE KÕRGEMALT! SÜM-i uus peadirigent Mari Ausmees pole meestele väga kõrgeid eesmärke seadnud. Tähtis on meestelaulu taset hoida ja tasapisi ülespoole pürgida.

Tänavu 35-aastaseks saanud Saaremaa meeskoori SÜM uueks peadirigendiks on septembrikuust Mari Ausmees. Ligi 20 aastat SÜM-i juhatanud endine RAM-i laulja ja muusikapedagoog Tiit Köster, kes pälvis neil päevil koorimuusika edendamise eest Gustav Ernesaksa fondi stipendiumi, jätkab meeskoori abidirigendina.

Muusikaõpetajale ja dirigendile Mari Ausmehele on seekordne SÜM-i juurde asumine juba teiseks tulemiseks meestelaulu juurde.

“Kui ma noore õpetajana 1979. aastal Saaremaale tulin, siis kutsuti mind SÜM-i abidirigendiks. Siin sain ma oma esimese koorikogemuse üldse. Peadirigendiks oli siis Harry Kuusk ja teiseks koorijuhiks Leevi Häng. 1980. aastal käisime SÜM-iga Tallinnas laulupeol. Nüüd on siis ring täis saanud,” rääkis Mari Ausmees.

Millised sihid uus dirigent koori ette paneb? Mis on peaeesmärk?
“Jätkame vana joont. Seda enam, et Tiit Köster on ju kogu aeg abiks. Alanud hooajal on kõikidel kooridel üks eesmärk – suvine laulupidu. Jõulude ajal on samuti palju esinemisi plaanis.”

Laulupeo repertuaar on üsnagi keerukas. Kuidas selle omandamine läheb?
“Kõikide lauludega me ei ole veel tegelenud. Osa laule on aga selgeks õpitud ja ma arvan küll, et pureme läbi. Sama ütlen ma ka oma kolme koolikoori kohta. Suurt hirmu me ei tunne.

Tutvusin SÜM-i repertuaariga ja nägin, et mehed on laulnud ikkagi üsna keerukaid laule. Mina võib-olla ei oleks selliseid julenudki kavva võtta. Nad on isegi missaga “maid jaganud” ja tulnud toime teistegi väga keerukate asjadega. See peaks olema ikka väga suur ebaõnn, kui me mingil põhjusel ei saa laulupeole.”

Iga hooaja alguses on SÜM kutsunud oma ridadesse uusi laulumehi. Olen püüdnud isegi ajalehe veergudel sellele kaasa aidata. Kahjuks viimastel aastatel on üleskutse olnud nagu hüüdja hääleks kõrbes. Uue hooaja hakul oli aga koori juhatuse esimehel Karli Valdil põhjust rõõmu tunda, kui teavitas lehemeest sellest, et tänu Mari Ausmehele tuli noori mehi koori juurde.
“Ei saa öelda, et asi oleks märgatavalt muutunud. Ikkagi vähe on tuldud. Kaks noormeest liitusid meiega, aga asi seegi. Vaatan terase pilguga edasi ringi ja kutsun laulvaid mehi SÜM-iga liituma.”

6. detsembril toimub Eesti Meestelaulu Seltsi eestvõtmisel Tallinnas Gustav Ernesaksa 100. sünniaastapäeva tähistamiseks võistulaulmine. SÜM sõidab sinnagi.
“Seal käib võistlemine kolmes grupis. Kavas on ka kohustuslikke laule ja midagi saab vabal tahtel valida. Teiste omasugustega püüame siis rinda pista. Eks me selleks juba valmistume. Laulame neid laule laval. Tekitame juba kodus harjutades konkursitunnet. Väga kaelamurdvaid teoseid me ei võtnud. Kõik laulud on kontimööda, mis esitamisel erilist hirmu ei tekita.”

ETV “Laululahing” tõi koorid vaatajate ette hoopis teises valguses. Kui teletegijad peaks sellise asja veel kord ette võtma, on’s äkki SÜM-gi valmis seal osalema?
“Võib-olla kunagi kaugemas perspektiivis võib sellele mõelda. Praegu ei oleks ma ehk ise selleks valmis. Midagi sinnapoole tahaksin kooriga ette võtta küll, kas või puhkpilliorkestriga midagi koos teha ja kahehäälseid eestimaiseid toredaid laule laulda. Neid on üsna kerge omandada ja ka meestele meeldib selliseid vabaaja laule laulda. Publikulegi on see vahelduseks. Repertuaaris peab ka lihtsamaid laule olema. Olen üht-teist juba repertuaari valinud.”

Kuidas mehed naisdirigendi vastu võtsid?
“Ma ei oska seda isegi öelda. Saan SÜM-i võrrelda oma koolikooridega. Meeskoori mehed jälgivad dirigenti lausa sajaprotsendilise tähelepanuga. Sellega ma pole isegi harjunud.

Koolikooride lapsed on rahutud ja kui dirigent käed langetab, siis nad hakkavad juttu ajama. Mehed aga kuulavad koorijuhti kikkis kõrvul alati. Alguses oli see minu jaoks isegi ehmatav. Siiamaani pole mul SÜM-i liikmete vastu ühtegi pretensiooni.”

Kas see on tavatu asi, et meeskoori juhatab naine?
“Jah. Enamikel meeskooridel on ikka meesdirigendid, eriti professionaalsetel kooridel.

Mõned korrad olen rahvusvahelistel koorifestivalidel käinud ja näinud, et väga hea tasemega meeskoore juhatavad õblukesed naised. Alati ei pea meeskoori ees seisma tugeva löögiga suurt kasvu meesdirigent. Kuigi ma ise arvan, et meeskoori peaks ikkagi mees juhatama.”

SÜM-i mehed nii ei kipu arvama. Nad on jõudnud Mari Ausmehe omaks võtta. Kodupublik näeb Saaremaa meeskoori taas jõulukontsertidel esinemas. Okas kurku saarlastest laulumeestele võistulaulmiseks Tallinnas 6. detsembril!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 67 korda, sh täna 1)