Pärsama raamatukogu tähistas 100. aastapäeva (5)

Neljapäeval tähistas Pärsama kultuurimajas oma 100. sünnipäeva Pärsama raamatukogu.

Külalisi ootasid ees šampuse ja suupistetega kaetud lauad ning meeldivalt hubane õhkkond. Pidupäeval tervitas külalisi viimased 23 aastat raamatukogu tööd juhtinud Tiina Sild, kes enda sõnul eriline kõnepidaja pole.

“Valisin oma ameti seetõttu, et arvasin kunagi, kui alustasin, et see on töö, kus saab omaette nohistada. Ma ei arvanud, et pean inimestega eriti suhtlema. Tol ajal ei osanud ma ette kujutada, mis see raamatukogutöö endast kujutab, kuid nüüd tuleb siin rahva ees isegi kõnet pidada,” rääkis ta naljatledes ja lisas, et valitud amet on küll õige, kuid suhtlemist on palju.

Seejärel luges Tiina ette Olga Einastu mõistatus-sõnamängu “Kes ma olen?”, viidates, et raamatukoguhoidja töö on kui Hunt Kriimsilma 9 ametit.
Lühiülevaade

raamatuhoidla ajaloost

Järgnevalt andis raamatuhoidla ajaloost ülevaate Pärsama piiga Iivi Vikat, kelle 2007. a Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia lõputöö oli Pärsama raamatukogu arengust.

“Esimestel aastatel, 1908–1927 tegutses raamatukogu koolimaja ühes klassiruumis. 1924. a alustas tegevust Pärsama rahvaraamatukogu seltsi raamatukogu koolmeister Gustav Vaheri juhtimisel, kes oli üks aktiivsemaid kultuurielu tegelasi,” valgustas ta raamatukogu algusaega, rääkides, et Pärsama rahvaraamatukogu selts oli piirkonnas tolle aja suurim ning korraldatud pidude piletimüügist osteti raamatuid, mis olid tol ajal väga kallid.

“1927. a avati Pärsamal uus rahvamaja hoone, kuhu saadi ruum ka raamatukogu jaoks ning 1939 kolis raamatukogu vallamaja ooteruumi. 1958. a suvel sai aga raamatukogu esimesed spet-siaalsed ruumid Pärsama õigeusu kiriku pastoraadis.”

“Külaraamatukogude põhiprobleemid on lugejatearvu pidev langus, mille üheks põhjuseks Pärsamal võib arvata algkooli sulgemist 2004. aastal. Kuid samas on heameel tõdeda, et raamatukogu on suutnud sammu pidada Eesti raamatukogunduses toimunud muudatustega ning saanud uued ruumid endises kolhoosikontoris.”

Iivi rõõmustas, et Leisi vald eesotsas vallavanem Ludvig Mõtlepiga on raamatukogu tuleviku suhtes optimistlik ja usub, et raamatukogu on oluline osa kultuuri- ja hariduselus.

Enne Tiina Silda on läbi ajaloo raamatukogus tööl olnud Joosep Miilits, Harri Külaots, Helju Nurk, Herbert Seema, Eha Nõukas, Helle Poopuu, Anne Rand, Aino Stankevitš ja Mai Magus. Tiina Sild tänas kõige kauaaegsemat raamatukoguhoidjat Mai Magusat, asendajaid Iivi Vikatit ja Ene Mõtlepi lilleõiega.

Mitmekülgse eeskavaga pakkusid peolistele vaatamislusti kultuurimaja seenioride tantsurühm “Pärsama Tüdrikud”, juh Aina Tomson. Laval sai näha vanu seltskonnatantse, mereteemalist tantsukava ja estraadikava “Horoskoobi” aegadest.

Juubilari olid tähtsa päeva puhul õnnitlema tulnud Valve Heiberg Saare maavalitsusest, Leisi vallajuht Ludvig Mõtlep, vallavolikogu aseesimees Aile Nau, valla kultuurijuht Aina Tomson, kolleegid üle maakonna ning nii suured kui väikesed raamatusõbrad. Pidu jätkus juubelitordi ja kohviga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 67 korda, sh täna 1)