Võimutants ümber golfifirma (21)

Võimutants ümber golfifirma

VÄLJAKU AVAMISEL: Sõna võtab Saaremaa Golf ASi juht Aivar Aru, järjekorda ootavad linnapea Urve Tiidus ja Saare Golf Traveli juhatuse liige Mart Tomson.

Mitu kuud golfiettevõtte ümber möllanud kired on tänaseks maha rahunenud. Kas firma juhatuseliikme vallandamise ja uuesti palkamise ning nõukogu poole koosseisu väljavahetamise põhjustasid vaidlused mänguõiguse müügi üle, suuraktsionärile antud valeinfo või kahe osapoole kokkumäng, pole avalikkusele siiani valgustatud.

Oma Saarele on asjaga rohkem või vähem seotud inimesed rääkinud juhtunust erinevaid versioone. Golfifirma nõukogu ja väljakul opereeriv firma viitavad ärisaladusele ning annavad nappe vastuseid, kui üldse.

Aktsiaseltsis 76-protsendise osalusega Kuressaare linn taganes linnapea Urve Tiiduse isikus lubadusest anda vastuseid. Säärast käiku põhjendati eelkõige vastutuskohustusega linnavolinike ees. Avalikkus saab vastused siis, kui nädala pärast on linnavolikogu ees ette kantud, ütles Urve Tiidus.

Mängu tuleb uus osaline

Toimunu sümboolseks avalöögiks võib pidada eelmise aasta oktoobris juhtunut, kui klubihoonele panid nurgakivi Saaremaa Golfi AS-i juhatuse liige Aivar Aru ja maja ehitama hakkav Saarte Projektid OÜ juhataja Mart Tomson. See firma oli saanud 25 aastaks kinnistule hoonestusõiguse.

Lisaks oli olemas suuline eelkokkulepe linnavalitsuse ja Saarte Projektide vahel väljaku opereerimise leping, mis tähendab klubihoones teenuste pakkumist, väljaku turundamist ja müüki. Saaremaa Golfi AS-i nõukogu esimehe Urmas Sepa kinnitusel leiti Saarte Projektid, kes detsembris muutis oma nime Saarte Golf Travel OÜ-ks, mitme ettevõtjaga peetud läbirääkimiste tulemusena.

Sepa kinnitusel mattis Saarte Golf Travel OÜ ehitusse üle 20 miljoni krooni. “Saaremaa Golfi AS-i jaoks sai juba ammu selgeks, et ettevõte ei suuda ise ehitada klubihoonet, mis on samas golfiväljaku toimimise seisukohalt vältimatu,” selgitas Sepp.

Lisaks Tomsonile kuulus hoonestusõiguse saanud firma juhatusse ka ehitusfirmaga Merko seotud Almar Otter. Kohe algas mängu tulnud firma seostamine Saaremaa Golfi AS-i nõukogu liikme, maadevahetusega kuulsust kogunud Tullio Liblikuga, kel teadagi lai haare ja keda on Merkoga varemgi seostatud.

Probleeme ja süüdistusi on Liblik seoses segaste tehingutega golfikvartali äärsete kinnistute arendamise ja müügiga ennegi pidanud tagasi ajama.

Raha läheb linnast mööda

Maja kerkis, kätte jõudis kevad ja koos sellega operaatorlepingu sõlmimise aeg Saare Golf Travel OÜ-ga, millest kogu suurem tüli alguse saigi. Väidetavalt suutis juba operaatorlepingu sõlmimiseks loa andnud ettevõtte nõukogu selle suuraktsionäri soovil uuesti keelata, kuna tekkis kahtlus, kas selle lepinguga raha linna taskust mitte mööda ei pumbata.

Kuid nõukogu jäi hiljaks, sest leping oli Saare Golf Travel OÜ-ga juba sõlmitud või sõlmiti vahetult kohe pärast keeldu ning hiljem laiutati käsi, et teha pole midagi.

Raha, millest jutt käib, tähendab golfiväljaku mänguõigust ehk green fee’d, mis praeguse hinnakirja järgi maksab 780 krooni ühe mängu kohta. Seega koguneb väljaku korraliku täitumuse korral miljoneid kroone aastas. Lepingu kohaselt oleks osa mänguõigusest saadud tulust (erinevatel andmetel kuni ¼) pidanud minema Saare Golf Travel OÜ kaukasse, kes mänguõiguse müügiga ka tegeleb.

Saladus polnud ka see, et selle firmaga seostatud Tullio Liblikuga on tihedates äri- ja sõprussuhetes Saaremaa Golfi AS-i juhatuse liige Aivar Aru. Mehed oma häid suhteid ei häbene ning kinnitavad, et suudavad sõpruse ja äri lahus hoida.

Saaremaa Golfi AS-i nõukogu esimees Urmas Sepp märgib oma vastustes Oma Saarele, et koostööpartneril läheb mängijatele teenuste pakkumiseks vaja olulisel määral ressursse, mida aktsiaseltsil ei oleks ehitamise kõrvalt jagunud. Sellest väitest võib välja lugeda, et operaatori saamiseks tuli talle anda ka mingi summa mänguõiguste laekumistest.

Kas, kes, kuidas ja miks tegelikult nõukogule lepingu keelamise mõtte pähe pani, jääb siiski selgusetuks. Väidetavalt oli selle taga paar reformierakonna taustaga, juba ammu siinse golfiväljakuga seotud ja praeguse juhtkonna tegemiste suhtes mitte just positiivselt meelestatud inimest. Nad suutsid oma hirmujuttudega Saaremaa Golf AS-i allakäigu kohta linna kui suuraktsionäri arvamust kujundada suunas, et asjad on golfiettevõttes ikka väga kehvasti.

Põhjuseid nende juttude uskumiseks võis ju olla. Golfiettevõtte aktsiate avalik emissioon oli praktiliselt läbi kukkunud, loodetud 10 miljoni asemel teeniti vaid 300 000 krooni. Väljaku ehituse lõpetamiseks olid aktsionärid sunnitud aktsiakapitali suurendama 11 miljoni krooni võrra, millest 8 miljonit pidi tulema suuraktsionärilt ehk siis linnakassast. Pealegi oli väljaku valmimine graafikust maas ja kõige lõpuks sai rõhku panna Tullio Libliku väidetavale seotusele Saarte Golf Travel OÜ-ga, mida tegelikult tõestada ei ole võimalik.

Veel osatäitjaid

Edasi läks asi kiiresti. Surunud jala ukse vahele, käivitas suuraktsionär suve hakul päästeaktsiooni. Et kontrollida, kuidas on lood sõlmitud operaatorlepingu seaduslikkusega, telliti ühest tuntud advokaadibüroost selle õiguslik analüüs. Mida analüüs selgitas, sellest vaikitakse.

Golfiettevõtte päästmine jätkus juunikuus, kui kutsuti kokku aktsionäride erakorraline üldkoosolek, kus nõukogusse võeti juurde kaks uut liiget. Ärimehe ja golfiharrastaja Mati Tasa kõrval sai nõukogu liikmeks ka linnavolikogu reformierakondlasest liige Toivo Alt. Mees, kelle kohta ei ole saladus, et tegu on Kuressaare linna halli kardinaliga.

Aldi tulekuga muutusid valjemaks ka sahinad, et asjad firmas pole päris õiged ning toimub mingi jama klubihoone ja selle operaatori ümber.
Esimese asjana teatas Alt, et tema golfifirmat neli aastat juhtinud Aru ei usalda ja mehest tuleb lahti saada. Väidetavalt oli aga Aldi seljataga nõukogu liige, hotelliärimees Tarmo Sumberg, kes lootis golfiväljakut enda valdusse saada. Selline skeem võinuks realiseeruda golfifirma pankroti korral.

“Ei oska ausalt kommenteerida, see on absurdne jutt. Seda (Sumbergi soov väljak omastada – toim) peaks küsima sellelt, kes nii huvitavat juttu rääkis,” ütles Sumberg eile Oma Saarele.

Oktoobris toimunud nõukogu koosolekul tõstsid Aldi ettepaneku poolt Aru tagandada üksmeelselt käe nii esimees Urmas Sepp kui ka liikmed Toomas Takkis, Mati Tasa ja Sumberg. Aru tagandamiskoosolekul mitteviibinud viies nõukogu liige Tullio Liblik ütles ajalehe vahendusel, et see oli nõukogu poolt rumal tegu ning seab ohtu kogu ettevõtte usaldusväärsuse.

Ootamatu lahendus

Ametlik põhjus Aivar Aru tagasikutsumise kohta oli suuraktsionäri esindaja, linnapea Urve Tiiduse suu läbi see, et Aru ei soostunud oma palganumbrit alla laskma. Kinnitamata andmetel pidi Aru palk pärast augustis avatud väljaku valmimist mehiselt tõusma, 30 000 kroonilt 45 000 kroonile kuus.

Firma uue juhatuseliikme leidmiseks kuulutati välja konkurss. Tähtaja kukkudes teatas nõukogu esimees Sepp, et kohale kandideerib 11 inimest, kellest nii mõnigi on teada-tuntud ja kompetentne isik. Samuti teatas ta, et suuraktsionär on teinud ettepaneku tagandada nõukogu liige Tullio Liblik.
Mõned päevad hiljem tuli aga ootamatu teade, et Aivar Aru võetakse tööle tagasi. Ametlikuks selgituseks oli, et Arul on selge nägemus ettevõtte arengust ning kompromiss olevat leitud ka palgatingimustes. Samas on räägitud sellest, et Aru lahkumishüvitis olnuks üüratult suur, ulatudes üle 650 000 krooni, ning ettevõttel polnud säärast raha kusagilt võtta.

Arvatavasti jõudis nõukogu aru saada, et vahepealne tõmblemine oli suures osas emotsioonidel põhinev ja asjata, ettevõtte arengu huvides ei olnud sellel lihtsalt mõtet. Küllap jõuti ka taibata, et ilma Aruta, kes valdab kogu Kuressaare väljaku teadmistepagasit, kellel on loodud hea meeskond ning kes omab golfimaailmas ja aktsionäride seas vajalikke ja häid suhteid, läheb väljaku arendamine keeruliseks.

Kas kompromissile jõuti Tullio Libliku nõukogust väljaviskamise, paari nõukogu liikme lahkumise, Aru uute lepingutingimuste või hoopiski mingite neljandate sobingute hinnaga, sellest ajalugu esialgu vaikib.

Sõjakirves maetakse maha

Möödunud laupäeval toimunud aktsionäride koosolekul taandati ettearvatult ja väidetavalt ka kiiresti ja kiretult Tullio Liblik. Lisaks taandas ennast ise kaks nõukogu liiget – Sumberg ja Tasa. Tarmo Sumberg lahkus enda väitel selle tõttu, et tema tegevusprioriteedid on muutunud ning ta ei viibi Saaremaal enam piisavalt palju.

Alles hiljuti nõukogusse valitud Mati Tasa ütles aga ajakirjanduses, et nõukogus oldud nappide kuudega suutsid tema seisukohad suuraktsionäri omadest erinema hakata. Ettevõtte päästmisega seoses nõukogusse toodud Tasa lahkus pealtnäha siis, kui oli selge, et asjad jätkuvad vanal kursil.

Kahe lahkunud ja ühe tagandatud liikme asemel võeti nõukogusse kolm väikeaktsionäri, kelle nimi tavakodanikule suurt ei ütle. Siiski on Jüri Tiitus, Jaanus Põder ja Maido Kiviorg kohalikus golfielus tuntud tegijad.
“Saaremaa golfikeskus on üks Eesti kolmest tippväljakust ja eesmärk on seda positsiooni hoida. Praegust majandusolukorda hinnates jõuab väljak nulli kolme kuni viie aasta jooksul ja pärast seda võiks loota kasumit,” ütles vastne nõukogu liige Jüri Tiitus Saaremaa Golfi AS-i nõukogu väljastatud pressiteates. Väljak tuleb tõesti tööle saada, sest üle 20 miljoni krooni suurune laen SEB pangast tahab maksmist.

Jüri Tiitus kinnitab, et Saaremaa väljakul on suurepärane potentsiaal, kuna on loodud kõik tingimused ka rahvusvaheliste võistluste korraldamiseks.
Järgmisel neljapäeval astub linnavolikogu ette Saaremaa Golfiga seonduvat seletama suuraktsionäri esindaja linnapea Urve Tiidus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 141 korda, sh täna 1)