Linnu-uurijad asusid kaitsma linnasadama faarvaatri valle (4)

Linnu-uurijad asusid kaitsma linnasadama faarvaatri valle

LINDUDE PARADIIS: Vallidel pesitsevad esmajoones linnuliigid, kes eelistavad pesitsemiseks vähetaimestunud rannaalasid.

Linnu-uurijad peavad vajalikuks Kuressaare sadama faarvaatrit ääristavad vallid alles jätta, kuna neist on saanud oluline pesitsuspaik ligemale 20 linnuliigile.

“Linnuekspertide koostatud aruandes on öeldud, et tingimata peab alles jääma üks vall, kuid veel parem on, kui jäävad mõlemad vallid,” ütles Oma Saarele Kuressaare linna keskkonna- ja välisprogrammide spetsialist Karli Valt, kelle sõnul koostasid eksperdid aruande seoses Kuresaare sadama
faarvaatri laiendustööde keskkonnamõju hindamisega.

Aruande koostanud ornitoloogi Veljo Volke sõnul loendati faarvaatri vallidel sel aastal 13 erinevat linnuliiki, kokku aga on alates 2002. aastast vallidel pesitsemas loendatud 18 linnuliiki.

“Keskmiselt kaks liiki lisandub aastas, linnukoosluse kujunemine on seal mõnusasti jälgitav,” ütles Volke, kelle sõnul on kõige tähelepanuväärsemad pesitsejad seni olnud naaskelnokk ja väiketiir.

Liiklust ei piira

Vallidel pesitsevad esmajoones linnuliigid, kes eelistavad pesitsemiseks vähetaimestunud rannaalasid, mida leidub üsna vähe. Seetõttu ehitatakse mujal maailmas ohustatud liikidele isegi tehissaari.

Volke sõnul ei too lindude pesitsemine kaasa piiranguid laevaliiklusele, küll aga võiks sadamas olla silt, mis hoiatab vallidel trampimise eest perioodil, kui munad on pesas.

Kuna faarvaater jääb Natura linnuala koosseisu, siis on ornitoloogide seisukoht Karli Valdi sõnul prioriteet, mida ei saa mitte mingil juhul ignoreerida.

Teisalt tunneb linn ornitoloogide nõudmiste üle heameelt, kuna pinnase äravedu läheks tunduvalt kallimaks kui valli kohale jätmine. “Sel korral on linnud linna poolt, tegid linnale heateo,” lausus Valt.

“Juba 1998. aastal, kui need vallid sinna tekitati, leidsid linnud, et see on neile väga sobiv koht, ei kartnud nad isegi ekskavaatorit ega süvendajat.”
Karli Valdi sõnul teeb ta linnale ettepaneku jätta faarvaatri telg laiendustööde käigus paigale ning tõsta mõlemat valli kümmekond meetrit, et saavutada faarvaatri laiuseks soovitud 50 meetrit.

Faarvaatri laiendustööde projekteerimisega tegeleva firma AS Merin juhataja Mati Sillakivi sõnul võib vallid laiendustööde käigus alles jätta sellisel juhul, kui kasutada tehnikat, mis suudab tõsta valli ühe tõstega piisavalt kaugele.

Kanal kolme meetri sügavuseks

Varem on Sillakivi Oma Saarele öelnud, et majanduslikult on mõttekas viia vallid Vahase saare juurde kaadamiskohta, sest looduslikud olud ei võimalda valle ühekorraga vajaliku kauguseni tõsta.

Praegu on Kuressaare jahisadama ligemale kolme kilomeetri pikkune sissesõidukanal 2,5 meetrit sügav ja 30 meetrit lai.

Eesmärgiks on tagada garanteeritud sügavuseks 3 meetrit ja laiendada kanalit 50 meetrini ehk siis samade mõõtmeteni, nagu seda nägi ette kümme aastat tagasi valminud projekt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 37 korda, sh täna 1)