Natsismiohvrite ühing soovib Kuressaarde okupatsiooniohvrite mälestusmärki (2)

Eesti natsismiohvrite ühing tuli välja ettepanekuga rajada Kuressaarde ühine mälestusmärk nii Vene kui ka Saksa okupatsioonivõimude poolt toimepandud inimsusevastaste kuritegude ohvritele.

Ühing esitas oma ettepaneku seoses Memento Saare ühenduse mõni aeg tagasi välja käidud ideega rajada Kuressaares küüditatute kaastundemüür.
Eesti natsismiohvrite ühingu juhatuse esimees Herbert Gailan teatas Kuressaare linnapeale Urve Tiidusele saadetud kirjas, et mälestusmärk oleks kohaks, kus inimesed võiksid hetkeks seisatada, avaldada kaastunnet, süüdata küünlad ja asetada lilli.

Memento Saare ühenduse juhatuse esimehe Rein Väli sõnul on natsismiohvrite ühingu ettepanek sedavõrd värske, et Memento pole jõudnud sellega seoses veel seisukohta võtta. Arvestades, et 3800 nimega kaastundemüür läheb praegustel andmetel umbes 160 meetri pikkuseks (84 kahe meetri pikkust ja 70 cm laiust marmortahvlit), siis on küsitav, kuhu panna veel teist samapalju nimesid. Kokku langes kahe okupatsioonvõimu ohvriks 8588 saarlast.

1990-ndatel sündinud kaastundemüüri rajamise idee taaselustaja Urve Kirss ütles, et tema meelest ei saa panna ühte nimekirja Nõukogude poolel võidelnud hävituspataljoni mehi ja sama võimu poolt Siberisse küüditatud inimesi. Pealegi on Saksa võimude poolt tapetud hävituspataljoni meeste nimed Väikse Linnape memoriaalil juba kirjas, viitas Kirss.
Linnavalitsus kavatseb ettepanekut arutada oma järgmisel nädalal toimuval nõupidamisel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 34 korda, sh täna 1)