Gilleke Kopamees tahab Leisi valla lapsed purjetama panna (6)

Gilleke Kopamees tahab Leisi valla lapsed purjetama panna

KIPUB MERELE: Noor purjetamishuviline Henri Vares on tulnud Leisist Kuressaare sadamasse meresõiduga tutvust tegema.

Leisi lapsevanem Gilleke Kopamees tahab Leisi vallas ellu äratada meresõidu-traditsiooni, kutsudes noori tegelema purjespordiga.

“Kes siis veel kui mitte mina, kes ma elan Triigi lahe ääres ja kelle lapsed kipuvad iga päev parve ehitama ja merele? Kes siis veel peaks algatama seda, et lapsed purjetama õpetada,” küsis Gilleke Kopamees, kelle sõnul on Leisi valla merekultuur täiesti välja surnud.

Esimese sammuna meresõidu taaselustamise teel viis Kopamees hiljuti kuus Leisi keskkooli õpilast tutvuma Saaremaa spordikooli ja Saaremaa Merispordiseltsi purjetamistreeninguga Kuressaare jahisadamas, kus purjetamise algtõdesid jagas lastele treener Mati Kolk. Tänaseks on mõned lapsed juba ka purjetamistreeninguga liitunud.

Leisi purjetamise tulevikku näeb Kopamees aga eelkõige koduses Triigi sadamas, kus juba kümme aastat seisavad kuuris kasutult Optimist-tüüpi treeningpaadid. Paadid tahavad kõpitsemist, kuid esmalt tuleks leida sihikindlad ja sportlikud lapsed, kes merd ei karda, arvas purjetamis-treener Mati Kolk. Just need lapsed jäävad edaspidi piirkonnas purjetamisharrastust kandma ja arendama.

Leisi vallavolikogu esimees Mart Mäeker meenutas, et Triigi sadamas asuvad 5–6 Optimisti soetati oma ajal odava raha eest sooviga hakata Leisi lastele purjetamist õpetama. Algul käis Nasvalt ka treener, aga üsna pea jäi kogu üritus juhendaja puudusel soiku. “Purjetamine eeldab asjatundlikku ja hingega juhendajat, kes asjast üle käib, aga ega need kusagil varnas ripu,” tõdes Mäeker.

Gilleke Kopamehe sõnul on Leisi ja Triigi entusiastid proovinud üles otsida purjetamisega tegelevaid lapsi ja õpetajaid ka Hiiumaalt. “Ajaloos oli Hiiumaal käimine igapäevane asi, nüüd minnakse ennem Aafrikasse või Kanaari saartele, aga Hiiumaal pole enamik käinud ega tunne sealseid inimesi,” põhjendas ta.

Näiteks Emmaste valla Sõru sadamas moodustasid mõned lapsevanemad neli aastat tagasi MTÜ Sõru Jahtklubi. Rahad pandi kokku (ka Sampo pank toetas natuke) ja osteti Saaremaalt kolm Optimisti, hiljem lisandus veel kaks Laserit ja purjelaud.

Emmaste en dise vallavanema Kalev Kotkase sõnul oli kohalike laste huvi algul suur, tänaseks on süsteemselt harjutama jäänud vaid tõsised huvilised, kes käivad ka mööda Eestit võistlemas. Sõruotsa purjetamise projekt püsib suuresti tänu Kärdla treenerile Ott Epnerile, kes on tõeline entusiast.

Gilleke Kopamees avaldas lootust, et tulevikus võiks taas reaalsuseks saada Soela väina äärsete põliselanike mälestuste pilt, et “meie randades oli hiidlaste-saarlaste paate murdu”.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 145 korda, sh täna 1)