Anu Urmet: on hea kogu aeg kultuuri sees olla

Anu Urmet: on hea kogu aeg kultuuri sees olla

 

Reedel tähistas Pöide valla keskuses rahvamajas oma 90. sünnipäeva Tornimäe raamatukogu.

Viimased 21 aastat on raamatukogu tööd juhtinud Anu Urmet, kes pidupäeval raamatuhoidla ajaloost ka ülevaate andis. “Raamatukogu on asutatud Pöide haridusseltsi poolt ja arhiivis on esmased andmed aastast 1917,” valgustas ta raamatukogu loomisaega, rääkides, et esimene raamatukogu asus Uuemõisa algkooli ruumes.

1927. aastast sai raamatukogu toa rahvamajja, sõja ajal tassiti raamatud aga laiali. Pärast sõda avati biblioteek Tornimäel kiriku majas ning 1987. a koliti uude rahvamajja, kus asutakse tänaseni.
Enne Anu Urmetit on Tornimäe raamatukogu juhatanud Arkadi Oll, Salme Antson, Helvi Virk ja Aimi Pitk.

Patentoloogist raamatukoguhoidjaks

Pöide vallas Välta külas Rauna talus sündinud Anu ütleb, et ta on olnud lapseeast alates väga suur lugeja. Raamatukogutööle sattus tehnilise kõrgharidusega patentoloog Anu juhuse tahtel, olles eelnevalt kaks aastat õpetajana leiba teeninud Tornimäe koolis. 1997. aastal läbis ta raamatukoguhoidjate kutseeksami kursuse ja 2007. aastal omandas IV kutsekvalifikatsiooni.

Raamatukoguhoidja töö positiivse poolena toob ta esile, et on hea olla kogu aeg kultuuri sees. Meele teeb aga mõruks raamatukogutöötajate alatasustatus. “Vabariigi keskmisest jääme ikka palga osas palju alla,” ütleb Anu ning lisab, et hommikusel seminaril oli arutatud raamatukogutöötajate kutseühingu uurimust, millest selgus, et Saaremaa raamatukoguhoidjatel on 15 maakonna hulgas kõige väiksem palk.

Kurb on Anu sõnul ka see, et raamatukogudele eraldatav rahasumma aina väiksemaks jääb ning sestap on kogule soetatavaid raamatuid valida väga raske.

Kohaliku rahva lugemiseelistusena nimetab ta just aja-, kultuuri- ja eluloolise sisuga teoseid. Eriti meeldivad lugejatele Erik Tohvri raamatud lihtsatest inimestest, kellega end samastada saab. Anu ise naudib mälestusteraamatuid.

Värvikatest vahejuhtumitest meenub talle üks pisike põnn, kes oma vanemale õele raamatut küsima tulles palus “Jevgeniumi”. Loomulikult oli tegu hoopis “Jevgeni Oneginiga”, aga tagantjärelegi muigama ajab see Anu küll.

Anu ise on suureks kasvatanud kaks last: 28-aastane poeg töötab Tallinnas Eesti patendiametis osakonnajuhatajana ja 24-aastane tütar on perearsti resident.

“Lapsed on mul tublid ja olen jaksanud neid ka koolitada,” ütleb Anu. “Tänu sellele, et mul oli talu ja loomad.”
Lõpetuseks rõhutab Anu, et keegi meist ei vali ajastut ega aega, kus elada ja töötada: “Ehk nagu on kirjutanud Artur Alliksaar – ei ole paremaid, halvemaid aegu. On ainult hetk, milles viibime praegu.”

Tornimäe raamatukogu 90

Juubilari olid tähtsa päeva puhul õnnitlema tulnud kolleegid üle maakonna, rahvamaja perenaine Aili Juhkam ja valla kultuurinõunik Evi Ringmäe, kohalik näitemängude lavale sättija Ingla Leis, raamatukogu truud lugejad jne, jne.

Pöide vallajuht Jüri Linde toonitas, et oleks hea, kui lugejaid mitte ei väheneks, vaid ikka juurde tuleks ning vallasekretär Maire Käärid rääkis raamatukogu vajalikkusest rahvale.

Saare maakonna keskraamatukogu juhataja Anu Vahter sõnas õnnitlusi üle andes, et oma töö headuses ei tuleks kahelda, vaid tuleb ellu jääda. Tänusõnad koos lilleõitega kuulusid ka 30 aastat raamatukogus töötanud Aimi Pitkale.

Praegu on Tornimäe raamatukogus 11 000 trükieksemplari ja 195 lugejat, kes laenutavad aastas 5500 teavikut. Arvuti on raamatukogus olemas aastast 1997. 2001. aasta jaanuarist alates käib laenutamine elektroonilisel teel ning samal aastal avati raamatukogu ruumes ka avalik internetipunkt. Järgmisel aastal võeti kasutusele raamatukoguprogramm RIKS.

Tänavu saadi kultuuriministeeriumile esitatud projekti raames uued riiulid lasteosakonnale ja ajakirjanduse jaoks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 69 korda, sh täna 1)