Maailma esimesel mobiiltelefonil täitus veerand sajandit

Maailma esimesel mobiiltelefonil täitus veerand sajandit

LAPS ON SÜNDINUD: Üliõnnelik Motorola insener Martin Cooper 25 aastat tagasi tutvustamas esimest kaasaskantavat mobiiltelefoni.

Selle nädala alguses möödus täpselt 25 aastat päevast, mil tehti esimene telefonikõne maailma esimese kommertsliku mobiiltelefoniga Motorola DynaTAC 8000X. Tõsi küll, seda nimetatud telefoni tootja, USA firma Motorola versiooni kohaselt.

Äsja ilmavalgust näinud telefon kaalus 1,15 kg ja selle müügihind oli isegi jõuka ameeriklase jaoks röögatumalt kõrge – 3995 dollarit (praeguse kursi järgi veidi enam kui 46 000 krooni). Kuid vaatamata kõrgele hinnale, oli nõudlus aparaadile suur ning kauplustesse tekkisid pikad järjekorrad.

Motorola DynaTAC 8000X oli varustatud valgusdiood-kuvariga ja mõõtmetelt umbes telliskivi suurune. Telefoniga võis rääkida terve tunni, kuid ooterežiim ulatus kuni kaheksa tunnini.

Telefoni kasutamise abonementtasu oli 50 dollarit (575 krooni) kuus. Äripäevadel, mil nõudlus kõrge, oli kõneminuti hind 40 senti (u 4,6 krooni), puhkepäevadel aga 24 senti (u 2,8 krooni).

Esimese telefonikõne tegi uue aparaadiga 1983. aasta 13. oktoobril esimese kommertsliku mobiiltelefonivõrgu käivitanud kompanii Ameritech Mobile president Bob Barnett. Nimelt helistas ta Chicagos asuva kompanii peakorterist oma lapselapsele, kes viibis tol hetkel Saksamaal.

Kuid nagu leiutiste ajaloos tihti, on veel teisigi isikuid, kes pretendeerivad esimese mobiiltelefonikõne sooritamisele. Teise versiooni kohaselt tehti esimene mobiiltelefonikõne juba kümme aastat varem – 1973. aasta aprillis.

Nimelt olevat Motorola insener Martin Cooper helistanud siis konkureeriva kompanii AT&T samalaadsesse osakonda ja rõõmuga teatanud, et tal valmis esimene kaasaskantav traadita (wireless) telefon. Tõsi, selle telefoni prototüüpi pole kunagi seeriatootmisse antud.

“Ostjaid vaimustas tugevasti võimalus olla kaasaskantava telefoni abil alati kättesaadav, mistõttu tuhanded inimesed asusid järjekorda, et soetada endale DynaTAC 8000X,” meenutas sel nädalal maailma ajakirjanduses esimese mobiiltelefoni üks väljatöötajatest Rudy Krolopp.

Esimese mobiiltelefoni loomise lugu on küllaltki pikk. Selle algus ulatub II maailmasõja järgsesse perioodi. Just siis tuli kompanii AT&T, täpsemalt aga kompanii alluvuses tegutsev uurimislabor Bell Laboratories, välja ideega luua traadita telefoniaparaat.

See oli aastal 1947. Tookord peeti seda lausa hulljulgeks mõtteks. Kuid olgem ausad – toona piirdusid idee autorid vaid mõttega monteerida säärane kentsakas aparaat auto külge. Esimene taoline traadita kõneaparaat kaalus kuni 40 kilogrammi.

Alates 1950. aastatest algas autodes kasutatava traadita telefonide mõõtmete järkjärguline vähenemine. Uued portatiivsed seadmed mõtles 1967. aastal välja kompanii Motorola insener Martin Cooper. Nimelt valmistas ta sel aastal esimesed portatiivsed raadiosaatjad Chicago politseile. Pärast peaaegu 20 aastat kestnud karjääri Motorolas jõudis Martin Cooper järeldusele, et ta on võimeline looma suhteliselt väikest mobiilset telefoniaparaati.

Sealjuures oli kõige keerulisem poliitikute veenmine. Nimelt tekkis raskusi USA sideküsimustega tegeleva valitsusasutusega – riigiametnikud ei suutnud kuidagi mõista, miks on ühe erakompanii jaoks vaja eraldada sagedusala.

Pärast ulatuslikke vaidlusi leiti kompromiss – Motorola pidi uskumatutele ametnikele eelnevalt tõestama, et on võimeline looma ulatuslikku mobiilsidevõrku. Seepärast algasid kiires korras välikatsetused.

Möödus vaid aasta ja kompanii Ameritech Mobile välja töötatud traadita telefoniside võrgu abonentide arv ulatus 12 000-ni. Võrdluseks olgu ära toodud, et täna on kogu maailmas umbes 3,3 miljardit mobiiltelefoni kasutajat. 2008. aasta lõpuks aga peaks see arv ulatuma 4 miljardini.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 104 korda, sh täna 1)