Komisjon pooldab omavalitsuste ühinemistoetuse tõstmist

Parlamendi põhiseaduskomisjon otsustas eile toetada ja saata riigikogu ette esimesele lugemisele omavalitsuste ühinemistoetust suurendava eelnõu. Komisjoni reformierakondlasest esimehe Väino Linde sõnul tuleb eelnõu riigikogus arutlusele järgmise nädala kolmapäeval ettepanekuga selle esimene lugemine lõpetada.

Valitsuse algatatud eelnõu tõstab ühinevatele omavalitsusüksustele eraldatava ühinemistoetuse määra praeguselt 250-lt 625 kroonini elaniku kohta. Samas ei või toetus olla väiksem kui kaks miljonit ja suurem kui neli miljonit krooni.

2004. aastal jõustunud seadusega kehtestati toetuse määraks 500 krooni, kuid seaduse rakendussätete kohaselt on see praeguseks vähenenud 250 kroonini. Toetuse miinimummäär on seaduse järgi 0,75 ja maksimummäär 1,5 miljonit krooni.

Siseministeeriumi hinnangul peaksid kavandatavad muudatused suurendama omavalitsusüksuste huvi oma piirkonna arendamise ja elanikele kvaliteetsemate avalike teenuste osutamise vastu. Omavalitsuste ühinemine võimaldab neil eelnõu seletuskirja kohaselt ressursid ühendada ning annab eelise kõrgema kvalifikatsiooniga spetsialistide palkamiseks, samuti loob see eelduse arendada paremat sotsiaalset infrastruktuuri.

Eestis on 227 kohalikku omavalitsust, millest 13 kavandab praegu ühinemismenetluse algatamist. Eelnõu seletuskirja kohaselt kuluks neile ühinemistoetuste maksmiseks kuni 24 miljonit krooni, juhul kui toetust arvestatakse 625 krooni elaniku kohta ning minimaalseks toetuse määraks sätestatakse kaks miljonit krooni.

Järgmise aasta riigieelarve eelnõusse on ühinemistoetuste kogusummaks kavandatud 40 miljonit krooni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 13 korda, sh täna 1)