Ratsa- ja rattaorienteerumine tulekul

Ratsa- ja rattaorienteerumine tulekul

KIIVRID PÄHE! Võistlejate varustuse ja riietuse osas on ettekirjutus vaid kiivri kandmine, stekk on lubatud takistussõidu pikkuses, riietus vaba, aga soliidne. Fotomeenutus eelmise aasta ratsa- ja rattaorienteerumiselt.

On spordialasid, kus inimese vanus määrab tema võimaluse võistelda ja võita; on alasid, millistel ka suhteliselt kõrge iga ei ole mingisugusekski takistuseks noorematega võidu ajada.

Orienteerumine oma demokraatlikkuses on loodusseaduste kohaselt vananevad huvilised kenasti vanusegruppidesse jaganud. Kui aga orienteeruja hobuse selga ronib, puudub ka selleks vajadus.

Esimene ratsaorienteerumise võistlus peeti Saaremaal 1999. a kevadel Kihelkonna vallas, kus osalesid vaid Reinu ratsaklubi võistlejad. Võistlus õnnestus ja andis innustust korraldada ka suurem võistlus, mis toimuski suvel 1999 Kärla vallas Karujärvel juba Saaremaa orienteerumisklubi korraldatuna.

Selleaastased Saaremaa lahtised

meistrivõistlused toimuvad pühapäeval, 12. oktoobril Kihelkonna vallas. Viidad võistluspaika juhatavad Üru–Pidula teelt. Start antakse kell 12 ja osa võtavad nagu ikka ka jalgratturid oma distantsil. Võistlejatel palume kohal olla vähemalt pool tundi enne võistluse algust.

Milles seisneb siis ratsaorienteerumine ja kes seal osalevad?
Esimestel aastatel võistlesime nn individuaalarvestuses e ratsanik-hobune. Peagi sai meile selgeks, et nii mitmelgi põhjusel (turvalisus, võistlejate ebaühtlane orienteerumis- ja ratsutamisoskus, liigne solidaarsus kaasvõistlejatega jne) on otstarbekas võistelda n-ö paarides e kaks hobust ratsanikega.

Selliselt oleme korraldanud ka oma viimaste aastate Saaremaa meistrivõistlused ja võistlejaid on aina lisandunud. Lääne-Euroopas ja Põhja-Ameerikas on ratsaorienteerumine väga levinud spordiala ja ka meeskonnavõistlused on seal väga populaarsed.

Üru metsad on ratsa- ja rattaorienteerumiseks väga sobivad võistluspaigad rohkete teede, sihtide ja radadega, kus hobuse ja rattaga on hõlbus liikuda.
Vaatamata praktilise ratsutamiskogemuse puudumisele, aga tänu kõrgele orienteerumisalasele professionaalsele tasemele on kõik Saaremaa orienteerumisklubi rajameistrite rajad hästi õnnestunud.

Raja pikkus linnulennult

on olnud ca 10 km, mis rahvusvahelistes standardites on sprindidistants. Kontrollpunktid ei saa siiski asuda liiga lihtsates kohtades (otse teel), väike võsas ukerdamine annab asjale ainult võlu. Ratsanik peab pidurdama tempot ja traavis või sammus võtma punkti, andes sellega ka puhkust hobustele.

Juba kaks aastat on kasutatud elektroonilisi kiipe, mis võimaldavad kontrollpunkti läbida hobuselt maha tulemata ja võistluse lõppedes koostada lõpuprotokolli, kus on võrreldavad erinevate paaride liikumiskiirused ja kontrollpunktide läbimise ajad.

Ootame võistlusel osalema kõiki Eestimaa orienteerumis- ja ratsutamishuvilisi (soovitav registreeruda tel 56 490 503), sest sel võistlusel ei ole tõepoolest tähtis vaid võit, kuna metsas hobusega veedetud hetked on igati nauditavad. Ja sel aastal on enam mõeldud ka pealtvaatajatele, nii et nende silme alt kihutavad ratsanikud läbi mitmel korral.

Veetke pühapäev looduses ja nautige spordi ilu!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 44 korda, sh täna 1)