Kuressaarde uus jalgpallistaadion – kahe käega poolt! (2)

Kuressaarde uus jalgpallistaadion – kahe käega poolt!

 

Hiljuti sai lugeda Kuressaarde kavandatavast uuest jalgpallistaadionist. Staadion on vananenud ning vaja läheb uut. Kuressaare staadioniküsimus on juba ammu menetluses. On vaja teha otsus, kuhu staadion ehitada ja milline peaks see välja nägema: kas esindusstaadion või lihtsalt staadion.

Kas on õige aeg?

Diskussioon sai uut hoogu ilmselt valel ajal. Eesti koondis mängis septembri alguses edutult. Belgiale kaotasid eestlased 2 : 3 ja Bosniale isegi 0 : 7. Loomulikult küsitakse sellises õhustikus, kas poleks vaja alguses paremat koondist ja alles siis sellele koondisele uut paremat infrastruktuuri ja staadioni.

Olgu siin mainitud, et Eesti pole ainukene, kellele MM kvalifikatsioon on halvasti alanud. Ka Prantsusmaa koondis sai Šveitsis Austrialt 0 : 2 lüüa ja Šveitsis naerdakse oma koondise üle, kes on Saksamaa ühe tuntuma treeneri Ottmar Hitzfeldi all kaotanud Zürichis jalgpallikääbus Luxemburgile.

Lisaks on ka Inglismaa koondise lähiminevik nutune. Jalgpalli isamaa ei suutnud kvalifitseeruda jalgpalli selle aasta EM-ile ning kaotas häbiväärselt Horvaatiale ja Israelile. Seda loetelu võiks veel jätakata.

Ainult staadion saavutusi ei too

Ma olen kindlalt veendunud, et staadioniküsimust ja koondise edu ei tohi omavahel siduda. Ja vastupidi, uus staadion iseenesest ei too koondisele edu. Selleks on vaja teisi meetmeid. Uus staadion tuleb aga uuele edule kindlasti kasuks.

Eesti koondisel on Tallinnas A. Le Coq Arenal oma esimene esindusstaadion. Koondise mängud toimuvad enamasti seal, välja arvatud väiksemad mängud nagu Eesti–Turkmeenia kohtumine, mis leiab aset novembris Kuressaares. Paljude teiste riikide koondistel pole aga oma staadioni, näiteks Itaalias.

Itaalia “azzuri’d” (helesinised), nagu seal koondist nimetatakse, mängivad siin ja seal – nii et koondise mängu võib näha ka provintsis. Ka Saksamaa, Šveitsi ja teiste riikide koondised ei mängi alati ühel ja samal kohal. Muide, tegemist ei ole ainult suurte ja rikaste riikidega. Hea hiljutine näide on Leedu, kes korjas MM-i kvalifikatsioonis Austria vastu kolm punkti väikeses Marijampoles ja mitte Vilniuses või Kaunases.

Kasulik meile endale

Muidugi võib olla seisukohal, et Tallinn ehitagu ennekõike oma staadion valmis. A. Le Coq Arena on ju teatavasti siiamaani pooleli. See on Eesti jalgpalli häbiplekk, mitte septembris tulemata jäänud võidud. Aga miks siis mitte ka mujal proovida teist staadioni ehitada? Kuressaare võib ju teha paremini kui Tallinn ja pealinnale koha kätte näidata.

Teine esindusstaadion on seega ka Eestile kasulik. Mitte ainult jalgpalli pärast. Muidugi proovib Eesti jalgpalli liidu president Aivar Pohlak nüüd saarlasi ja ennekõike kuressaarlasi meelitada uut esindusstaadioni rajama 2011. ja 2013. aastaks Eestisse „kutsutud“ tüdrukute ja poiste jalgpalli Euroopa meistrivõistluste finaalturniiriga. Kas UEFA aga nii otsustab, pole veel kindel, ning minu arust ei tohiks staadioniprojekti siduda ainult selle eesmärgiga.

Tähtsam on Saaremaa majandus ja tööhõive. Jalgpall pole jäähoki, aga siiski olgu siinkohal lubatud võrdlus Läti jäähokiga. Lätlased on jäähokis tugevad. Tänu sellele toimus ka 2006. aastal jäähoki MM Riias. Kuigi ühes mängus läks maailmapubliku silme all jää katki ning mäng oli vaja jää parandamiseks mõneks ajaks katkestada, on see üritus lätlastel mõnusalt meeles, nii et nad tahavad ka tulevikus jäähoki MM-i korraldada – 2013., 2014. või 2015. aastal.

Annab arenguks tõuke

Kuressaare staadioni näen samas valguses. Ka juhul kui noorte EM-i lähiaastatel Eestis ei korraldata, võiks staadion olla tõmbepunkt. Paljude ürituse puhul võiks kaaluda, kas seda saaks korraldada Kuressaares. See ei pruugi alati olla jalgpalliüritus, vaid ka kergejõustikuvõistlused, kontserdid jm.

Lõpuks võiks uus staadion olla ka üheks põhjuseks, miks ehitada Saaremaa sild. Saarlased võiksid teistele näidata, et siin hoolitsetakse infrastruktuuri eest, siin on juba midagi pakkuda. Läinud aastal rääksin ühe Tallinnas elava inimesega, kes on juba kaks korda korraldanud ühe maailmaorganisatsiooni aastakohtumist Tallinnas. Tema käest küsiti, kas ta teeks seda veel korra.

Ma soovitasin tal seda teha, aga siis enam mitte Tallinnas, vaid Saaremaal. Tema vastas eitavalt ja arvas, et see peaks ikka toimuma Tallinnas. Just selle pärast peab Saaremaa olema parem ning Kuressaare vajab esindusstaadioni. Selline, kus peatribüün on nii ehitatud, et päike ei paista inimestele silma ja kus on mõnus olla.

Lisaks veel hea ühendus pealinna ja maailmaga. See on Kuressaare linna käekäigu eest vastutavate isikute ees seisev ülesanne.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 67 korda, sh täna 1)