Täna tähistatakse eakate päeva

Täna tähistatakse eakate päeva

EAKAD TUNNEVAD ELUST RÕÕMU: Orissaare laulu- ja tantsukollektiiv Ehaviir tähistas kevadel oma kooskäimise ja ühise tegutsemise 15. aastapäeva.

Eakate rahvusvahelist pidupäeva tähistame Eestis juba 11. korda. Paratamatult võrdleme aastat 1998 ja tänast päeva ning tunneme rõõmu selle üle, et meie pensionärid on muutunud aktiivsemaks, seismaks oma õiguste, tervise ja parema pensioni eest.

Täna teame me paremini, kuidas elavad meie eakaaslased Eestis ja teistes Euroopa Liidu riikides. Iga riik tahab, et tema elanikud oleksid terved. Rahva tervise eest seismise tähtsus ja teed selle saavutamiseks on kirja pandud juulis vastuvõetud Eesti rahvastiku tervise arengukavas.

Isiklikult soovin, et eakas inimene oleks terve. Meie arstid väidavad, et nende jaoks ei ole patsient noor ega vana. On vaid haige, keda tuleb terveks ravida. Soovin riigiametnikele arusaamist, et eakas inimene ei ole ainult saaja. Avage oma silmad ja kasutage eaka vaimuvara ja oskusi.

Rahva heaolupoliitika kujundamisel tuleb rohkem tundma õppida eakate inimeste vajadusi, huvisid ja nende osalemist kogukonna tegemistes.
Kõike seda on arvestanud oma tegevuse planeerimisel ja läbiviimisel ka Kuressaare pensionäride ühendus.

Meie projektid

Sotsiaaltöö pensionäridele algab projektidest ja siin on suurepärased ideede generaatorid ühenduse kauaaegsed juhatuse liikmed Maimu Veller, Kalev Lind ja Helga Nurmekann koos tubli projektide koostaja Tiiu Kallasega.

Esmalt nimetagem siin ulatuslikku ja sisukat projekti – eakate kool “Õpi ja aita iseennast”.

Projekt kuulub sotsiaalvaldkonda ja selle eesmärgiks on saada uusi teadmisi ja oskusi, et säilitada vanurina kõrge elukvaliteet. Kui eakad on teadlikud vanusega kaasnevatest muutustesti, suudavad nad nendega kergemini kohaneda ja rõõmsameelsemalt edasi elada.

Eakatel on oluline teada, kuidas hoida oma keha heas toonuses, millist abi on võimalik saada meid ümbritsevast loodusest.
Projekti “Õpi ja aita iseennast” raames toimusid aprillist augustini näitlikud õppused eakatele sobivast hommikuvõimlemisest. Liikumise parandamiseks ja iseenese abistamiseks läbiti õige kepikõnni treeningud linna ümbruses, pargis, terviseradadel jne.

Aprillis-mais toimusid mälutreeningud. Mais kuulati ka loengut eaka füüsilisest enesetreeningust ja toitumisest.

Vastu tulles maakonna eakate inimeste soovidele organiseeris Kuressaare pensionäride ühing aprillis-mais eakatele suurürituse luutiheduse mõõtmiseks ligi 200 soovijale. Doktor Saarik andis kõigile abivajajaile veel individuaalset konsultatsiooni ja kirjutas vajadusel välja ravimeid.

Juunis esines Kuressaare kultuurikeskuses professor Selma Teesalu sisuka loenguga “Tervislikke nõuandeid kõigile”. Loengul viibisid peale eakate ka maakonna arstid ja proviisorid. Pärast loengut vastas professor Teesalu kohalolijate arvukatele küsimustele ja andis individuaalset konsultatsiooni. Augusti lõpus leidis Selma Teesalu taas tee eakate saar-laste juurde. Ta võttis kahe päeva jooksul vastu üle kolmekümne abivajaja. Suur aitäh talle selle eest!

Teine suurem projekt oli meil “Saame sõbraks taimedega”. Selle projekti lõpetuseks toimus juunis kahe bussiga ekskursioon marsruudil Kuressaare–Karujärve, Dejevo–Pidula mõis–Odalätsi allikad–Jaagarahu sadam–Viidumägi. Tutvusime Saaremaa kauni loodusega ja saime giididelt Tiina Ojalalt ja Sirje Azarovalt teada palju vajalikku ja kasulikku.

30. märtsil toimus eakate kevadball “Tule, tule, kevade”. Kevadeteemalise kontserdi andsid Saaremaa taidlejad, millele nagu alati järgnes tants. 11. mail tähistati Kuressaare kultuurikeskuses emadepäeva. Südamliku ja meeleoluka kontserdiga esinesid Vanalinna kooli õpilased.

Eakatele meeldib ringi sõita

Saare maakonna eakad on sõitnud läbi peaaegu terve Eesti. Eelmisel aastal käidi ka Ventspilsis ja Soomes.

Selle aasta mais tegid KPÜ pensionärid taas ekskursiooni Eestimaa kaunitesse kohtadesse. 17. mai hommikul sõitsime Pärnu, Sindi, Vändra kaudu Türi lillelaadale. Lõunaks jõudsime juba Albusse ja õhtuks Tammsaare maile ning Põlula piisonifarmi. Tagasiteel põikasime sisse Sagadi ja Palmse mõisasse.

Augustis külastasid pensionärid Vormsi saart, millel on omanäoline kultuurilugu ja vaatamisväärsused. Septembris käis bussitäis kultuurihuvilisi Tallinnas Erik Haameri juubelinäitusel KUMUS. Külastati ka Kadrioru parki ja lossi, sügislillede näitust Saku suurhalli ees. Õhtul kuulati lauluväljakul kontserti “Muusikahitid – suvesuhe 2008”. Koju jõuti hilisõhtul.

Eakate päeva puhul soovin kõigile pensionäridele tugevat tervist ja jätkuvat elujõudu.

Ühelt poolt ootan valitsuselt edasisi abinõusid pensionäride elujärje parandamiseks, teiselt poolt aga pensionäridelt endalt aktiivsemat osavõttu ühiskonna arendamisest ja eluaegsest õppest.


Eeloleval laupäeval on spordikeskuses eakate päev

4. oktoobril toimub Kuressaare spordikeskuses Vallimaa 16A kell 11 suur maakondlik ühisüritus.

Kell 12 on kavas toitlustusala spetsialisti loeng ja avatakse käsitöönäitus. Näitusele on oodatud kõigi käsitöömeistrite eneste ja ka nende esivanemate käsitööd, et näidata, mida suudab inimene luua oma ilumeele ja käte abil. Näitusele paneme välja puutööd, vaibad, keraamika, moosipurgid, leivad-saiad, suitsukala, huvitavad hoidised, lilleseaded.

Plaanis on ka õpitoad – tulge ise õpetama ja teisi julgustama!
Soovijatele pakume tervisealaseid üritusi: tutvume uhke spordihoonega, õpime kepikõndi, teeme eakate aeroobikat, rassime jõusaalis.

Kell 14 – pidulikud tervitused maakonna eakatele.
Järgneb kultuuriprogramm ja tants.

Lilli Maripuu
KPÜ pressisekretär

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 88 korda, sh täna 1)