Kinnisvara sundmüügid Saaremaal jooksevad liiva

Kinnisvara sundmüügid Saaremaal jooksevad liiva

RASKED AJAD: Praegu on täiesti võimatu müüa ükskõik millist kinnisvara, olgu see siis odav või kallis, hea või halb. Foto on illustratiivne.

Hoolimata suurest hindade langetamisest Saaremaa kinnisvaraturg sisuliselt seisab ja ka kohtutäituritel ei õnnestu müüa finantsasutustele laenude tagatiseks antud kinnisvara.

Kuressaare kohtutäitur Svetlana Põld ütles Oma Saarele, et praegu on täiesti võimatu müüa ükskõik millist kinnisvara, olgu see siis odav või kallis, hea või halb. “Mis veel aasta aega tagasi oleks läinud müügiks, seda on täna seda ka mitmel kordusenampakkumisel võimatu müüa,” rääkis Põld. “Seetõttu on nõudeid ikka väga raske täita.”

Täitur nentis, et muidugi ei saa täitemenetluses hindu lõpmatult alla lasta, sest kinnisvara müügist peaks katma panga või muu laenu andnud firma nõude. Põllu hinnangul on üheks põhjuseks, miks isegi suhteliselt odavat kinnisvara ei osteta, pankade karmistunud laenutingimused.

“Ei ole kellelegi üllatus, et suuremad pangad on oma laenukraanid kinni keeranud ning inimesed ei saa laenu isegi juhul, kui on suur soov endale uut kodu soetada ning aasta tagasi oleks ta laenu saamise tingimustele vastanud,” kommenteeris A&A Kinnisvara Kuressaare esinduse juht Anli Alliksoon.

Alliksoon tunnistas, et kinnisvarasektor, mis siiani oli Eesti majanduse juhtiv sektor, teenib tänase päeva seisuga oluliselt vähem makse nii riigile kui ka tulu eraettevõtjale.

Alates augustist on kohtutäiturid Saaremaal sundmüüki pannud viis-kuus kinnisvaraobjekti. Näiteks on müügil kinnistu Kuressaares Nooruse tänaval, mille hüpoteek on seatud Hansapanga kasuks. Müüakse ka eraisikute võlanõude tagamiseks kinnistut Leisi vallas, elamumaad Kihelkonna vallas, kus võlanõudjaks AS Saare Finants.

Svetlana Põld sõnas, et halbade laenude tagajärjel tuleb Saaremaal kinnisvara sundmüüki veel küllaga, kuid kas buum jõuab kätte poole aasta või aasta pärast, on raske hinnata.

Kaks korda on ebaõnnestunud ka esimese suure äpardunud kinnisvara arendusprojekti müük Kaarma vallas. Ühe Saaremaa pangandusasjatundja ennustuse kohaselt tuleb ka selliseid arenduste müüke Saaremaal riburada mööda veel, seotuna peamiselt pankade nõuetega. “Väikesed laenajad on ilmselt niisugustest asjadest end kaugemale hoidnud või siis hästi lühikese kestusega laenu teinud,” märkis ta.

Kinnisvaraturu madalseis on Saaremaal põhjustanud koondamisi vaid kinnisvarafirmas Uus Maa, teistel kinnisvarafirmadel Oma Saare andmeil selliseid plaane ei ole.

Anli Alliksooni sõnul oleneb töötajate koondamise otsus firma nägemusest ning võimalustest, kas tõmmata kontori kulud kokku töötajate arvelt või muude kulude arvelt.

“Samuti oleneb koondamine firma tulevikuvisioonist – kas tööandja näeb oma harukontorit Eesti provintsilinnades või mitte,” märkis Alliksoon.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 122 korda, sh täna 1)