Täna on turismitöötajate päev

Täna on turismitöötajate päev

 

Igal aastal, kui hakkab lähenema saabuv turismile pühendatud päev, mõtlen jälle tagasi möödunud suvisele kõrghooajale ning järeldan, et sel aastal on Eesti turismil taas läinud paremini kui eelmisel. Ehitatakse ja renoveeritakse järjest enam majutuskohti, luuakse huvitavamaid pakette, Eesti turundab ennast välisturgudel järjest nišipõhisemalt – ega see tulemuski siis mägede taha saa jääda!

Tegevuskulud suurenevad

Kui aga mõelda turismi arengutrendidest maailma mastaabis, siis periood 2004–2007 oli maailma turismis tänu majanduskasvule väga tugev (keskm kasv ca 7%), 2008. a lõpuks aga prognoositakse ca 3–4 % kasvu. Seda tingib üleüldine hinnatõus, eriti kütuse hinnatõus, mis suurendab ettevõtete tegevuskulusid ja vähendab potentsiaalsete reisijate reisieelarvet.

Maailma Turismiorganisatsiooni (UNWTO) avaldatud andmete põhjal selle aasta esimesel neljal kuul majanduskasvu aeglustumine nõudlust välisreiside järele eriti ei mõjutanud. Viimane kümnend on näidanud, et kiire majanduskasvu ajal reisijate arv suureneb, samas ei too majandustingimuste mõningane halvenemine kaasa nõudluse samaväärset vähenemist.

Puhkusereisid välismaale on suurele osale reisijatest muutunud nii harjumuspäraseks, et neist püütakse ka halvemates majandustingimustes mitte loobuda. Seda kinnitab veel ka see, et terrorism, nakkushaigused ja looduskatastroofid on justkui kaasaja maailma paratamatus ja ei ole põhjuseks reisimisest loobumiseks.

Soojad maad populaarsed

Reisibüroo WRIS 2008. a I poolaasta tulemuste põhjal võib öelda, et valmis reisipakettide müük kasvas eelmise aastaga võrreldes üle 20%. Kindlasti aitasid sellele kasvule kaasa turule tulnud uued otselendude korraldajad, suurenes konkurents ning reisipakettide hinnatase langes.

Endiselt on populaarsed puhkusepaigad Egiptus, Türgi, Kreeka, Hispaania ehk kohad, kus on kindlasti päikest ja soe vesi ning lennureis pole väga pikk. Samas on kasvanud ka lühikesi nädalalõpureise ette võtvate inimeste arv. WRIS on pakkunud sel suvel võimalust külastada erinevaid kontserte, huvitavaid spordiüritusi. Oleme pakkunud erinevaid paiku lastega perepuhkuse veetmiseks. Palju huvitavat, mis toimub meil kodumaal, oleme oma ettevõtmistes koondanud nimetuse “Puhka Eestis” alla.

Siseturism tõusuteel

Minule isiklikult tundub, et mida aeg edasi ja mida rohkem räägitakse majanduslangusest Eestis ja välismaal, seda enam otsitakse ka Eestis lõõgastust puhkusereisidest. Kui rasketel aegadel võid kokku hoida igasugustest harjumuspärastest kulutustest nagu näiteks tarbeesemete või uhke auto ost, siis kindlasti ei hoia eestlane kokku võimaluse arvelt peletada muret lõõgastusega puhkusereisi või meelelahutusliku ettevõtmisega.

Sellest trendist lähtuvalt on kujunemas ka uus tore komme – veeta oma puhkus just Eestimaal. Mõttele annab toetust tõik, et hiljuti Läänemaad külastades avaldas president Ilves täpselt sama arvamust. “Kui poiss või tüdruk pole gümnaasiumi lõpuks paar korda Matsalus käinud, siis pole ta Eestimaad näinud,” lausus tookord president.

Teenindamine tasemel

Selle loo kirjutamise hetkel Muhu saarel Nami Namaste turismitalus viibides mõtlen küll, et südamest tuleks kiita kõiki neid väikeettevõtjaid, kes on nõuks võtnud esiteks korrastada vanu talusid külaliste vastuvõtmiseks ning teiseks pakkuda kohapealset personaalset teenindust, hoolimata omanikustaatusest. Südantsoojendav on kuulda, et talu omanik viibib enamjaolt kohapeal, selleks, et suhelda otse oma klientidega, saamaks nii väärtuslikku tagasisidet.

Sellisest tagasiside infost ja erisoovidest tulenevalt on sündinud inimeste tarbeks üle Eesti sellised toredad turismitooted nagu seebivabrikus seebi valmistamine, piisonifarmis loomade hooldamise esimesed õppetunnid, sookurgede vaatlus enne nende äralendu Egiptimaale, kokanduskursused mõne talu sundimatus õhkkonnas, ettevõtetele meeskonnamängud mõne kriminaalromaani tegelasteks kehastumise kaudu, seenekorjamise nädalavahetus ja palju, palju muid huvitavaid tooteid.

Väärt ideesid jätkub

Usun, et nii mõnigi meist veel ei tea, mida arvab piison inimese heatahtlikust seltskonnast. Miks mitte järele vaadata – seda saab teada Ida-Virumaalt, Rakvere lähistelt. Samas kandis toimub varsti rahvusvaheline sumo MM ligi kolmesaja osalejaga – see on kindlasti vaatamist väärt!

Kas poleks Matsalu lahes tõrvikute valgel huvitav kuulata sadade sookurgede põllule kogunemisel tekkinud omapärast laulukoori? Ja miks mitte teha midagi nii ehedat nagu leiva valmistamine Eesti Vabaõhumuuseumis Tallinnas? Ühendage või asendage oma senine ainulemmik – nädalavahetus spaas näiteks lastega Kesk-Eestis Kilplaste maa külastamise või kaaslasega Soomaal öist kanuumatka ette võttes.

Minu arvamus on, et kuni meil jätkub neid entusiastlikke inimesi, kes on võtnud oma südameasjaks edendada turismi eelkõige turismitoote enda mitmekesistamise näol, oleme ka turismimaana igati jätkusuutlikud. Sest seni, kuni me ei saa kiidelda aastaringse päikesega, jääb meile ainulaadne võimalus pakkuda turismitootele just erilist sisu ja nn pointi, seda hingust, mida päikesemaal rannas asuva sama piirkonna ühtemoodi saja kolmekümne kaheksanda hotelli all inclusive puhkusepaketis ei pakuta.

Nende mõtete lõpetuseks soovin kõigile uudseid avastusretki Eestimaa pinnal!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 84 korda, sh täna 1)