Miks Abrukal on parem elada kui kuskil mujal maailmas

Suvi 2008 on tänaseks möödanik ehk ajalugu, kui soovite. See, mis veel kolm kuud tagasi oli kaetud saladuselooriga ja andis võimalusi igat sorti oletusteks ja ennustusteks, on nüüdseks kõik juba olnud, toimunud ja möödas. Tuleb tunnistada, et täiesti tore ja talutav suvi oli, vähemalt siit, Abrukast vaadates, nuriseda oleks patt.

Sügis on nüüdseks seitse päeva vana ja tunneb end täieõigusliku peremehena. Kuldab puude latvu, lennutab tasapisi maapinnale pudenevaid lehti ja pillutab pilveupse taevalaotusel.

Linnud kogunevad parvedesse ja kured sätivad end kolmnurka. Ikka selleks, et asuda teele maade ja merede taha, kus soojust külluses ja toidulaud rikkalik. Lähevad selleks, et kevadel kogunenud koduigatsuse ja külgesündinud instinkti ajel taas kord tagasiteele asuda. See on looduse imeline ringkäik, mis kordub aastast aastasse ja mille tunnistajaks olemiseks on meil siin ilmas antud harukordne võimalus. Selliseid imelisi hetki pakub inimesele elu, ole ainult ise mees ja oska neid looduses tähele panna.

Tihtipeale on meie elutempol aga selline rutt, et kõige tavapärasemaid asju enda ümber ei suuda me ajanappuses lihtsalt märgata. Saarel elades pead sa paratamatult küll üldise ajas tormamise ja elu võidujooksmisega kaasa minema, et n-ö pildil püsida, aga samas lubab meretagune olemine sul aeg-ajalt sellelt ruttavalt rattalt maha astuda ja enda ümber elu ja ka ilu märgata. See on veel üks sajast tuhandest ja miljonist asjast, miks Abruka saarel on parem elada kui ükskõik kus mujal maailmas. Nii ta on.

Sadamas käib asine toimetamine jätkuvalt

Elu Abrukal aga kulgeb ikka oma tavapärases rütmis. Ja küllap ikka saareelanike õnneks, sest väikesele maale äkilised muutused ei sobi. Abruka sadamas käib jätkuvalt asine toimetamine, kuigi muudatusi on märgata ka sealses tegevuses.

Esimene asi, mis sadamas silma hakkab, on see, et suur tõstekraana Kuri, mis ehitusel ja süvendustöödel toimetamas oli, on Abrukast lahkunud. Ilmselt said tema jaoks tööd sadamas selleks korraks otsa. Küll aga askeldavad sadamas kolm suurt ekskavaatorit ja kallur-auto. Kaks koppa ja kallur ehitavad lõunapoolset muuli ehk maakeeli lainemurdjat, millest merepoolne ots juba ilmet võtab.

Kellel vähegi fantaasiat ja kujutlusvõimet, see oskab endale silme ette juba nüüd luua pildi, milline Abruka sadam ja tema rajatised kord välja näevad.
Ekskavaatorijuhi Paul Mändmaa ees tuleb küll müts maha võtta. Kõigile, kellega juttu teinud olen, jääb mõistatuseks, kuidas saab sellise suure ja kohmaka riistapuuga nagu mitmekümnetonnine ekskavaator suuri, tonne kaaluvaid raudkive muuli kindlustuseks sellise täpsusega paika panna. Ja mitte niisama, kuidas juhtub, vaid filigraanse täpsusega, kivi kivi peale, nurga kaldega ja siledalt, justkui sajanditetaguse munakivitee sillutamine. Kopa töö küll, aga kellassepa täpsus.

Sõru Liinide pika noolega kopp jätkab aga sadamas süvendustöid. Sellega aga tundub olevat nii, et mida rohkem mehed süvendavad, seda vähemaks sadamas vett jääb. Sadama basseini sissesõitvad laevad käivad ikka toks ja toks vastu põhja. Tõsi, seda ei saa küll ehitajatele-süvendajatele süüks panna, lihtsalt loodus näitab oma mitmekülgset palet. Nimelt ei mäleta ka teadjad mehed siinkandis septembrikuus nii madalat veetaset olnud olevat.

Mõnes mõttes on see heagi, et meri ise kõik võimalikud kitsaskohad kätte näitab. Siis ei jää ennustusteks ja muud sorti spekulatsioonideks ruumi. Selline ettearvamatu see meri on, kord tormab ja tõuseb üle kallaste, kõik upub ja vahtu lendab pilvepiirini, samas taandub ta ja kaob olematusse nii, et mine kummisaabastes Gotlandilt käiakive tooma.

Sadama ehitustööde kõrvale jagub Abrukal teisigi toimetusi ja tegemisi. Saart külastavad aeg-ajalt salapärased sulemehed ja filmiväntajad. Abruka metsas on märgatud midagi ilusat, et mitte öelda imelist, aga sellest ja teisest ning muustki põnevast, mis Abrukal toimub, juba ülejärgmisel nädalal. Ja vaadake õues oma lendavad asjad üle, pühapäevaks lubas tuule tugevaks ajada.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 44 korda, sh täna 1)