Kirjakandja päev – mina toongi teile spämmi (1)

Kirjakandja päev – mina toongi teile spämmi

Sel päeval tuli uhkel postirattal inimesteni toimetada mitmeid ähvardava pealkirjaga teateid ning veel rohkem spämmi.

Ahoi, töörahvas! Ega sa hiljuti oma postkastist rämpsu leidnud pole, lektüüri, mida sa ei tellinud? Jah, see oli Tööloom, kes selle sinna sokutas. Ja mitte ainult. Tööloom tõi kohale ka ajalehed ja kirjad ning arved. Täislaks. Tööloom veetis päeva kirjakandjana tegutsedes, sest kirjakandjate järele on alati vajadus.

Hommikune sorteerimine

Et kogenematu, aga tragi Tööloom Kuressaare rahvast infosulgu ehk pimedusse ei jätaks, hoidis tema tegemistel silma peal osavate kätega hakkaja kirjakandja Ave. Nii et kõik oli kontrolli all, ärge paanitsege.

Kirjakandja päev on täis sagimist. Hommikul käib kirjakandjate sagimine postkontoris, mitte tänavatel. Ühest aknast antakse järjest uusi lehti ja kirju ette ning kirjakandjate tegusad käed peavad need üle lugema, ära sorteerima ning komplekteerima. See tähendab rajale jäävate aadresside järgi paika panna, kes ja kui palju kraami oma postkastidest pärast leiab.

Enamasti tellivad inimesed ühte ajalehte, kuid mõnel puhul lausa kolme ning peab täpselt teadma, et kodanik ei tellinud mitte tavalist Eesti Päevalehte, vaid sellist, kus on Ärileht kah sees.

Ajalehtede vahele tuleb toppida ka kirjad, kataloogid, arved, teated, kõik, mis idee poolest postkasti mahub.

Paljud inimesed ei telli üldse midagi, kuid ka nemad ei pea end hüljatuna tundma – sorteerijaid ümbritsevad pakid tellimata ajalehtedega, mida nagu issanda õnnistust kõikide tellimuste vahele, ette ja taha topitakse. Sedakorda leiavad inimesed oma üllatuseks postkastidest

Reformierakonna maailma valgustava üllitise Eesti Teataja. Kui nüüd ausalt tunnistada, siis seda spämmi on tellitud ajalehtede ja kirjadega võrreldes ikka kuhjaga rohkem.

Kuna ajalehed tulevad postimajja oma täies hiilguses, siis kirjakandja kotti mahutamiseks tuleb need pooleks voltida. Osavate ja kogenud töötajate käte vahel muutuvad lehed justkui pelga puudutuse peale voldituteks, Tööloom näeb aga hullult vaeva ning meenutab lapsepõlve, mil voltides sai paberist imevigureid tehtud.

Et lapsepõlv kauem kestaks, ilmuvad nurga tagant välja hunnikute kaupa tasuta jagatavad Kuressaare Sõnumid, mida meie piirkonda on ette nähtud ligi 900 eksemplari. Nende voltimine võttis Tööloomal ligi poolteist tundi aega ning määris käed trükivärviga mustaks nagu oleks millegipärast sütt korjamas käinud.

Vahepeal selgub, et komplekteerimises on kala sees käinud ning kaks Äripäeva ja üks Õhtuleht on millegipärast üle. Nii võib keegi oma lehtedest ilma jääda ja seda kirjakandja endale lubada ei saa. Niisiis käime kõik komplektid uuesti üle – neid ei ole vähe. Näib siiski, et Õhtulehti oligi liiga palju ning Äripäev oli just päev varem uue tellija saanud ja sellepärast ei pannud esialgu tähele, et sellel aadressil ajaleht käima peaks.

Kõik on kena. Komplektid tõmbame nööridega kokku ning saadame niiöelda tugipunktidesse või vahejaamadesse, kust neid pärast leida võib. Ei ole ju mõeldav, et kirjakandja laeb jalgrattale tuhande inimese ajalehed, teated ja kogu selle spämmihunniku.

Jah, me veame kirju jalgratastega. Tööloom saab harva nii hea rattaga linnas ringi tiirutada, kuid räägitakse, et mitte kõigile ei sobi see, et raske ajalehepakk lenksu küljes korvis on.

Kuna kirjad on eelneva paari tunni jooksul detailselt sorteeritud, siis ei pea postkastideni jõudes väga palju mõtlema. Kiire pilk komplektide järjekorrale ning võib aga järjest kastidesse toppida. Suuremate majade trepikodades lendab töö käes lausa välgukiirusel.

Sellel trajektooril on aga rõhk eramajadel. Mis tähendab seda, et vaevalt jõuad ratta selga ronida ja kaks korda vändata, kui juba peadki peatuma, ratta seljast maha ronima, ratta hargile seisma panema ning ajalehed võtma ja postkasti toppima. Näiliselt lühikese tänava läbimine võtab sel moel märkimisväärselt rohkem aega. Muudkui aga peatu ja võta paigalt, peatu ja võta paigalt.

Kiisuke auh

Postiljonide ja koerte omavahelistest suhetest on palju jutustatud ja ega siin nalja pole. Kuressaare inimesed on nii suured koerte sõbrad, et pea igas hoovis mõni nähvits või suurem elukas oma asju ajab. Mõni neist on kirjakandjaga vägagi sina peal ning mõne kasvamist on kirjakandja aastate jooksul igapäevaselt jälgida saanud, kuid kaks korda selle ringi ajal tundis Tööloom, et sinna tema käsi koos värskete ajalehtedega nüüd jääbki.

Üks arvas, et väga hea mõte on iga kord postkasti kohale hüpata, kui kirjakandja käsi ajalehtedega sinna poole sirutus. Teine aga pidas täiesti enesestmõistetavaks, et üle aia sirutatud käsi kuulub tema söögilauale. Ei kuulunud vaid tänu Töölooma erksale vaistule ning väledale reaktsioonikiirusele.

Enamasti saab kutsadega siiski hakkama. Päev otsa kõrvus kajav haukumine võib ju hulluks ajada, kuid lehed jõuavad ikkagi oma kohale. Muidugi juhul, kui on koht, kuhu lehed panna. Millegipärast arvavad paljud inimesed (ja neid tõesti on uskumatult palju), et postkasti, mille ava laius on sentimeeter ning mille mõõtmed võibolla 10×20 sentimeetrit, peavad ära mahtuma korraga kohalikud ja suured päevalehed ning kõik postimüügikataloogid.

Palju kiidusõnu siinkohal kodanikule, kes kasutab postkastiks vana külmiku jääkappi – külmikule on rakendus leitud ning kogu kraam mahub kenasti ära.

Ja isegi kui õnnestud kirjade mahutamisega, siis tuleb tähelepanelik olla, et postkasti üldse üles leiad või sellele ligi pääsed või et hoopistükkis õige maja üles leiad. Kogenud kirjakandjad teavad, et mõnel tänaval loetakse majade numbreid järjekorras 15A, 13A, 13, 15 või 42A, 42B, 42D, 42C. No võta siis kinni.

Spämm

Kujutan ette, et spämmi saajad on muidugi rahul, kui neid üles ei leita. Spämmi tuleb laiali vedada tõesti palju. Ma ei tea, kes seda erakondlikku kraami lugeda tahab, aga kohale peab ta jõudma. Tööloom tunneb end üpris süüdlaslikult, sest palju puid on nende lehtede nimel maha võetud ning enda postkastist seda sodi leida ei tahaks niisamagi.

On hea meel tõdeda, et osa inimesi on postkontorisse pöördunud ning andnud teada, et nemad spämmi saada ei taha. See on meile, kirjakandjatele, väga hästi teada ning need kastid jäävad ka puutumata. Kui kõik nii teeksid, siis oleks kirjakandja tööpäev lühem, kergem ning tellitud ajalehed jõuaksid kodanikeni tunduvalt kiiremini.

Seekord läksime rajale alles kella üheteistkümne ajal ning lõpetasime enne nelja. Spämmi peale kulub aega komplekteerimisel ja laialikandmisel. On ju natuke kahju inimestest, kes ajalehe alles õhtuks kätte saavad?

Proual liiga palju lehti

Kirjakandja on auväärne ning omainimene. Uudiseid ootavad inimesed tulevad aias vastu ning ikka vahetavad tervituseks sõnu, uudistavad, kuidas käsi käib. Ühe prouaga üle aia vesteldes ilmnes aga, et tema saab juba terve selle kuu jooksul liiga palju lehti. Tegemist on tõelise katastroofiga – prouale tuleb postkasti tervelt kaks Eesti Päevalehte, kuid ise ta väidab, et ei ole tellinud mitte ühtegi.

Kirjakandja paberid näitavad aga ilmselgelt, et tädil on tellitud kaks lehte. Kodanik on iseäranis õnnetu sellepärast, et tegemist on tema sõnul nii mõttetu lehega, et sealt ei ole midagi lugeda. Oleks siis Õhtuleht, võiks olukorraga veel rahul olla.

Aga mitte kõigil pole muresid kurta. Üks tore härrasmees ulatas kirjakandjaile tänutäheks hoopis kompvekke. Ja eks ole lugupidamise avaldus seegi, kui ekskavaatoriga tänavat kaevavad töömehed kirjakandja tulekuks töö seiskavad, et ta kenasti läbi lasta.

Me olime rajal üle nelja tunni ning ilm oli ilus. Tööloom peab tunnistama, et tal oli kett maas. Lugupidamine kirjakandjate vastu kasvas kõrgemaks kui lagi. Ja seekord oli veel rahulik aeg. Võrreldes näiteks neljapäevaga, mil peaks absoluutselt kõik postkastid läbi käima, et sinna kohalik sõnumite ja reklaami ajaleht sisse toppida. Rääkimata Ekspressist, mis on nii jäme, et ka suuremad postkastid pole sellise hiiglase neelamiseks võimelised.


Postiseadus

§ 8. Postkastile ja selle paigutamisele esitatavad nõuded
(2) Postkast ja selle paigutamine peavad tagama postisaadetise säilimise.
(4) Postiteenuse osutajale tuleb tagada juurdepääs postkastile.
(8) Käesolevas paragrahvis postkastile ja selle paigutamisele esitatavate nõuete järgimata jätmisel on postiteenuse osutajal õigus jätta postisaadetised saajale edastamata käesoleva seaduse §-s 30 sätestatud kättetoimetamise võimatuse tõttu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)