Kihelkonna rahvamaja sai nurgakivi

Kihelkonna rahvamaja sai nurgakivi

SEE MAJA TULEB KA MEITELE: Eile oli ka Kihelkonna lasteaia mudilastel võimalus uue rahvamaja nurgakivi panekul kaasa lüüa.

Eile pärastlõunal, mihklipäeva eel nurgakivi saanud Kihelkonna rahvamaja lubavad ehitajad Tesmanist valmis ehitada järgmise aasta jüripäevaks.

“Meil käibki elu rahvakalendri järgi. Kui tavaliselt alustatakse jüripäeval ja tõmmatakse mihklipäeval otsad kokku, siis vahel võib ju ka vastupidi,” arutles Kihelkonna vallavanem Jüri Saar eile rahvamaja juures nurgakivi paneku pidulikul tseremoonial.

Uue rahvamaja ehitamise juures pidas vallavanem kõige suuremaks võiduks ühiskondliku kokkuleppe saavutamist. Kihelkonnal on koguni 16 aastat uue kultuurikolde rajamise pärast piike murtud. Ehitada või mitte ehitada – selle üle on vaieldud nii volikogus kui vallavalitsuses. Nüüdseks on ägedad vaidlused leidnud õnneliku lõpu. 22 miljonit krooni maksma minev kultuurikolle juba kerkib.

Eile toonitasid uue rahvamaja vajadust pidulikust sündmusest osa saama tulnud suurele rahvahulgale kultuuriminister Laine Jänes, maavanem Toomas Kasemaa, vallavanem Jüri Saar ja volikogu esimees Rene Reinsoo.

Kultuuriminister Laine Jänes: “Kultuuri- või rahvamaja toob paikkonda elu. Kui see hoone siin valmis saab, siis elavneb elu ka Kihelkonnal. Küllap hakkab siis taas ka rohkem külalisi käima. Kultuuri on Kihelkonnal alati kõrgelt hinnatud. Siin on omapärane kiriku kellatorn, mida on ka kunstnik Konrad Mägi joonistanud, siitkandist on Peeter Südda pärit, siit on võrsunud laulja Ain Anger.”

Kultuurimaja ehitamist rahastatakse KOIT kavast, kus Euroopa Liidu raha suunatakse kohalikesse investeeringutesse. Sellekohase otsuse tegi Saare maakonna komisjon. Ministri hinnangul on see nii kultuurilises kui regionaalpoliitilises mõttes väga õige otsus.

Uus rahvamaja tuleb väljanägemiselt vanaga üsna sarnane. Vallavanem tänas oma sõnavõtus kultuuriministrit, kes eelmisel suvel Kihelkonnal käies lubas, et kui te ikka raha tahate, küll te selle siis ka saate. (Selle peale kõlas kokkutulnuilt tugev aplaus).

“Eelmisel aastal, kui otsus sai ära tehtud, tegime kiire taotluse KOIT kava programmile. Tänu maakonna komisjonile eraldatigi meile raha. Küllap nägid komisjoni liikmed, et Kihelkonnal on lõpuks üksmeel saavutatud ja ju siis on õige aeg meid aidata,” oli Jüri Saar tänulik.
Metallsilindrisse pani kultuuriminister järgmise suure laulupeo mudilaskooride lauliku.

“See on sümboolne selles mõttes, et kui meil on mudilasi, kes õpivad koorilaulu selleks, et laulupeole minna, siis meil on elu mitte ainult Kihelkonnas, vaid terves Eestis. Siis jätkub eesti keel, eesti laul ja eesti meel. Meil on põhjust rahvariided selga panna ja laulupeole minna. Eeloleva laulupeo deviis on “Ühes hingamine”. Soovin, et te hingaksite koos, sest koos hingamisel tulevad suured teod ja ehitused, siis tulevad siia inimesed, siis sünnib siia lapsi ja siis me kestame,” kõneles Laine Jänes.

Loe ka juhtkirja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)