Lugeja kiri: Kas nüüd probleemide kallale?

Isegi pensionäril ei pruugi olla sedavõrd palju vaba aega, et keset päeva mitu tundi teleri ees istuda. Ent nii palju, kui aeg võimaldas, püüdsin möödunud neljapäeva ennelõunal pildikastis edastatavat jälgida. Sest tegemist oli erakordse saatega – ülekandega riigikogu istungist Toompeal. Ja mitte tavalise istungiga, vaid päevakorras oli Eesti inimarengu aruanne 2007.

Erakordne oli see istungjärk mitmes mõttes, kas või korralduslikult. Akadeemik Ain Elmar Kaasiku ja professor Marju Lauristini ettekannetele järgnes niisugune küsimuste sadu, et istungit otsustati tavapärasest kodukorrast lahknevalt pikendada. Olulisem tavatus oli, et arutati mitte mõnd seaduseelnõu, vaid ühiskonna arengu tõsiseid probleeme. See pani ka jälgija asjade üle avaramalt mõtisklema.

Oli omamoodi naljakas, kuidas riigikogu liikmed õhinal probleemidele kaasa elasid, küsimusi esitasid. Kuidas iga küsimuseks sõna saanu ettekandjaid tänas, et lõpuks ometi on tänu neile jõudnud sellesse istungisaali niivõrd olulised riigi ja ühiskonna elu probleemid. Otsekui toonuks õpetaja kooliklassi esinejad ja probleemid, millest nad muidu poleks kuulnud. Ja siis mõtled, et see pole ju kooliklass, need pole kooliplikad ja -poisid, vaid nad on meie kõrgeima võimuorgani liikmed.

Kes siis peab neile seesuguseid probleeme ette tooma? Mida tähendab see kõrgeim seadusandlik esinduskogu? Miks ei võta nad ise meie elu põhiprobleeme oma istungite päevakorda, töösse? Kulus ju sellegi aruande Toompeale jõudmiseks enam kui pool aastat.

Avalikkus, ühiskondlik arvamus on rohkem kui kord juhtinud tähelepanu olulistele probleemidele, vahel lausa nõudnud mõne asja päevakorda võtmist. Kas oli see istung äratuseks, murranguliseks kõrge kogu töös? Kuhu välja jõuti, me ei näinud-kuulnud, sest sõnavõtte, järeldusi TV-s enam üle ei kantud. Oodakem, lootkem! Sest probleeme, mis ootavad tõsist arupidamist ja kompleksset lahendamist, jagub piisavalt. Kas või energeetika. Või maaelu, küla probleemid.

Lõpetuseks taas kord meie telemajapidamisest. Kellele ikkagi neid saateid tehakse, kellele tehakse saatekavasid? Jälle ei leidnud vaataja olulist saadet nädalakavast. Kas tõesti võttis ETV niisuguse saate kavasse alles eelmisel päeval ja tegi saatepäeva käigu pealt ringi?

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)