
ÕIGUSI SELGITAMAS: Piret Räim (vasakult), Nelli Loomets ja Annika Nielson selgitasid eile Sõmera klubis hooldekodu töötajatele nende õigusi.
Eilsel Sõmera hooldekodu töötajate kohtumisel ametiühingutegelaste ja juristidega otsustati pöörduda töövaidluskomisjoni poole ning jätkuvalt keelduda uute töölepingute allkirjastamisest.
Kohtumisel jäi kõlama mõte, et kui AS Hoolekandeteenused tegutseb omatahtsi ega pea kinni riigis kehtivatest seadustest, siis ollakse valmis ka hoiatusstreigiks.
Ametiühingud olid eile Sõmerasse kohale toonud tõelise kahurväe –Eesti ametiühingute keskliidu (EAKL) juristi Nelli Loometsa, EAKL-i õigussekretäri Tiia Tammelehe, EAKL-i organisatsioonisekretäri Hannes Roosaare, Eesti tervishoiutöötajate kutseliidu presidendi Inna Roosaare, töötajate palgatud juristi Annika Nielsoni ning EAKL-i Saaremaa osakonna juhataja Piret Räime.
Kõik leidsid, et töötajate õigusi on rikutud ja et uutes töölepingutes juriidiliselt palju vigu. Kõige enam pahandas kokkutulnuid riigi- ja omavalitsusasutuste töötajate ametiühingute liidu (ROTAL) esimehe Kalle Liivamägi läinud reedel allkirjastatud kollektiivlepingu lisa, mille olemasolust ega nii kiirest tulekust polnud kellelgi aimu.
Lepingus vead sees
Juba ainuüksi uuest kollektiivlepingu lisast lugesid juristid ette mitmeid seaduserikkumisi. Nii näiteks ei ole võimalik alampalga sisse arvestada õhtu- ja öötunde.
Samuti on jäänud segaseks tegevusjuhendaja mõiste. Kui uus struktuur erihooldekodudes näeb ette mitut liiki tegevusjuhendajaid, siis võib tööandja juristide arvates väita, et palgatõus ning ka 1. jaanuarist kehtima hakanud palgatõus puudutabki ainult “päris” tegevusjuhendajaid, kuna kollektiivlepingus kasutatakse ainult mõistet “tegevusjuhendaja”.
Sotsiaalministeeriumi määruse järgi kvalifitseerub tegevusjuhendajaks see inimene, kel on kas põhi-, kesk- või keskeriharidus ja kes on läbinud 240-tunnise koolituse. Sõmera töötajad on saanud koolitust vähe sest, et tööandja ei ole neile seda võimaldanud. Samuti toonitati, et ka Sõmera hooldekodu töötajatele kehtib põhiseadusest tulenev õiguskindluse põhimõte: kui inimesed on siiani töötanud tegevusjuhendajana kindlatel tingimustel ja tööandja on seda aktsepteerinud, siis ei saa inimesi viia puht seepärast madalamale palgale, et tööandja otsustas töö ümber korraldada.
Töötajatele tuleb sellisel juhul anda võimalus koolituseks tööandja kulul ning tööandja ei saa nõuda ka nn koolituslepingut, mille järgi peab töötaja pärast kursustel käimist x-aja töötama, vastasel juhul aga oma kursuse ise kinni maksma.
Olukord keeruline
Vastasseis töötajate ja tööandja vahel sai alguse pärast seda, kui aasta alguses lubatud kuni 2000-kroonist palgatõusu lubati välja maksta augustis vaid neile, kes kirjutavad alla uuele töölepingule. Olukord on muutunud keeruliseks, sest nagu osa töötajaid ka eile tunnistas, ei teagi nad, kes on nende ülemus ning kelle poole võib oma muredega pöörduda.
Eilse seisuga oli Sõmeral täitmata 32 ametikohta ning 48 inimest on siiani keeldunud töölepingut allkirjastamast.
Tublid töölised,,ärge andke alla,,,,,meie oleme teiega.Liivamägi tuleb maha hääletada ja rotalist kindlasti välja astuda.Pidage vastu ja jääme lootma et töövaidlus komisjon lahendab selle probleemi.
et pr Mändmaal pole juristi haridust, vaid ta on lõpetanud sisekaitse akadeemia vanglatöö alal.
Tundub,et hr. Liivamägi ametiühingu esindajana tegi ROTAL-ile karuteene,muutes ainuisikuliselt kollektiivlepingut AS Hoolekandeteenused kasuks ning seega tekitades kahtluse oma usaldusväärsuse suhtes.Siin,Harjumaal,Ravila hoolekodus,on enamus ROTAL-i liikmeid tema käitumises sügavalt nördinud ja plaanivad umbusalduse avaldamiseks ametiühingust lahkuda.
Aga nagu Sõmeraski,pole enamus tegevusjuhendajaid Ravilas siiamaani oma töölepingutele alla kirjutanud ja plaanivad minna lõpuni.Proua Mändmaal oleks aeg siiski aru saada,et ka väljaspool Tallinnat elavad siiski ka inimesed(üllatus-üllatus!),kes teevad päevast päeva oma tööd ja sooviksid saada selle eest ka tasu.
Edu Teile Sõmerasse!
Ei saa tõesti aru, kuidas AS, mille aktsiaid omab 100% sotsiaalministeerium, ei pea seadustest kinni- selliseid lepinguid võib koostada ainult kõige rumalam inimene- peaaegu ükski punkt pole seadusega kooskõlas. Mis toimub, ei saa aru?
Edu Teile ka Ravila rahvas. Lugege ka lisa! Äripäevast19.092008.a.”Riigifirma ja hoolekandetöötajate vahel lahvatas tüli”.
Ei ole küll mingit erilist usku,et mingit muutust tuleb!!!Asi on juba paika pandud!
mis toimub? mis toimub? EESTI RIIK toimub.
Hästi ja tabavalt kirjutatud. Aitäh autorile.
pidage vastu,meil sama seis,loodame töövaidlus komisjoni peale.liivamägi maha ,igal oinal ka oma mihkli päev,ukskord vöidame niikuinii.
Super,naised!Just nii peabki koha kätte näitama.Ei mingit allaandmist!Olete õigel teel!Need inimesed,kes on nii suure hingega,et suudavad teha seda vaimselt rasket tööd ning jääda ise inimesteks,väärivad vägagi kõrgelt tasustamist.Ärge laske jällegi igasugustel asjatundmatutel isikutel,kes peavad ennast teist targemaks,lolle seadusi kokku klopsida,arvates,et “ega need töölised ei tea midagi”Kuidas küll lastakse nii harimatuid tegelasi igasuguseid lepingiud koostama?Jah,tõesti EESTI RIIK toimub!
teate mina arvasin,et orja aeg on möödas aga vöta näpust tagasi on tulnud.just nii teeb as oma hooldekodudesse jäänud töötajatega.ametijuhendites välja lugedes selgub et tegevusjuhendajad peavad olema nöudepesijad,ömblejad,juuksurid,habemeajajad,seltsidaamid,ravimite tundjad jne.aga kullakesed kuhu jääb asutuse juhtimine ja surnute matmine,miks seda kirjas pole siis oleks ju töö täiuslik.uhes oma artiklis väidab mändmaa et pole midagi varjata ja mingit huvi rahasid jätta välja maksmata,miks seda siis siiani tehtud pole.kas sööb oma sönu.miks arvatakse et hooldekodudes töötavad inimesed polegi midagi väärt,et nendega niimoodi mängida.las tulevad ja töötavad uhe päevagi ise sellel töökohal siis näevad ,mis see töö endast kujutab.samas tunnistab mändmaa et lepingud peaksid olema selgemad,miks nad seda siis pole omal ju ka juristi haridus,äkki polegi öppinud lepinguid koostama.arusaamatuks jääb ka see ,miks töötajad astuvad ametiuhingusse ,kui viimane neid kaitsta ei suuda,siis tuleks eestvedaja sellelt kohalt maha vötta.leian et need inimesed kes seda tööd teevad on suurte sudametega inimesed,mötlen tegevusjuhendajaid ikka au neile ja pidage vastu,ärge laske ennast jalge alla tallata.oleme teiega nuud ja edaspidigi,
“Nii näiteks ei ole võimalik alampalga sisse arvestada õhtu- ja öötunde.” – Kas siis Saaremaal makstakse palka kroonide asemel tundides?
—
On igati loomulik, et kui töötaja käib tööandja kulul kursustel, siis peab ta kas tema alluvuses kas teatud aja töötama või viis koolitusraha tagasi maksma.- Neilt Sõmera inimestelt, kes seda ei mõista, tuleb küll küsida, et kas vaimuhaigused on nakkavad.
Streik on siis seaduslik, kui kõik eelnevad seaduslikud võimalused töötüli lahendamiseks on juba ära kasutatud. Mitte asjata ei ole meil palgal riiklik lepitaja.
Praegune streigiähvardus aga on vastutustundetu praalimine.
Täpselt nagu Mart Arold kirjutas: “… meil palgal riiklik lepitaja”.
Kollektiivse töötüli lahendamise seaduse paragrahv 6 “Töötülist teatamine” sätestab selgesõnaliselt: “Pooled pöörduvad kirjalikult riikliku lepitaja poole, kui läbirääkimiste käigus kokkulepet ei saavutata ning tekib töörahu katkemise oht. ”
Aga mida teha, kui teine pool mingitesse läbirääkimistesse ei astu ja ei ole nõus ka pöörduma riikliku lepitaja poole?
Kuna tüli üks osapool on Sotsiaalministeerium, siis ei ole eriti ka sisulist mõte pöörduda, kuna sama seaduse prg 8 “Lepitaja”: (3) “Riikliku lepitaja nimetab ametisse Vabariigi Valitsus Sotsiaalministeeriumi, …” ehk teisisõnu: “Kits kärneriks” ja Mart Arold on kõige targem inimene eestis, enamus ülejäänutest on kommunistid ja KGB töötajad.
PS Kollektiives töötüli lahendamise seaduse kehtiv redaktsioon kehtib kuni 30.06.2009.