Kokkuostu puudumine jätab õunad puu alla mädanema

Kokkuostu puudumine jätab õunad puu alla mädanema

ÕUNAD TURULE: Saarlastel jääb üle õunasaak kas turul müüa, palju ise süüa ja ülejäänu kompostiks teha.

Eestis tänavu õunte kokkuostust loobunud AS-i Põltsamaa Felix ostujuht Priit Pärs ütles Oma Saarele, et Saaremaal on tänavu küll hea õuna-aasta, kuid mahlapressi töölepanekuks vajalikke koguseid ei õnnestuks siiski kokku saada.

Kuivõrd on tõsi, et Põltsamaa Felix ei osta tänavu sügisel Eestist õunu kokku põhjusel, et peale Saaremaa neid märkimisväärses koguses mujal lihtsalt pole? Või on veel muid põhjuseid?
Saaremaalt on viimastel aastatel tõesti toodud Põltsamaale märkimisväärne kogus õunu. Aga peamiselt sõltub otsus õunte ostmise osas sellest, kas meil on õunamahla tarvis või mitte. Eelmisel aastal tootsime piisavalt õunamahla, seda jätkub järgmise aastani.

Millised peaksid kogused olema, et oleks rentaabel kokkuostu korraldada?
Mahlapressi käimapanekuks on minimaalselt vaja 1000 tonni õunu, mida sel aastal ei ole õnnestunud kokkulepetega tagada.

Räägitakse, et hea õuna-aasta on üle kahe aasta? Kas see on nii? Millal oli viimati hea õuna-aasta kogu Eestis?
Üldiselt see reegel kehtib. Aga kindlasti võib see ka piirkonniti erineda. Eelmisel aastal ostsime õunu, samuti 2005. aastal – neil aastatel on õnnestunud õunu piisavas koguses kokku osta.

Mida soovitate saarlastel õuntega peale hakata?
Head nõu on raske anda. Õunakasvataja võiks mõelda ilusa lauaõuna kasvatamisele ja sellele sobiva turu leidmisele. Kodumaise õuna puudusest poelettidel on räägitud aastaid, ehkki tarbija on väidetavalt nõus selle eest isegi rohkem maksma kui imporditud õunast.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 99 korda, sh täna 1)