Matused lähevad kallimaks

Matused lähevad kallimaks

HINNATÕUS TEEB MURELIKUKS: Helju Välissoni sõnul mõjutab käibemaksu tõus matuseteenuste hindu tõsiselt. “Kui juba praegu kolmandik inimesi vaatab, kuidas ots otsaga kokku tulla, mis siis veel järgmisel aastal saab.”

Tulevast aastast tõuseb matuseteenuste ja -kaupade käibemaks seniselt viielt protsendilt 18-le.

OÜ Saare Matusebüroo tegevdirektori Helju Välissoni sõnul tõstab käibemaksu suurenemine lahkunu ärasaatmisega seonduvaid kulutusi märgatavalt.

“Kui praegu on matuse keskmine hind Saaremaal ilma peielauata 10 000 krooni, siis uuest aastast tuleb kõikidele hindadele 13 protsenti lisada,” rääkis Välisson.

Tema sõnul kaalub juba praegu kolmandik nende büroosse tulnutest hoolikalt, kuidas ots otsaga kokku tulla. “Olen tähele pannud, et matuse korraldamisel käitutakse väga läbimõeldult ning priiskamist kui sellist küll ei ole,” märkis Välisson, lisades, et käibemaksutõus mõjutab peale matusebüroo teenuste ka hauakivide tellimist.

Siia lisanduvad hauakaevamine, puusärk, matuseauto jne, jne. Välisson ütles, et siiani on 18-protsendiline käibemaks puudutanud vaid lilli, pärgi ja kimpe.

“Eks inimesed vaatavad, mida on võimalik ära jätta. Kui Tallinnas, kus keskmine matuse hind on ka praegu meie omast kõrgem – 15 000–20 000 krooni –, hakatakse kindlasti vähem tellima muusikat, näiteks keelpilli-, metsasarve- ja laulukvartettide asemel üksikuid muusikuid, siis meil viiuldajad kalmistul mängimas ei käi,” rääkis Välisson.
Tema tähelepanekute järgi hoitakse kokku ka muid matusega seonduvaid kulusid.

“Ikka küsitakse, kus on võimalik normaalse hinnaga peielauda korraldada – aga see kõik on niimoodi kehtinud sel aastal, mis hakkab aga saama uuest aastast, seda ei oska keegi ennustada,” sõnas ta.
Välissoni sõnul on tal kahju, et riik hakkab eelarveauke lappima elu kurvema poole pealt, sest matusetoetust ei tõstetud, see on ka tuleval aastal 3000 krooni.

Matuseteenuste käibemaksu tõstmisest loodetakse riigieelarvesse lisatulu saada 16 miljonit krooni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 58 korda, sh täna 1)