Kinnisvaraturul tõotab tulla väheaktiivne sügis

Kinnisvaraturul tõotab tulla väheaktiivne sügis

Oma Saare koostatud tulpdiagrammis kajastub korterite keskmine müügihind Kuressaare linna erinevates piirkondades. Hinnad on võetud möödunud nädala kolmapäeva, s.o 10. septembri seisuga.
Tasuks meelde jätta, et tegemist on kõigi kinnisvaraportaalis kv.ee müügis olnud korterite keskmise hinnaga, mille arvutamisel ei ole võetud arvesse kinnisvara seisukorda (näiteks seda, kas tegemist on uue, renoveeritud või siis renoveerimist vajava korteriga).
See aga tähendab, et oma kinnisvara hindamisel ei tasuks inimestel seda kohe aluseks võtta. Kui teie kinnisvara on vaja hinnata, on siiski mõttekam vastava ala spetsialisti poole pöörduda.

Eelolev sügishooaeg tõotab Saaremaa kinnisvaraturul tulla vaikne, kuna pakkumine ületab mitmeid kordi nõudluse. Samas kinnitavad spetsialistid, et ostusooviga ei maksaks eriti viivitada, sest müügis olevate objektide arv on stabiliseerumas. See omakorda võib tähendada, et kinnisvara omanikud, leidmata neile objektidele, hoolimata soodsast hinnast, ostjat, hakkavad oma pakkumisi tasapisi tagasi tõmbama.

Kinnisvaraportaali city24 andmetel oli möödunud nädala esimese poole seisuga Saare maakonnas müügis 241 elumaja. Kortereid pakuti maakonnas müügiks 231, lõviosa neist – umbes 200 – Kuressaares.

Mis aga puudutab hoonestamata maatükke, siis tundub küll, et vähemalt praegu puudub ostjatel nende vastu igasugune huvi – selliseid kinnistuid oli Saare- ja Muhumaal müügis umbes 900.

LVM kinnisvarabüroo Saaremaa kontori juhataja Heidi Pupparti sõnul on pakkumine kinnisvaraturul praegu tõepoolest rikkalik. “Isiklikult mäletan aega, see oli vist 2003. aasta suve alguses, mil city24 portaali andmetel oli Kuressaare linnas müügis vaid seitse korterit,” rääkis Puppart.

Tema sõnul oli tookord majanduskasvu aeg, mil inimesed küsisid kortereid pidevalt. Samas aga polnud kinnisvaraagentuuridel järsult kasvanud nõudlusele suurt midagi pakkuda.

Majanduslangus tõi kaasa äri kahanemise

“Tavaliselt on september, oktoober ja isegi veel november olnud kinnisvaraäris suhteliselt aktiivne ja väga hea müügiperiood,” jätkas LVM-i kohaliku kontori juhataja.

Suvel inimesed puhkavad, vaatavad ringi ja võib-olla astuvad juhuslikult sisse ka mõnda kinnisvarabüroosse. Kuid sügisel, uue hooaja alguses tulevad nad juba konkreetsete plaanide ja ostukavatsustega tagasi.
“Varasemate aastate kokkuvõtete alusel võib sügiskuid pidada heaks müügiajaks “ selgitas Heidi Puppart. “Kuid sel aastal tundub olevat väheke teistmoodi, septembri algus on näidanud, et alanud sügishooaeg tõotab kujuneda vaikseks.”

Ainus minev kaup – üürikorterid

Praegu on Saaremaa kinnisvaraturul ainuke minev kaup üürikorterid, mis alanud õppeaastat silmas pidades on igati mõistetav ja loogiline.
Nii näiteks oli läinud nädala keskpaiku kinnisvaraportaali city24.ee andmetel Kuressaares välja pakkuda vaid 12 üürikorterit.

Heidi Puppart kinnitas, et üürikorteritele on praegu tõepoolest suur nõudlus. “Need võetakse ära üsna kiiresti,” rääkis ta.
2008. aasta sügise hakul algavad Kuressaares korterite üürid 3000 krooni piirimailt. Sellele lisanduvad veel ka kommunaalkulud.

“Tavaline üür ühe väiksema korteri eest on 3000–3500 krooni,” märkis Puppart. “Suuremad ja möbleeritud korterid lähevad aga juba üüriga 4000–5000 krooni kuus.”

Kalleim üürikorter, mis kinnisvaraagentuuril LVM Kuressaares praegu pakkuda on, asub Tolli tänaval. Tegemist on 100 ruutmeetri suuruse korteriga äsja renoveeritud majas linnapargi vahetus läheduses. Korteril on kaks korrust ja selle üür on 10 000 krooni kuus pluss kommunaalkulud.

Üheks põhjuseks, miks on korterite üürimine praeguse aja trend, peab Heidi Puppart majanduslangust. “Ka siin on korrelatsioon majandusliku situatsiooniga olemas,” märkis ta. “Näiteks soovivad noored pered omaette elamist, kuid praeguses olukorras on pangalaenu saamine muutunud palju raskemaks. Seepärast otsustataksegi just üürikorteri kasuks.”

Müügikorterite valik on lai

Mis puutub korterite müüki, siis siin on hinnaskaala väga erinev, kõikudes umbes poolest miljonist kroonist (s.o renoveerimist vajav korter) kuni 2,5 miljonini ja isegi üle selle.

Loomulikult on säärased hinnad Kuressaares. Samas võib aga kusagil maakohas, näiteks Kihelkonnal, väiksema korteri isegi ca 270 000-ga kätte saada.

Heidi Pupparti sõnul asuvad hinnatumad korterid reeglina uutes majades või siis küll vanades hoonetes, ent see-eest miljööväärtuslikes kohtades. Kuressaares oludes on selliseks piirkonnaks vahetult linnapargiga külgnevad alad.

Kallimad korterid, mis LVM-i kataloogis praegu pakkuda on, asuvad Marientali eramurajoonis. Seal on kahes vastvalminud majas kuus suuremat korterit hinnaga 1,6 kuni 1,8 miljonit krooni. Tänase seisuga on kinnisvarabürool õnnestunud neist maha müüa vaid üks.

“Arendaja nõusolekul kärpisime kõigi nende korterite hindu 100 000 krooni võrra,” lausus Puppart. “Huvi on nende korterite vastu aeg-ajalt tuntud – inimestele on need väga meeldinud, kuid paari konkreetse ostusoovi puhul on tehing katki jäänud just seetõttu, et pangast ei saa piisavalt laenu ja ostjal pole nõutud omafinantseeringu summat.

Ostuga venitada siiski ei tasuks

Kuigi praegu on kinnisvaraturul pakkumine suur, ei tasuks neil, kel kavas endale kas maja või siis korter osta, siiski ka liialt venitada.

LVM-i Kuressaare kontori juhataja märkis: “Potentsiaalsete ostjate seas on üsna levinud seisukoht, et ootame veel mõnda aega, ehk langeb hind rohkemgi. Inimesed peaksid ikkagi aru saama, et ühe maja või korteri hind ei saa ka lõpmatuseni langeda, sest kuskil on ju piir, kust allapoole pole hinda puhtmajanduslikel kaalutlustel enam võimalik lasta.”

Küsimusele, kas täna on see hindade madalaim punkt enam-vähem käes, ei söandanud Heidi Puppart siiski täpset vastust anda. “Ei julgeks tõepoolest siin praegu mingit täpset prognoosi teha,” ütles ta.

Pakkumishindu kajastav indeks jätkuvalt langemas

Elamispindade pakkumishindu kajastav kinnisvaraportaali kv.ee indeks on langenud järjest juba 31 nädalat ehk alates indeksi loomise hetkest veebruaris 2008. Selle ajaga on indeks langenud 91,8 punktile (13.09.2008 seis) ehk ligi 9%. Aastataguse ajaga võrreldes teeb see languseks 14,7%.

Märkimist väärib, et viimastel nädalatel on kv.ee portaalis pidurdunud uute kinnisvarapakkumiste juurdekasv. Kuni maikuuni kasvas uute pakkumiste hulk iganädalaselt paari protsendi võrra. Seejärel on pakkumiste arv stabiliseerunud ja täna on neid suvehooaja algusega võrreldes enam-vähem samas suurusjärgus.

Asjatundjate väitel on pakkumiste juurdekasvu stabiliseerumise peamiseks põhjuseks tõenäoliselt meediaski laialt kajastamist leidnud võlglaste kv.ee portaalist väljaviskamine.

Samas tuleb aga tõdeda, et pakkumiste arvu kasv on pidurdunud või isegi pöördunud languseks ka teistes kinnisvaraportaalides.
Kuid see tähendab, et kinnisvara pakkumiste arvu stabiliseerumise taga võib olla ka teine, majanduslikus mõttes palju fundamentaalsem faktor – avastanud, et praeguses majandussituatsioonis pole võimalik soodsa hinnaga objektidele turul ostjat leida, on kinnisvara omanikud hakanud oma pakkumisi tagasi tõmbama.

Väga hästi saavad sellist venitamistaktikat kasutada näiteks eraisikud, kel pole müügiga eriti kiire. Nemad on kinnisvaraturul aga peamised pakkujad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 16 korda, sh täna 1)