Põhiseadus selle tagab, elame ju demokraatlikus riigis. Teisalt käivad meil pidevad ümberkorraldused, riiki reformitakse kõigil elualadel. Tundub, justkui oleks majanduslangus tulnud korraldamata riigisektori pärast. Aga äkki ongi?
Iga ümberkorralduse ajal jääb keegi hammasrataste vahele. Alati leidub keegi, kes muutustele vastu vaidleb, isegi siis, kui see teda isiklikult ei puuduta.
Suurem vastutus tuleb kanda aga neil, kes ümberkorraldusi välja mõtlevad ja ellu viivad. Loogika ütleb seda, et firmas ei tulda uute asjadega töötajate ette enne, kui asjad on kabinettides selgeks vaieldud.
Suure hulga inimeste keeldumine uutest töölepingutest näitab ametnike nõrkust. Kui vastuhaku tõttu läbirääkimistele kutsutud töökollektiivile vastatakse, et tõepoolest on uutesse lepingutesse vead sisse tulnud, siis tekib kahtluseuss, et need sinna ikka nimme pandi. Lootuses, et ehk ei panda tähele ja kirjutatakse alla.
Karta on, et “lõksud” ongi meelega uutesse lepingutesse pandud. Keegi ei julgegi asju ausalt arutada, sest töövõtjate seas levinud tõekspidamised on tihtipeale järgmised: 1) Tõõandjal on maja taha maetud rahapada kust ta iga kord enne palgapäeva natuke välja võtab ja ise on ilgelt kade. Raha tekkib rahapatta iseenesest. 2) Tööandja nõuab töövõtjatelt kiiremat liigutamist ainult kiusu pärast, palganumbritega pole see mingil moel seotud. 3) Normaalses töökohas rabatakse julmalt – viis minutit muudukui töööötame, töööötame, tööötame… siis teeme kähku-kähku kaks tundi suitsupausi ja seejärel jälle viis minutit töööööötame, töööötame, tööööööööötame…. 4) Tööandja mängib kontoris arvutiga, levinuimad võrgumängud on excel, word, outlook ja iiiimeil, parem tehku tööd, rsk 4) kui toode maksab 1000 krooni, siis see krdi täi ei raatsi 900 krooni sellest hinnast palgaks jagada vaid võtab selle omale kasumiks 5) jne….
selge see ju, et neile ei saagi alla kirjutada kuni sellised vead sees. Kas juhataja tõesti lootis, et kui ettenähtud 35 puhkusepäeva asemel on uutes lepingutes 28, et siis peaksid ikka kõik alla kirjutama? Kas tõesti taheti meelega kollektiivlepingu sätteid rikkuda? Imelik tundub kogu see lugu kõrvaltvaatajale.
Ju arvatakse, et pikka aega erihooldekodus töötanud ka juba erid on ning ei oskakgi aru saada, mis lepingud neile ette antakse. Aga võta näpust! Tubli, Larissa!!!