Läti laevaliini ähvardab sulgemine

Saaremaa–Ventspilsi laevaliini reisijate arv on võrreldes liini avamisajaga 2005. aastal oluliselt vähenenud ning sihtasutus Saaremaa Turism on asunud sulgemiskahtlusega liini toetama.

Saaremaa Laevakompanii tütarfirma SSC Ferries teatel teenindati liinil 30. maist 31. augustini kestnud hooajal 11 892 reisijat ja 3090 sõidukit.
SSC Ferries juhataja Anu Lombi sõnul on selge, et reisijate poolt on liini vastu küll huvi, ent tänane majanduskliima on asunud mõjutama ka inimeste reisiplaane ja -võimalusi.

Samal ajal on kasvanud ka laevaliini kulud – näiteks kütusehindade tõusu tõttu on juba üks reis 10 000 krooni võrra kallim kui möödunud aastal, samuti on tõusnud heade hooajaliste töötajate palgakulud.

“Milline võiks olla Saaremaa–Ventspilsi liini tulevik, on täna veel vara öelda. Loodame sel teemal lähiajal arutada ja nõu pidada Saaremaa ettevõtjate, sihtasutusega Saaremaa Turism ja Saare maavalitsusega.

On ju 12 000 turisti siiski täiesti arvestatav suurusjärk, kellest enamik ka ööbib saarel, jätab siia osa oma sissetulekust ning omab sellega teatud mõju ka kohalikule majanduselule,” ütles Lomp.

SA Saaremaa Turism kirjas Saare maavalitsusele, omavalitsuste liidule ja Kuressaare linnavalitsusele seisab, et Saaremaa–Ventspilsi liini opereeriv firma SSC Ferries OÜ kaalub tõsiselt liini kahjumlikkuse tõttu selle sulgemist.

“Selle tõttu võib käesoleva aasta neljas hooaeg Saaremaad ja Lätit ühendavale liinile viimaseks jääda ning firma väitel on eraettevõttel ilma täiendava toetuseta väga raske liini jätkata.

Käesoleval hooajal opereeriti liini lisaks Saaremaa Laevakompanii vahenditele ka Ventspilsi Vabasadama toel, aga raske hooaja ning suurte hinnatõusude tõttu ei ole see osutunud piisavaks,” märgib sihtasutuse juhatuse liige Erik Raie.

Raie sõnul on SA Saaremaa Turism, mis koondab 14 firmat, kindel, et liini jätkamine on väga oluline kogu maakonna turismimajanduse edendamiseks ja lisaks toob liin täiendavat tulu ka muudes majandusvaldkondades tegutsevatele ettevõtetele.

Samuti planeerivad Eesti ja Läti erinevad institutsioonid projekte EL fondidest raha taotlemiseks, näiteks on Ventspilsi Vabasadam koos Kuressaare linnaga võtnud kavva kirjutada 2 miljoni euro suurune projekt – laevaliini sulgemisel kaotaks see aga mõtte.

Kirjas tehakse ettepanek pöörduda vajadusel ka regionaal- ja majandusministeeriumi poole.
Maasekretär maavanema ülesannetes Andrus Lulla lubab hakata otsima võimalusi toetuse leidmiseks, kuid enne seda soovib ta andmeid, kui suurt summat oleks liini säilimiseks vaja.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)