Pensioni kojukande kadumine tabab valusalt maainimesi (7)

Postkontorist või postiljonilt pensioniraha saajaid tabas reedel ehmatus – järgmisel aastal tuleb neil raha kättesaamiseks minna panka või maksta kojukande eest, kirjutab Postimees.

“Sidekontorid on maal kadunud, pankasid ei ole, bussid ei käi. Millega sõita linna raha järele?” kommenteeris kurba uudist Läänemaa Pensionäride Ühenduse juht Koidula Sildre. “Inimesed surevad nii ära. Kui ei saa raha kätte, siis ei saa ka toitu.”

Riigi soov kuluka postiteenuse pealt kokku hoida ja maksta pensioniraha välja panga kaudu annab Sildre sõnul löögi just maapensionäridele. “Pangabuss ei käi sugugi igal pool. Maal elavad üksikud vanad inimesed juba praegu hirmus, sest sissemurdmised taludesse on sagenenud. Kui nüüd postiljon ka ei käi enam, siis ma ei tea, mis saab,” nentis Sildre Postimehele.

Saaremaa pensionäride liikumise eestvedaja Helga Nurmekann avaldas arvamust, et antud olukorras tuleks valdadel midagi välja mõelda. Tasuline kojukanne käib tema väitel maapensionäridele üle jõu. Nurmekannu hinnangul ei pruugi iga pensionär pangast raha väljavõtmisega hakkama saada või pole see turvaline, sest linnas käiakse harva ja korraga tuleb välja võtta suur summa.

Torgu vallas Iidel elava pensionäri Luule Aadussoo sõnul on temal tervis korras ja pensioni kättesaamisega probleeme ei teki. “Mina käin autoga kaks korda nädalas linnas ja ma ei nurise mitte millegi üle,” lausus Aadussoo Oma Saarele. Küll on aga tema sõnul Sõrves palju vanainimesi, kes pole kehva tervise tõttu aastaid linnas käinud ega saa pensionit pangast ilma kõrvalise abita mingil moel kätte.

Sotsiaalministeeriumi väitel jätkatakse teatud juhtudel siiski ka tasuta kojukannet. Näiteks töövõimetuspensionäridele, kel on sügav puue. Samuti väga väikese pensioni saajatele, kel samas liikumistakistus.

Igatahes peavad ülejäänud pensionärid olema valmis selleks, et kojukannet taotledes tuleb teenuse kulu kinni maksta. Tavaline kojukanne maksab üldise hinnakirja järgi summadelt alla 1000 krooni 6 protsenti ja summadelt üle 1000 krooni 5 protsenti. Ministeeriumi andmetel võib pensioni kojukande tasu olla järgmisel aastal kuni 70 krooni. Eesti Post juhatuse liige Tiina Liitmäe aga ütles, et praegu on vara veel täpsest summast rääkida.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)