Pension ja toetus hakkavad laekuma pangakontole

Järgmisel aastal hakkavad pensionid ja riiklikud toetused laekuma pangaarvele, sest see on odavam. Kojukande võimalus jääb küll alles, kuid selle eest peab inimene ise maksma. Siiski jääb teatud grupile võimalus saada toetusi posti kaudu kojukandega riigi kulul.

Pensionäre ja toetuste saajaid informeeritakse kirjalikult uutest valikuvõimalustest ning neile saadetakse koju materjalid uue väljamakseviisi valimiseks.

Sotsiaalministeeriumi teatel on väljamaksete tegemine posti teel riigile tunduvalt kulukam kui maksmine panga kaudu. “Muudatuse eesmärk on suurendada pangateenuse kasutamist riiklike pensionide ja hüvitiste kättesaamisel,” ütles perepoliitika ja sotsiaalala asekantsler Riho Rahuoja. “Pangas ei pea pensionit või toetust ootama kindlal kuupäeval, vaid saab valida endale sobiva aja raha kättesaamiseks.”

Igaühele sobiv variant

Samuti saavad inimesed tema sõnul kasutada mitmeid pankade pakutavaid soodustusi. Asekantsler tõi näiteks kommunaalmaksed, mida saab tasuda otsekorraldusega, samas kui postkontorites sularahaga makstes lisandub teenustasu.

Ministeerium lisas, et pensionide ja toetuste kättesaamiseks on inimestel valikuvõimalused ja igaüks võib valida talle sobivaima variandi.
Näiteks kui pensionär või toetuse saaja ei saa panka minna, võib ta taotleda pensionide ja toetuste kojukannet. Sel juhul tuleb toetuse saajal endal tasuda Eesti Postile postiteenuse kulu.

Tavaline kojukanne maksab vastavalt Eesti Posti üldisele hinnakirjale alla 1000-krooniselt summalt kuus ja üle 1000-krooniselt summalt viis protsenti.
Võidakse hüvitada

Ministeeriumi teate kohaselt hüvitab riik teatud juhtudel kojukande. Näiteks sügava puudega töövõimetuspensionäridele, kel liikumistakistuse tõttu pangateenuse kättesaamine keeruline. Samuti on see õigus vanaduspensioniealistel, kelle pensioni suurus ei ületa rahvapensioni määra ning kellel samas on liikumistakistus ja pangateenus on raskesti kättesaadav.

Toetuste väljamaksmiseks riigi kulul tuleb esitada pensioniametile taotlus. Neil, kel ei ole oma pangaarvet või kes ei soovi oma pangaarvet näiteks tervislikel põhjustel kasutada, on võimalus kasutada volituse alusel teise isiku pangaarvet.

See on sobiv variant juhtudel, mil täisealised lapsed või teised usaldusisikud maksavad näiteks pensionäri või liikumisprobleemidega toetuse saaja kommunaalkulusid või ostavad toidu ja ravimid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 32 korda, sh täna 1)