Augustikuu vihmasajud ületasid normi kordades

Augustikuu vihmasajud ületasid normi kordades

VARJU ALL: Augusti lõpul külastasid Saaremaad Baltimaade keskkonnaministrid, kes samuti vihmast ei pääsenud.

Kui põllumehed kurdavad, et liigne vihm rikub viljasaagi, näitavad ka ametlikud andmed, et nii vihmast augustit pole nähtud enam kaua.

Ilmajaama andmetel mõõdeti Vilsandil eelmisel kuul sademeid 152 mm, samas on kuunorm 62 mm ja eelmise aasta samal perioodil saadi tulemuseks 94 mm sademeid.

“Veelgi sajusem august on olnud 1967. aastal, mil kuu jooksul langes sademeid 183 mm,” ütles Oma Saarele Külli Loodla EMHI-st.

Sõrves tuli kuu jooksul 132 mm sademeid, samas kui kuunorm on 62 mm ja eelmisel aastal tuli samal tuli taevaluukidest vett 80 mm jagu. Siingi märkis Külli Loodla ära, et nii sajust kuud pole nähtud üle poole sajandi. Seda, et augustis laiutasid Vilsandi kohal peamiselt sajupilved, näitab ka normist tunduvalt väiksem päikesepaisteliste tundide arv. Päikest paistis Vilsandil tänavu vaid 178 tundi (norm 252 tundi). Sõrves oli päikest siiski rohkem – 312 tundi (norm 240 tundi). Roomassaares oli sama näitaja 206 tundi.

Õhutemperatuur oli kõikides mõõtmispaikades normilähedane. Sõrves oli kuu keskmine soojus 16,7 kraadi, Vilsandil 17,0 kraadi ja Roomassaares 16,8 kraadi. Maksimaalne suvesoojus valitses kõikides mõõtmispunktides augusti esimesel päeval, kui Sõrves ja Roomassaares näitas termomeeter 22,8 pügalat. Eelmisele aastale jäi see siiski kraadiga alla. Vilsandilgi oli kuu soojem päev samal kuupäeval, kuid Sõrve ja Roomassaare tulemus ületati kahe kraadiga, päevasoe ulatus 24,6 kraadini.

Kõige madalam temperatuur oli kõikides mõõtmispunktides napilt üle 9 soojakraadi. Sõrves oli see 31. augustil ning Vilsandil ja Kuressaare külje all 7. augustil.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)