Vallajuhid valmis maksma kallima koolitoidu eest

Vallajuhid valmis maksma kallima koolitoidu eest

MAITSEV, AGA KALLIS: Ehkki koolitoidu rahastamisel on hulk küsimusi õhus, loodavad vallajuhid, et laste toidulauale jõuab uuest kooliaastast mitmekesisem lõuna – selle eest ollakse nõus ka maksma.

Sotsiaalminister Maret Maripuu esmaspäeval jõustuv määrus muudab laste toiduvaliku koolisööklates mitmekesisemaks ja samas ka kallimaks, eriti kui arvestada tänavusi hinnatõuse. Samas ütlevad Saare maakonna vallajuhid, et on nõus tekkiva vahe kinni maksma ning lapsevanematele suuremat maksukoormust peale ei panda.

Kui siiani maksis riik koolilõuna jaoks vajaminevate toiduainete muretsemise tarbeks põhikoolis käiva lapse kohta omavalitsustele 10 krooni, siis 1. septembrist tõuseb riigipoolne toetus 12 kroonile.
Tegemist on tänavuseks aastaks eelarvesse sissekirjutatud summadega, mis enam ei muutu, kuid tuleva aasta kohta ei oska keegi veel prognoose teha.

Toetus kaks korda väiksemaks

Rahandusministeerium on teinud ettepaneku vähendada koolitoidutoetust kogu Eesti lõikes 270 miljonilt kroonilt 135 miljonile.
“Lapsi jääb niigi kogu aeg vähemaks,” tõdes Pihtla vallavanem Tõnu Hütt. Tema arvates ei tohiks koolitoidu hinnatõus olla probleemiks maakoolidele, sest ka väikesed vallad jaksavad oma paarikümnele või sajale lapsele süüa anda.

Ka Muhu vallavanem Tiit Peedu sõnas, et nemad ei plaani lapsevanematelt toiduraha küsima hakata. “Eeldan, et ka tuleval aastal jaksab Muhu vald oma lapsi toitlustada, olenemata riigi poolt antavast toetusest,” märkis ta.

“Olen olnud alati rämpstoidu vastane ning kui lastele pakutav tervislik toit läheb natuke kallimaks, leiab Orissaare vald selle raha kindlasti oma eelarvest,” kinnitas Orissaare vallavanem Raimu Aardam, lisades, et kindlasti on võimalik toiduainete hankimisel kokku leppida näiteks talunikega.
“Meil ei ole küll kavas vanemaid maksma panna,” ütles Aardam.

Küsimused ministrile

Tema sõnul ei tohiks sel kalendriaastal koolisööklas probleeme tulla, kuid kindlasti peab kontrollima, et kõik lapsed ikka söömas käiksid ning ka seda, mida lastele pakutakse.

“Ma arvan, et homme (täna – toim) on kõigil vallajuhtidel palju küsimusi Saaremaale saabuvale haridus- ja teadusminister Tõnis Lukasele, eks siis saab selgemaks ka koolitoidu probleem,” märkis Aardam.

Ka Kuressaare linna haridusnõunik Õilme Salumäe kinnitas, et sellel kalendriaastal linnakoolides koolilõuna osas lapsevanemate jaoks ei muutu midagi – kes on nõus pakutavaga ega soovi suuremat portsu või erinevat praadi, see juurde maksma ka ei pea.

Mis saab aga 2009. aastal, selgub edaspidi. Kuressaare linnavalitsus arutab Salumäe sõnul koolitoidu küsimust ka oma tuleva nädala istungil.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 13 korda, sh täna 1)