
TÄHELEPANU LASTELE: Need lapsed vaevalt et liikluseeskirja vastu eksivad, sest on seadusesätted selgeks õppinud ja eksami sooritanud.
Seoses kooliaasta algusega tugevdab politsei liikluskontrolli nii Kuressaare linnas kui ka kogu maakonnas, kusjuures erilise tähelepanu alla võetakse alaealised jalgratturid.
Kuressaare politseijaoskonna vanemkomissar Aare Allik ütles, et politsei on iga kord enne kooliaasta algust, mil meie tänavatel ja teedel liigub suvekuudega võrreldes taas enam lapsi, liiklusalast järelevalvet tugevdanud.
“Seekord võtame muude probleemide kõrval erilise tähelepanu alla jalgratturid,” rääkis ta. “Kuna aasta-aastalt on liiklusõnnetusi selle liiklejategrupiga aina rohkem.”
Alliku sõnul peaksid nii lapsevanemad kui ka alaealised rattasõitjad ise teadma, et sõiduteel tohib liigelda vaid jalgrattur, kel vanust vähemalt 10 aastat. “10–15-aastasel jalgratturil peab kaasas olema sõiduvõtete tundmist tõendav tunnistus,” tsiteeris politsei vanemkomissar liikluseeskirja.
Jalgrattasõidu võtete tundmist tõendavat dokumenti väljastab kool ja seda loomulikult pärast vastavat teadmiste kontrolli. Mis puudutab võimalike õigusrikkujate karistamist, siis selle kohta märkis Allik, et siin püüab politsei käituda paindlikult.
“Eelkõige peame oluliseks ennetustööd,” selgitas ta. “Seepärast informeerime õigusrikkumisest kõigepealt lapsevanemaid, võimalik, et kutsume alaealise õigusrikkuja koos vanematega politseisse vestlusele ja seejärel otsustame, milline karistus ja kas üldse karistust süüdlasele määrata, teinekord piisab vaid vestlusest.”
Loe ka juhtkirja lk 5
Liikluseeskiri:
§ 229. Mopeedijuht peab olema vähemalt 14-aastane, jalgrattur sõiduteel sõites vähemalt 10 aastat vana.
Õuealal jalgratturi vanuse alammäär ei kehti.
§ 231. Mopeedijuhil ja tema sõiduki sõitjal peab olema peas kaitsekiiver.
§ 232. Jalgrattal peab olema:
1) töökorras pidur ja signaalkell;
2) vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane helkur;
3) pimedal ajal või halva nähtavuse korral sõites ees valge ja taga punane tuli või viimast asendav punane helkur.
Liiklusseadus:
§ 7436. Liiklusnõuete rikkumine jalakäija või muu liikleja poolt
(1) Jalakäija, jalgratturi, loomveokijuhi, sõitja või mopeedijuhi poolt liiklusnõuete rikkumise eest – karistatakse rahatrahviga kuni kümme trahviühikut.
(2) Sama teo eest:
1) kui see on toime pandud joobeseisundis;
2) kui sellega on tekitatud inimesele ettevaatamatusest tervisekahjustus või
3) kui sellega on tekitatud varaline kahju või liiklusoht, – karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut.
Üks trahviühik=60 krooni
lisaks veel see, et kõik seal pildil raudselt kümneaastased ei ole.
äkki peaks politsei ka valesti parkijate üle kontrolli tugevdama?
Jaa-jah, kampaania korras, paar-kolm nädalat ja siis jälle vaikus. Peaks pidevalt kontrollima ja ilma kampaania kisa ja kärata. Küll see inimesteni jõuab, kui rikkujaid pidevalt peedistatakse. Mis sest kasu, kui enne välja hõigatakse ja kuu aja pärast taas vaikus ja ruhu rikkujate jaoks.
Kahjuks on tõesti tugev kampaaniamaik asjal küljes.//
http://www.omasaar.ee/index.php?content=artiklid&artid=8514 (e kirjutis “Parkimiskontroll pole politsei peamine prioriteet “) omab hetkel 22 kommentaari. Sellele kirjutisele tegi siseminister Jüri Pihl mitu korda pikema vastukaja aga seda OmaSaar kahjuks veebiväljaandes ei avalikustand. Siseministri vastus oli küll selline, mis näitas, et mees ei ole probleemi olemusest aru saanud ja udutab mingi tasulise parkimise korraldamisest ja politsei mitteseotusest sellega.//
Täpselt aasta tagasi oli politseil kampaania “Olen Nähtav” ja siis võeti ette helkuri mittekasutajad ( http://www.meiemaa.ee/index.php?content=artiklid&sub=1&artid=21919 ) ning tollaal veel räägiti nulltolerantsist: “Kuressaare politseijaoskonna komissar Aare Allik nentis, et kui varasematel aastatel on üldjuhul piirdutud vaid hoiatuste ja helkurite jagamisega, siis nüüdseks lõpetab politsei suuliste hoiatuste andmise ja helkurite jagamise. Edaspidi koostatakse liiklejate käitumisharjumuste mõjutamiseks väärteomaterjalid ning sõltuvalt rikkumisest võidakse määrata rahatrahv, mis võib ulatuda kuni 600 kroonini.”
Kaks aastat tagasi,… ah pole mul ka nii hea mälu, et kõiki kampaaniaid meeles pidada.
Pildiallkirjas mainitakse, et need lapsed nüüd küll liikluseeskirja vastu ei eksi. Tegelikult seisavad nad just sel pildil kohas, kus on peatumine keelatud. Vat sulle korrektseid liiklejaid!