Prantslased filmisid saarlaste edulugusid

Prantslased filmisid saarlaste edulugusid

SAAREMAA EDULUGU: Prantsuse ajakirjanik Olivier Tixier filmib Kuressaare ametikooli remonditöölist Rein Tugi, kelle edulugu näidatakse septembri lõpus Prantsusmaal toimuval konverentsil.

Eile ja üleeile filmisid kaks prantsuse teletöötajat Saaremaal siinsete endiste töötute edulugusid. Kolmeminutilist videolõiku saarlastest näidatakse 25.–26. septembril Prantsusmaal toimuval sotsiaalteemalisel konverentsil.

Tööturuameti Saaremaa osakonna juhataja Kaie Lepp ütles, et esialgsete plaanite kohaselt pidi ta Prantsusmaal toimuval konverentsil lihtsalt tutvustama 2005. aastal lõppenud projekti “Üle 50-aastased tööotsijad on tööturul tänu täiendõppele konkurentsivõimelisemad”. Kuna aga Euroopa Sotsiaalfondist rahalist toetust saanud õnnestunud projekte oli üle Euroopa rohkemgi, otsustasid konverentsikorraldajad, et palju parem oleks neist teha videod.

Produtsent Stephanie Hammou sõnul filmitakse video tarbeks lõike lisaks Eestile ka Belgias, Portugalis, Saksamaal ja Prantsusmaal. Video koosneb kaheksast teemast, millest neli filmitakse Prantsusmaal. Eesti on esimene riik, kus filmimist alustati.

Ajakirjanik Olivier Tixier ütles, et Eestit ja Saaremaad näidatakse videos positiivses valguses, kuna vanemaealiste tööhõive on siin võrreldes Euroopa keskmise tasemega kõrgem.

Kaie Lepp lisas, et Saaremaa osutus valituks just seetõttu, et taoline taas tööle rakendamise projekt viidigi Eestis lisaks Saaremaale läbi veel vaid Põlvas. Ministeeriumi valik langes Saaremaale.

Eesti positiivses valguses

Prantsuse Demain TV töötajad ütlesid, et eestlaste jaoks peaks olema oluline, et prantslased nii väiksesse kohta nagu Eesti ja Saaremaa üldse filmima tulid. Samuti see, et siinsete endiste töötute edulood Prantsusmaal positiivse kajastuse saavad.

Videolõigus räägivad endised töötud oma loo: millega nad enne töötuks jäämist tegelesid, kuidas töötuks jäid, millist abi said tööturuametist ja millega nad praegu tegelevad. Stephanie Hammou ütles, et nad tahavad video tarbeks valida erineva taustaga inimesi. Videole jäädvustatakse kaks endist töötut Reinu ja üks tööandja.

Üks filmitu – Rein Seema – rääkis, et oli enne töötuks jäämist töödejuhataja. Töötuaeg kestis kokku kaheksa kuud. Toetusprogrammi kaudu sai Seema 50 000 krooni, mees läbis FIE- kursused ning tänaseks teebki FIE-na elektritöid. “Tööd on palju, nii Saaremaal kui mandril,” kinnitas Seema. Esialgu ei olnud mees nõus prantslaste videos osalemagi, kuna see raiskaks palju väärtuslikku tööaega.

Kaie Lepa sõnul on konverents, kus videot näidatakse, üsna suur – kohal on 350 delegaati 27 riigist. Lepp avaldas lootust, et ehk saab ta selle video koopia endalegi, et seda siis siinsetelegi huvilistele näidata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 31 korda, sh täna 1)