Kaarmise järve kujundamine puhkealaks on endiselt küsimärgi all

Kaarmise järve kujundamine puhkealaks on endiselt küsimärgi all

KADUV JÄRV: Kaarmise küla elanik Helgi mäletab, et 50 aastat tagasi oli siin puhas järv, mõnus puhkepaik ümbruskonna inimestele ja ka haugide elupaik.

Kaarmise järve puhastamise projekt sai keskkonnainvesteeringute keskuselt (KIK-lt) küll aasta lõpuni ajapikendust, kuid sellest hoolimata ei pruugita järve uurimise ja hinnangute andmistega nimetatud ajaks ühele poole saada.

Eelmisel aastal ütles ekspert Nikolai Laanetu Oma Saarele, et loobub Kaarmise järve saneerimisprojekti keskkonnamõjude hindamisest, kuna ta ei ole võimeline täitma Saaremaa keskkonnateenistuse seatud tingimusi.
Kaarma abivallavanem Kairi Niit ütles eile, et Laanetu pole hindamisest ametlikult siiski loobunud ja seetõttu pole vald ka uut hindajat otsinud. Niidi sõnul pole pädevamat spetsialisti kui Laanetu võtta mitte kusagilt.

Laanetu kohtus Niidi andmeil ka looduskaitsekeskuse, keskkonnateenistuse ja Kaarmise külaseltsi esindajatega, et uuringute teemat siiski arutada. “Seda, mis seisus uuringud täna on, oskab öelda Nikolai Laanetu ise,” lisas Niit. Eile Oma Saarel Laanetut kätte saada ei õnnestunud.

Vald ootab vastust ka hüdrogeoloog Rein Perensilt, kelle hinnangust peaks selguma, kas puhastustöid võiks alustada või mitte. Perens ütles, et kuigi temalt otsest uuringut tellitud pole, käis ta koos kohaliku külamehega järve vaatamas ja leiab, et kohalike inimeste initsiatiiv kinnikasvav järv puhastada on teretulnud. Perensi sõnul võivad puhastamisega kaasneda küll mõned riskid, kuid neid peaks tema arvates olema võimalik vältida.

Midagi kindlat veel pole

Kairi Niit tunnistas, et Kaarmise järve puhul on tegemist problemaatilise teemaga. Kui optimistlik olla, võib tema sõnul aasta lõpuks järve tuleviku seisukohast midagi selguda, vastasel juhul on asi Niidi arvates kahtlane. Niidi ütluse järgi võib juhtuda ka see, et keskkonnamõjude hindajad jõuavad siiski seisukohale, et järve puhastamine polegi mõttekas. Sel juhul kasvab järv lihtsalt kinni.

KIK eraldas Kaarma vallale Kaarmise järve puhastamise esimese etapi töödeks 5,2 miljonit krooni. Vald sooviks 11 ha suurusest järvest kujundada uue puhkeala. Kuna järv asub Natura alal, on puhastustööde lubamiseks vaja teha eelnevaid uuringuid. KIK-i esmane tähtaeg hindamistulemuste selgumiseks oli möödunud aasta lõpus, kuid vallale anti ajapikendust selle aasta lõpuni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)