Saare maakond kaetakse nädala lõpuks pea täielikult digi-TV leviga

Saare maakond kaetakse nädala lõpuks pea täielikult digi-TV leviga

 

Selle nädala lõpuks loodab AS Levira tööle panna uue Sauvere masti, mis peaks korraliku digi-TV leviga katma Saaremaa läänepoolse osa ja Kuressaare, lisaks Orissaare mastile, mis katab saare idaosa ja Muhumaad, ning Sikassaare abisaatjale, mis toetab hetkel Kuressaaret.

Digi-TV levik on sel nädalal eriti aktuaalne, sest reedel algavad olümpiamängud, mille osa ülekandeid on rahvusringhääling lubanud edastada vaid uue digitaalse ETV2 kanali kaudu.

AS-i Levira digi-TV teenuste osakonna juhataja Aivar Kender rääkis, et hetkel käivad usinad ettevalmistused Sauvere masti tööle saamiseks.
“Sauvere mast hakkab katma ka senisest oluliselt stabiilsemana Kuressaaret,” ütles Kender. “Piiratud ulatuses on levi olnud ka praegu, aga siis paranevad tingimused oluliselt.”

Sauvere mast peaks tööle hakkama orienteeruvalt 8. augustil. Kuupäev võib Kenderi sõnul sõltuvalt asjaoludest ka paar päeva edasi nihkuda, kuid ta oli kindel, et olümpiamänge saavad saarlased vaadata küll.

Hetkest, mil Sauvere saatja käivitatakse, jätkuvad paar päeva ümberseadistustööd ning nädalaks jääb töötama ka Sikassaare abisaatja. Pärast seda tuleb linnas elavatel digi-TV vaatajatel oma antennid ümber pöörata, sest Sauvere saatjal on teistsugune polarisatsioon. Inimeste jaoks tähendab see seda, et antenni harud tuleb horisontaalseks pöörata.

Lõpuks jäävad Saaremaad katma Orissaare ja Sauvere mast ning väiksem saatja Sõrves. Kui saarlastele on sageli peavalu teinud ülileviprobleemid, siis nüüd avaldas Kender lootust, et uue Sauvere mastiga suudetakse neid probleeme likvideerida. “On lootus, et ülilevi probleemid vähenevad,” ütles ta.

Selleks et digi-TV-d tavalise analoogteleviisoriga vaadata, tuleb antenni ja televiisori vahele panna nn digiboks, mis muudab digisignaali telekale arusaadavaks, või osta digi-TV-d toetav televiisor. Digiboksi saab Eestis osta näiteks Merge poodidest kas mandril või internetist või siis osta või rentida Starmanist. Aastaks 2010 lülitatakse Eestis analooglevi välja ja siis ilma eelnimetatud vahenditeta enam televiisorit vaadata ei saa.

Alternatiiviks Starman ja Elion

Saaremaal ETV2-st olümpiamängude vaatamiseks on alternatiivseteks võimalusteks ühineda Elioni DigiTV-ga või Starmani kaabeltelevisiooni pakettidest kõige mahukama, Kodu Kaabel-TV paketiga.

Starman Kaabeltelevisiooni programmitehnik Gerd Vipre ütles, et ETV2 hakkavad nad näitama eelnimetatud paketis Cartoon/TCM kanali asemel sagedusel 735,25 MHz ning selle paketi tellijatel ei ole vaja endal midagi teha ega juurde osta – Cartooni ümberlülitamine ETV2-le toimub 8. augusti südapäeval. Väiksemate pakettide omanikel jääb võimalus paketti vahetada, mida osa inimesi juba ka teeb.

Vipre sõnul näidatakse ETV2, kuniks kanal saateid edastab, ja kui ETV2 kestma jääb, siis hakkab Starman kanalit tooma ka väiksematesse pakettidesse.

Elioni DigiTV levib Saaremaal 85% peredeni, kuid seda vaatab siin 11% majapidamistest. ETV2 näevad kõik Elioni DTV kliendid olenemata paketist. Hetkel asub kanal kanaliloetelu lõpus, kuid oktoobrist muudetakse järjekorda nii, et ETV2 liigub kanalikohale nr 4.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 86 korda, sh täna 1)