Laadla pood peab alles jääma (5)

Laadla pood peab alles jääma

LAADLA POOD ON KÜLA SÜDA: Ka eile käis väikeses poes palju inimesi – kes uudiseid kuulamas, kes oma hommikusest merelkäigust rääkimas. Seda meelt on nad kõik, et pood peab jääma ja omanikku peab kuidagi toetama.

Sõrve inimesed on hakanud võitlema selle eest, et säiliks nende küla süda – Laadla pood.
Poe allesjäämise toetuseks on andnud oma allkirja ligi 140 inimest.

“Allkirjade kogumisega tahtsime veenduda, kas inimesed ise seda poodi ikka tahavad või on nad käega löönud,” rääkis allkirjade kogumise algataja Kaupo Vipp, lisades, et nüüd on selgunud, et kohalikud ei ole veel käega löönud ja probleemi lahendamisega tegeletakse edasi.

Poe säilimine on seda olulisem, et see on sealkandis ainuke, külas ei ole enam kooli, lasteaeda, postkontorit ega internetiühendust ning kesine on ka võimalus bussiga liikuda.

“Püüame saavutada olukorra, et pood saaks kusagilt toetust ja et säiliks see viimane koht, mis meil siin veel alles on,” ütles Vipp. Tema sõnul peab praegune kaupluse omanik Jone Koppel poodi hobikorras ja seda ei saa ta teha lõpmatuseni.

“Midagi lihtsalt tuleb ette võtta,” märkis Vipp. Sama meelt oli ka kaupluse müüja Marju Õunpuu.

“Vald võiks omalt poolt enam toetada, sest kauplusauto ei ole enam see, mis oma pood,” kirjutas üks poe allesjäämise toetuseks allkirja andnu.
Laadla poe püsimine on enamiku allkirja andnute arvates hädavajalik, sest see ei ole ainult pood, see on küla süda ja natuke nagu sotsiaalkeskus, ilma milleta sureksid vanad inimesed nälga. Nii et pood on ka sotsiaalselt hädavajalik.

“Kuid sellest “peab” sõnast ju üksi ei piisa, ka kaupluse omanik peab ära elama ja selleks heategevus ei aita,” nentis üks allkirja andja, soovitades omanikul suvel pidada kaupluse juures ka turismitalu ja teha üritusi ning talvel baari.

Kaupluse teises otsas on ka praegu baar, mis on avatud reedeti ja laupäeviti. Poe kõrval külaplatsil on kiik, võrkpalliplats, leivaahi ja väike sepikoda. On istumiskohad. Poe väärtust tõstabki õues pakutav hubasus.

Kaupluse omanikult Jone Koppelilt eile kommentaari saada ei õnnestunud, kuid Oma Saar kirjutas juba mai lõpus, et Torgu viimase tegutseva kaupluse omanik võib sügisel poe sulgeda, sest ostjaid napib ja püsikulud kasvavad.

“Asi läheb nii karmiks, et ei jaksa enam poodi pidada, 14 aastat on nüüd siin ilma puhkuseta oldud, ma ei tea..,” rääkis toona Torgu vallas asuva Laadla poe omanik Jone Koppel Oma Saarele.

Kaupluse omaniku sõnul on Sõrve kaugus keskustest peletanud sealt eemale ka kaubaga varustajad. Kogused on väikesed ja keegi ei taha tulla nii kaugele, eriti nüüd, kui kütus on kallis.

Lõpliku otsuse poe edasise saatuse osas langetab Jone Koppel sügisel.
Torgu valla viimase kaupluse sulgemine piirkonna elanike kaubaga varustamist täielikult siiski ei lõpetaks. Pärast Iide kaupluse sulgemist hakkas Torgu vallas taas üle mitme aasta teisipäeviti käima kauplusauto.
Laadla pood ise on lahti viiel päeval nädalas, suletud on see pühapäeval ja teisipäeval.

Sel kümnendil on Torgu vallas uksed sulgenud Jone Koppelile kuulunud Kaunispe kauplus ja Iide pood ning Saaremaa tarbijate ühistule kuulunud Mäebe pood.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 115 korda, sh täna 1)