Veeteede amet hakkab Lääne-Eesti vetes korda looma

Veeteede amet hakkab Lääne-Eesti vetes korda looma

VEST SELGA: Peeter Kase sõnul kaitsevad välismaalased merel isegi oma lemmikloomi, kuid Eestis ei peeta päästevesti iseendagi seljas vajalikuks, loomade kaitsmisest rääkimata.

Kuigi veeteede ametil oli merepäevade ajal plaanis oma uue kaatriga ka kontrollsõit teha, jäi see halva ilma tõttu ära. Sellest hoolimata paneb veeteede ameti väike- ja siseveelaevade osakonna vanemispektor Peeter Kask saarlastele südamele, et edaspidi hakatakse reide päris tihti tegema.

“Nüüd on meil olemas kaater, millega võime iga hetk igale poole sattuda,” rääkis Kask. Uue kaatri sai veeteede amet sel suvel. Kask märkis, et seni on Lääne-Eesti ala jäänud kontrollimata, aga nüüd see olukord muutub.

Peeter Kask käib enda sõnul Muhu saarel suvitamas ja seal nähtu põhjal on tal pilt selge – rikkumisi on tohutult palju. Kase sõnul ei tea inimesed kõige elementaarsemaid asjugi. Näiteks et ohuvestiga ei tohiks merele üldse minnagi, vaid selga tuleb panna päästevest. “Merepäevadel küsisid inimesed meie telgis ikka selliseid asju, mis panid imestama, et kus need inimesed küll elavad,” ütles Kask.

“Saaremaal on kõik nii iseteadjad ja vanad kalamehed, kes raiuvad, et on eluaeg niimoodi merel käinud,” rääkis vaneminspektor. Kõige kurvem on tema sõnul aga see, et just nende kõige teadjamatega juhtuvad sageli kõige õnnetumad õnnetused.

Teise asjana tõi Kask välja, et palju rikkumisi tehakse alkoholijoobes. Suvisel ajal käivad Kase sõnul saarlastel tuttavad külas ja tihti soovitakse kogu seltskonnaga merele minna. “No ja on ju teada, kuidas see minek välja näeb – kõigepealt viiakse paati õllelaadung. Sellest osa on endale juba varem sisse valatud. Ja siis tulevad paati naised-lapsed,” rääkis Kask. ”Päästeveste pole aga kellelgi seljas,” lisas ta.

Vaneminspektor tõi kõrvale näiteks soomlased ja sakslased, kes merele minnes isegi oma koerale päästevesti selga panevad. ”Ma ei tea, kas meie inimeste jaoks on elu siis ikka nii tühine,” lausus Kask nõutult.
Samuti lisas ta: ”Nüüdseks oleme inimesi juba liiga kaua hoiatanud ja teavitanud ja näha on, et see ei toimi.” Nüüd hakatakse merel sõitjaid usinamalt kontrollima ja mitte ainult Saaremaa rannikul, vaid ka Hiiumaal ja teistel väikesaartel.

Kask toonitas, et tihti on kalurid oma pere ainsad toitjad ja päästevestita merele minnes karistatakse oma perekonda, eriti, kui midagi juhtuma peaks.

Samuti leidis Kask, et kui liikluses peetakse normaalseks, et politsei turvavööta sõitjaid trahvib, siis Veeteede ametit peetakse pahaks, kui merel olijaid päästevestita sõitmise eest karistab.

Veeteede amet tuletab kõigile veeliiklejatele meelde, et enne veekogule minekut tuleb omada varustust vastavalt väikelaeva passis märgitud kategooriale, olla kursis heade meretavadega, täita seadusandlusest tulenevaid nõudeid ning mitte hinnata oma võimeid üle.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)