Malevlased kaevavad Pidulas jääkeldrit välja

Malevlased kaevavad Pidulas jääkeldrit välja

NOORED KAEVETÖÖDEL: Tallinna malevlased on jääkeldrit välja kaevates leidnud nii Lenini medali, tema kartuli kui ka raudsed närvid.

Juba kaks nädalat on Pidula mõisa ümber tegutsenud usinad Tallinna noored, kes korrastasid mõisa ürdiaeda ja parki. Praegu on käsil jääkeldri väljakaevamine.

Rühmajuhid Elge Aas ja Liis Kogerman ütlesid, et mõisa omanik Vesa Lappalainen lubab malevlastel mõisat korrastada juba teist aastat. “Selliseid mõisaomanikke pole palju,” kiitsid rühmajuhid.

Ka kohalik mees Ain Kaldre, kes noortele tööpaigas juhtnööre jagas, mainis, et omanikule on malevlaste majutamine ja neile öömaja pakkumine kallis lõbu. Kaldre arvutas välja, et üks noorte töötund maksab Lappalainenile 600 krooni. Selleks et noored pärast päevatööd talle kuuluvas Rauna talus ööbida saaksid, tegi omanik Kaldre sõnul kulutusi rohkem kui 100 000 krooni eest. “Sellel kõigel on kasvatuslik eesmärk ka, et noored harjuksid tööd tegema,” selgitas Kaldre.

Tööd teevad noored kuus tundi päevas. Malevlaste praegune ülesanne ongi puhastada vana jääkeldrit ja selle seinu siluda. Esialgu oli keldriseinte asemel vaid suur murumätas, aga kopa ja noorte jõuga on mulla alt välja tulnud tervete seintega hoone, rääkisid rühmajuhid.

Liis Kogerman ütles, et jääkeldreid on Eestis üsna palju, kuid tihti on need murenenud. Pidula mõisa oma on aga üllatavalt korras. Omanik oli Kogermani sõnul esialgu arvanud, et mulla all on vaid üks kivihunnik. Seda, et kaevetööde tulemusena tuleb välja tervete seinte ja põrandaga kelder, oodata ei osatud. Rühmajuhtide sõnul tuleb omanik täna Pidulasse ja eks siis näe, mis keldrist edasi saab.

Lenini medal ja raudsed närvid

Küsimusele, mida malevlased välja kaevavad, vastas üks poiss: “Jääkeldrit, kus hoiti igast asju, ja siis venelased tulid ja pommitasid seda.” Töö käigus on noortel välja kujunenud ka oma naljad. Nimelt leiti mullast medal, millel oli Lenini nägu. Pärast seda leidu seostavad malevlased kõiki mullast välja tulnud esemeid Leniniga. Näiteks on leitud Lenini raudsed närvid, Lenini kartul, Lenini pudelikillud ja palju muud.

Esialgu tuli Pidula mõisa 13 Tallinna noort vanuses 15–18 ja kaks rühmajuhti. Tänaseks on tervisehädad malevlaste arvu 11-ni kahandanud. Töö pole noorte sõnul just kõige kergemate killast, kuid siiski ollakse rahul. Ka töödejuhataja Kaldre kiitis, et kõik lapsed on väga tublid.

“Meil käib siin töö ja vile üheskoos,” rääkis üks malevlane. Pärast tööd käiakse ujumas, puhatakse ja mängitakse. Pealinna noored saavad rühmajuhtide sõnul Saaremaal ehedat maaelu nautida. Piima järel käiakse jalgratastega, värsket kala saab Pidula kalakasvatusest.

Kaks malevlast on Pidulas aga lausa teist aastat järjest. Põhjuseks mõnus koht ja uskumatult lahked kohalikud. Malevlased lahkuvad Saaremaalt järgmisel reedel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 27 korda, sh täna 1)