Laasi-Jaani on puidulõhnane ja puhas puhkepaik

Laasi-Jaani on puidulõhnane ja puhas puhkepaik

SUVEPUHKUSEKS LOODUD: Kui siin ka inimene end välja ei puhka, kus siis veel.

Laasi-Jaani puhkemaja roheline tähis Leisi vallas Koiduväljal ilmub möödasõitja pilgu ette päris ootamatult.
Puhkemaja tegutseb alles teist aastat, kuigi idee puhkamisteenust pakkuda tekkis juba varem – siis, kui linnast maale sai kolitud.

“Eks see tervise pärast oli, mul ütles jalg üles. Ema suri ka ja koht jäi siin tühjaks,” räägib 20 aastat kiirabis ja 10 aastat laoturil töötanud ning Norras katuseidki pannud Feliks Laine.

Esimene maja sai ehitatud sauna asemele, mis oli juba nii lagunenud, et taastada polnud õieti midagi. “Maja sai valmis ja mõtlesin, et mis ta siis ikka tühjalt seisab – prooviks ka seda turismivärki,” põhjendab Feliks.

Parim klient on venelane

Esimesed külastajad olid siiski juba kolm aastat tagasi ja need tulid tänu tuttavatele, kuna internetis siis veel mingit reklaami polnud. Eelmisel aastal saadi puhkajaid, peamiselt soomlasi, ka läbi vahendusfirma, kuid et vahendustasuks läks peaaegu pool teenistusest, otsustas Feliks jätkata FIE-na. Et möödunud aasta kokkuvõttes läks siiski hästi ja mitmele soovijale tuli kahjuks koguni ära öelda, võttis Feliks plaani veel ühe maja ehitamise.
“Ega siis inimese ahnusel pole piire,” naerab peremees.
Perenaine Aasa Remmel lisab, et külastajad saavad puhkemajas aastaringselt käia ja seda võimalust kasutasid möödunud talvel soome jahimehed.

Sel aastal on käinud umbes 70 külastajat, mida polegi vähe, kuna hetkel saab majutada maksimaalselt 6 inimest. Praegused kliendid on kaablipanijad Koselt. “Aga nüüd läheb kohe ka teine maja käiku – põrand on lakitud, see ootab kuivamist – ja sinna saab majutada juba kaheksa inimest,” ütleb Feliks rahulolevalt ja lisab, et broneeringud on ka juba augustikuuks olemas.

Uus maja on selles mõttes parem, et seal on nii vannituba kui ka WC, mida esimeses majas pole – praegu saab pesta saunaruumis ja ihuhädadest priiks sama hoone teises otsas. Probleeme pole külastajatega olnud, välja arvatud ühe soomlannadest seltskonnaga, kes kippusid ehk pisut ülemeelikuks.

Kõige paremaks peab Feliks aga venelasest klienti.

Konkurente pole

“Jah, ega konkurenti ei oska küll ütelda,” muheleb Feliks, sest siinmail Laasi-Jaani puhkemajal neid pole. Perenaine kahtleb, kas Eiklaski on. Kaarmal ja Leisi kandis on majutusega tegelejaid rohkem. Nendega Feliksil omavahelist suhtlemist pole olnud, seetõttu pole ka teada, kas Laasi-Jaani on kelleltki kliente üle löönud või vastupidi. Valla korraldatud infopäeval on küll kohtutud, kuid otseselt ei ole konkurentsist juttu olnud.

Kas ettevõtmine ka ära toidab? “Kas ta nüüd ära toidab..,” mõtiskleb Feliks, kes ise grupi peal. Aasa käib see-eest vahel puidufirmas tööl.

Kasumiks 40 000 krooni

“Ega seda palju ole, aga abiks ikka,” tõdeb Feliks eelmise aasta kokkuvõtet korrigeerides. Sest kõik, mis tuleb, ka läheb. Teisalt arvab Feliks, et mis sa niisama muidu ikka istud. Ehituse juures käib abiks üks sugulane ja nõnda need tööd kahekesi tehtud saavadki. Tööriistad on Feliksil omast käest võtta. “Puitu saab oma metsast, aga sellist raha, et nullist peale oleks kõik osta saanud, seda raha pole,” tõttab perenaine selgitama.

Laenu on proovitud võtta, kuid Feliks on aru saanud, et turismiga tegelejaile seda anda ei taheta. Algul prooviti tööbüroo kaudu stardikapitali saada, kuna sealt lausa pakuti, kuid viga oli selles, et FIE-ks oli Feliks end juba registreerinud, vallast tegutsemisloa saadud. Raha saamiseks tulnuks end igalt poolt n-ö arvelt maha võtta ja otsast alustada. Tagasikäiku Laasi-Jaanil aga anda ei tahetud.

Ka ettevõtluse arendamise sihtasutuses öeldi, et nemad turismindust ei toeta.

Arenguplaanid on olemas

Kiviaia kohta, mis kenasti üles laotud, ütleb Feliks, et tahab seda veel pikendada. Edasi näitab Feliks juba valmis sulgpalliplatsi, sinna kõrvale tuleb aga veel liiva vedada, et saaks korraliku rannavolleväljaku ehitada.
Uues majas pääseb esialgu vaid esikusse ja sealt edasi vannituppa, kus värske dušinurga ja WC kohta saab öelda vaid Feliksi enda sõnadega – eurovärk. Et tuba on n-ö äsja laki alla viidud, siis sinna peremees minna ei soovita, nagu teisele korruselegi. Seni kuni lakk kuivab, võib nautida vaid hubast ja sooja puitu.

Aasa juhib tähelepanu asjaolule, et eelmisel aastal saadi vallalt
puhkemajade kategoorias kena kodu tiitel.

Ja kuna Leisi vallas on sellise tiitli saajaid viieteistkümne ringis, siis ei saa saavutatut kuidagi alahinnata. Teise puhkemaja valmimisega on ehitamine esialgu läbi, kuid Feliksi kaval olek annab aimu, et sellega pole tulevikuperspektiiv kaugeltki mitte ammendunud. Ja ega kõike, mis meeles mõlgub, sünnigi välja rääkida, siis ei pidavat unistused täide minema.
Laasi-Jaanil lähevad asjad aga praegu kenasti ülesmäge.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 105 korda, sh täna 1)