Saaremaal juuakse liiga palju (7)

Saaremaal juuakse liiga palju

 

Saaremaal on alati tore käia, sest see on imeilus paik. Igal suvel tahaks ikka vähemalt korra saarel ära käia, kuigi alati pole see võimalikuks osutunud.

Kui Eestist eemal olla, on Saaremaa ainus koht, mida hea sõnaga meenutad ja vaid see on paik, mis tõelist igatsust tekitab ja kuhu ikka ja jälle tulla tahaks. Saaremaal on oma võlu, mille vastu ei saa miski. Ilmselt on need sumedad suveõhtud, puutumatu loodus, kaunis mereäär, sõbralikud inimesed, teistmoodi tegelikkus, rahustav keskkond.

Seegi suvi käisime Saaremaal. Vahepeal tekkis juba kartus, et pool suve läbi ja äkki ei jõuagi kohale. Kõigepealt oli plaan minna jaanipäeval, kuid siis oli ilmaennustus vilets ja otsustasime reisi edasi lükata. Peale seda aga oli selge, et oodates Eestis ilusat ilma, võib varsti suvi otsa saada ja seega tuleb käik ette võtta olenemata ilmast.

Kas Saaremaa on ikka endine? Meri on sama, samuti rahulikud looduskaunid paigad. Samas on ka asju, mis häirivad ja puhkuse nautimise raskeks teevad. Tundub, et alkoholism on Saaremaad kuidagi eriti raskelt tabanud. Kui räägime Eesti maakohtadest, kus inimesed kalduvad jooma ja külapoodide ees istuvad nokastanud inimesed, siis Saaremaa pole selles suhtes kahjuks üldse erand.

Kohati tundus, et ümberringi ei kohanud pea ühtegi kainet inimest. Kui oli vaja teed küsida, siis tuli küsida purjus inimeselt, sest teisi lihtsalt polnud. Tundub, et joomine Saaremaal on tõesti väga levinud. Kahjuks. Vähe sellest, et Saaremaale tulevad puhkama/pidutsema mandriinimesed ja välismaa turistid, kes palju joovad – ka kohalikud inimesed on täis.

Ja seda kohati agressiivsel kombel. Kui istuda Kuressaare kesklinnas tänavakohvikus, siis on paraku nii, et sinu istumist tulevad häirima inimesed, kes lihtsalt hakkavad tüütama ja lolli juttu ajama. Kuidagi neile ei meeldi mittekohalikud või turistid. Istud rahulikult ja siis tuleb mingi kohalik tüüp ja pressib end vägisi seltskonda ja ajab nõmedat ja segast juttu.

Marginaalne juhtum oli see, kui purjus soomlane võttis oma kinga jalast ja hakkas seda telefonina kasutama ehk sellesse rääkima, seejärel võttis ta jalast ka soki, mida ta kohvikukülastajate suunas loopima hakkas! Õnneks viskasid tragid kohviku ettekandjad ta välja. Kohvikus turvameest polnud, kuigi peaks, sest joobes inimeste hulk on suur ja võib kaasa tuua ohtlikke olukordi.

Kas Saaremaa tõesti paneb jooma? Tegu on ju ilusa, maalilise paigaga, mis võiks pigem rahustavalt mõjuda. Ja loodusest võiks ammutada energiat, rahu ja häid mõtteid. Eestis on meil küll depressiivsed väikelinnad, kus kõik ongi nii nagu laulus, kuid Saaremaa on ju hulga ilusam kui paljud teised Eesti paigad ja Saaremaal võiks igaüks leida endale midagi, mis rahustaks ja elu taas elamisväärseks teeks ning ei paneks julgust ja elurõõmu vaid pudelist ammutama.

Nagu ikka on Saaremaal sõbralikke abivalmis inimesi, kes tulevad ise teed juhatama, mis siis, et on täiesti nokastanud ja kähmlushaavadega näos. See ongi nii, et kellele kuidas alkohol mõjub: kes on sõbralik ja aitab, kes aga tuleb agressiivselt tüütama. Aga selge on see, et alkoholiga saavad nad suureks ja vägevaks.

Olles harjunud mugavuste ja tegelikult normaalse eluga tänapäeva mõistes, on raske taluda, et Saaremaal pole bensiinijaamu väljaspool Kuressaaret. Kui Saaremaa risti-põiki läbi sõita, on ta ikka piisavalt suur, et võiks olla tankimiskohti ka mujal kui pealinnas. Pannes pool paaki kütust, nagu meie marsruudi jaoks soovitati, tekkis mingil hetkel enne teekonna lõppu, kui bensiiniosuti hakkas nullile lähenema, ärevus, kas ikka jõuab enne Kuressaarde, kui bensiin päris otsa saab.

Tee peal mingit tankimisvõimalust polnud. Tuli sõita värisedes, et mis siis saab, kui bensiin otsas ja tuleb tee äärde hääletama jääda. Ei osanud enne sellega arvestada, et asi nii hull on, et maal bensiinijaamu pole.

Raske on ka toitlustamisega. Vaatamisväärsuste juures võiks olla toitlustuskohad. Eriti kui käia Harilaiul, kus kirjade järgi on edasi-tagasi 16-kilomeetri pikkune rada, kuid tegelikkuses osutus vähemalt poole lühemaks. Kui ikka nii pika tee peab läbi käima, et näha kuulsat majakat ja nautida kaunist loodust, võiks retke kuidagi kergendada sellega, et tagasi tulles oleks vähemalt võimalus kuskilt lähedalt süüa-juua hankida.

Ja kuidas peaksin raja läbima väikeste lastega – kas nemad peavad ka kõik need kilomeetrid maha kõndima? Üleüldse on see matkarada liiga pikk, et seda jalgsi läbida, kuid majakat on õigus ju kõigil näha. Oleks siis rajal mingid viidad või puhkekohad, kuid midagi ei ole ja minna tuleb ikka nii, nagu iseendale õigem tundub. Läksime oma arust vasakpoolset rada pidi, mis pidi lühem olema, kuid välja tuli, et kõndisime hoopis paremalt poolt poolsaart, ja rada oli ikkagi lühike. Kaardi peal polnud see üheselt selge.

Toidukohti võiks olla rohkem üle kogu Saaremaa, et tee peal saaks ka süüa. Ma ei mõtle selle all külapoode, sest ei saa olla nii, et kõik on koondunud Kuressaarde – nii bensiinijaamad kui toitlustuskohad. Kui tahad näha ka muud kui Kuressaaret, peaks olema loodud piisavad võimalused majutuseks ja toitlustuseks ka väljaspool kohalikku pealinna.

Vaatamata kaasasolevale maanteeatlasele ja mõningatele teeviitadele on vaatamisväärsuste ülesleidmine siiski raske. Põhimõtteliselt on nii, et sõites Saaremaal mingile turismiobjektile, käib see nii, et sõidad veidi, siis pead esimese teeviida juures auto kinni ja vaatad, kuhu peaks keerama ja kontrollid, kas oled ikka õigel teel ja nii edasi.

Pidevalt tuleb ette valesti sõitmisi ja auto ümber pööramisi, millega omakorda kaasneb suurem kütusekulu. Seega, võiks olla rohkem ja paremaid teeviitasid. Ja kui ma tahan sõita näiteks Harilaiule, siis võiks näidata ka seda nimetust, mitte ainult kas Kihelkonna või Tehumardi suunas, mis pole asjaga üldse seotud, kuid millele tuleks suund võtta, et sealt omakorda edasi Harilaiule saaks minna. Põhivaatamisväärsusi võiks ikka igal pool tee peal näidata nii, nagu Kuressaaret näitab viit mitmetes kohtades.

Tundub nii, et turismi arendamises on Saaremaal arenguruumi veel küllaga: töötada välja korralikke turismimarsruute, täiustada teeviitasid, viia elu keskusest välja, luua rohkem turismiinfo-, söögi-, majutuskohti väljaspool Kuressaaret. Näiteks Harilaiul võiks olla ka majutuskoht. Info võiks olla kättesaadav korralikul ajaga kaasas käival veebilehel.

Janika Noormets
turist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 34 korda, sh täna 1)