Peadmurdev ülesanne: kelle portreed eelistada – kas Putini või Medvedevi? (1)

Peadmurdev ülesanne: kelle portreed eelistada – kas Putini või Medvedevi?

SEGANE ALLUVUSSUHE: äärmiselt riigitruud ametnikud murravad pead, kumma mehe portreed oma töökabinetis eelistada.


Säärase raske ja poliitiliselt mõnevõrra isegi ohtliku ülesande ees seisavad Venemaal praegu paljud riigitruud ametnikud. Viimase kaheksa aasta jooksul, mil riigi presidendiks oli Vladimir Putin, rippusid tema portreed praktiliselt kõigi Vene riigiametnike kabinettides. Nii oli see Kremlis kui ka kõige väiksemate linnade valitsusasutustes.
Teatud mööndustega võis kõigest sellest ka aru saada – erinevalt Eestist, kus ka võib riigiametnike kabinettides tihti riigipea paraadülesvõtet kohata, annab Venemaa põhiseadus presidendile suure võimu: Venemaal on president kõige tähtsam ülemus ning subordinatsioon nõuab, et riigi kõige tähtsama isiku portree ripuks iga ametniku kabineti seinal, otse tema kirjutuslaua taga.

Kui Vladimir Putin 2000. aastal Kremlisse üle kolis, kadus riigiametnike töökabinettide seintelt kohe tema eelkäija Boris Jeltsini portree. Seega teoreetiliselt oleks Dmitri Medvedevi presidendiks asumine pidanud endaga kaasa tooma ka uue ülemuse portreede massilise tuleku.

Kuid siin tekkis tõrge. Kuna Putin määrati peaministriks, uue Kremli peremehe (s.o Medvedevi) staatus pole aga Vene riigivõimu vägagi keerulises hierarhias veel kuigivõrd selge, siis on ka Vene riigiametnikud muutunud närviliseks. Nii vähemalt kirjutas ajalehe The Washington Post Moskva korrespondent. Lõppude lõpuks pole nad ju kunagi sattunud olukorda, kus kabineti seinale tuleks riputada peaministri portree.

Kes söandab Putinit maha võtta?

Veidi enne Dmitri Medvedevi inauguratsiooni selle aasta mais kirjutas Venemaa üks juhtivaid päevalehti Vedomosti, et enam kui 1,5 miljonit Vene riigi ametnikku ja riiklike ettevõtete juhti on suures segaduses: kui töökabineti seinale tuleb riputada kaks portreed, siis kuidas peaksid need portreed teineteise suhtes paiknema? Kumb portree peaks asetsema paremal, kumb vasakul? Kui aga portreed on vaja riputada vertikaalselt, siis kumb neist peaks paiknema üleval, kumb all?

Putin ses peadmurdvas küsimuses ametnikele appi ei tulnud. Kui ühel pressikonverentsil veidi enne presidendivalimisi talt küsiti, kas ta kavatseb oma tulevases töökabinetis seinale riputada president Dmitri Medvedevi portree, siis põikas ta osavalt vastusest eemale.

“Selleks, et korraldada suhteid Dmitri Medvedeviga, seda loomulikult juhul, kui ta tõepoolest presidendiks valitakse, pole mul vaja tema portreid kuskile üles riputada,” lausus Putin, kes mais kohe pärast seda, kui ta astus uude ametisse, kolis ümber Moskva Valgesse majja, kus asub Venemaa peaministri töökabinet. “Meil on piisavalt teisi vahendeid, kuidas korraldada omavahel tööülesandeid.”

Portreid üles ei riputanud

Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov aga ütles telekanalile Ren TV antud intervjuus, et uus peaminister ei riputanud uue töökabineti seinale endise protežee portreed. Samas aga pressiesindaja lisas kohe täpsustuseks, et Putini Valge maja töökabinetis tehakse praegu põhjalikku remonti, mistõttu peaminister töötab ajutises kabinetis.

“Mina pole tema praeguses kabinetis näinud ühtegi portreed,” ütles Peskov Ren TV korrespondendile ja tegi diplomaatilise vihje, et vaevalt pärast kabineti remonttööde lõppu ilmub seal seinale president Medvedevi paraadportree.

Kedagi ei tohi enneaegselt suurendada ega vähendada

Venemaa üks teine keskne päevaleht Izvestja viis aga läbi küllaltki huvitava küsitluse. Selle käigus küsitleti riigi erinevate regioonide ametnikke. Väljaanne tuli järeldusele, et kujunenud situatsioonis on paljud lojaalsed ametnikud langetanud mitte just eriti targa, samas aga äraootava otsuse – oma töökabinetti on nad üles riputanud portree, kus riigi kaks võtmeisikut on koos, või siis on nad kahe tähtsa isiku esindusportreed seinale paigutanud eraldi, kusjuures mõlemad portreed on täpselt ühesuguses raamis ja täpselt ühesuguse suurusega.

Ajaleht kirjutas: “Kõige selle juures on oluline säilitada portreede mõõtude võrdsus.” Sealjuures leht isegi tsiteeris Venemaa ühe vabriku direktori sõnu: “Mitte kedagi ei tohi enneaegselt suurendada ega ka vähendada. Kõik peab toimuma õigel ajal.”

Riigijuhid magamistuppa

Moskvas asuva fotokaupade kaupluse omanik Maria Valieva aga lausus The Washington Posti korrespondendile, et lihtinimesed ostavad samuti riigijuhtide portreid. “Tõenäoliselt nad ostavad neid oma töökabinettidesse või siis kingituseks või lihtsalt endale,” rääkis ta ja tõi kujundliku näite: “Üks abielupaar ostis portree, kus Putin on koos Medvedeviga, ja naine lausus: “See läheb meie magamistuppa”.”

See fenomen viis vene majanduslehe Kommersant ajakirjaniku ja fotograafi mõttele korraldada Moskvas näitus piltidest, kus Putin poseerib koos Medvedeviga. Kõnealune näitus nimega “Isiksuse kahestumine” oli üleval paar nädalat ja hiljuti sulges see uksed. Näitusel eksponeeriti 106 fotot, millel oli kujutatud Vene riiki juhtiv tandem.

Üks portree – kaks inimest

Esinedes hiljuti telekanali NTV ühes vestlussaates, andis ajalehe Kommersant ajakirjanik Andrei Kolesnikov kohalikele bossidele mõned soovitused. “Kelle portree ikkagi üles riputada? Medvedevi või Putini?”, küsis Kolesnikov, kes viimastel kuudel on väga teravmeelselt jälginud Venemaa uue peaministri tegevust. “Olete alati võitja, kui käitute nii: üks portree – kaks inimest”.

Ameerika lehe The Washington Post Moskva korrespondent aga märkis, et mõned venemaalased lähevad kohe turri, kui neilt küsida, kelle portreed nad eelistaksid oma kodu- või töökabinetiseina kaunistamiseks.

“Ma pole mingi teismeline”, krimpsutas säärase küsimuse peale põlastusväärselt nägu Kremli-meelse erakonna “Ühtne Venemaa” ridadesse kuuluv rahvasaadik Sergei Markov. “Meile pole antud mingeid korraldusi, kelle portree tuleks üles riputada. See on probleemiks nende inimeste jaoks, kes tunnetavad vajadust tõestada Putinile ja Medvedevile oma ustavust ja lojaalsus. Minul selleks põhjust pole.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)